Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Вто Апр 16, 2024 8:51 am



Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
 Покупка на Субару от Швейцария - детайли по схемата 
Автор Съобщение

Регистриран на: Пет Сеп 26, 2014 8:33 pm
Мнения: 70
Автомобил: Subaru Outback 3.0R
Рейтинг: 60
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Здравейте.

От скоро съм собственик за Subaru Outback 3.0R '06. От още по-скоро съм потребител на форума въпреки, че съм чел доста неща преди да се регистрирам.

Реших да споделя личния си опит за това как се вкарва Субару от Швейцария. Аз лично имах някаква представа, но детайлите по схемата ми липсваха. Смятам, че историята ще е полезна, особено за хората, които тепърва смятат да се сдобият с автомобил от тази марка (а и не само) и държава.

Нещата при мен се случиха по най-наивния начин. Знам че сигурно ще има такива, които да обяснят че така не се прави, но при мен така се случиха нещата. За това още в началото искам да кажа, че не се оплаквам, а споделям опит, който да бъде полезен. Та харесах кола по обява от провинцията. Отидох на място, огледах за неща, които знам че трябва да се гледат, покарах я. Не забелязах нещо "фатално", което да ме накара да се откажа от покупка. Не съм карал колата на сервиз, нито е закачана за диагностика, защото както казах я взех от провинцията и там нямах познати със сервиз. Споразумяхме се за цена и след няколко дни отидох отново да си я взема.

Тук вече започва интересната част. Докато продавача си броеше парите аз разгледах документите, с които щях да отида в КАТ, за да взема номера. Първият интересен документ беше договорът за покупко-продажба от Швейцария за цената от 650 швейцарски франка. Това са малко над 1000 лева. Следва данъчната декларация за внос на митницата. Колата се обявява за катастрофирала, предполагам по този начин няма проблем да се признае тази цена от договора, защото съм чувал, че ако митничарите се усъмнят в цената при голяма разлика между реална и декларирана може да решат те да я оценяват. Плащат се 434 лева данъци за този автомобил и вече съвсем законно пребивава в България и пътят за продажба е отворен.

За тези, които не са в крак с цените ще кажа, че в autoscout24.ch не може да се намери кола под 8500 франка в това видимо външно състояние. Минимумът, който съм виждал е 6500 и беше за Легаси убито от градушка. При внос на кола от Швейцария, като страна извън Европейския съюз, се плащат 20% ДДС и на общата сума още 10% мито. Тоест ако кажем, че колата е купена за 10 000 лева, на тях трябва да се платят 2 000 лева ДДС (10 000 х 20% ДДС) + 1 200 лева мито (12 000 х 10%), което прави 3 200 лева данъци на митница. Търговецът плаща 434 лева. В моя случай колата беше повече от 10 000 дори.

Следва договор за покупко-продажба. Колата се продава за 1 630 лева. Естествено учитиво ми обясниха, че всички така правят, защото ние които сме си купували коли нямало да можем да си ги позволим иначе. Това го очаквах и не ме впечатли особено да си призная, но пък разликата е наистина огромна. По време на разговора стана дума за (не)реални километри. Отново компетентно ми обясниха, че в Швейцария такива неща е недопустимо да се правят (това го запомнете добре, защото ще добавя нещо по въпроса по-късно) и колата задължително минава технически преглед преди да напусне страната.

Тръгнах към КАТ, там всичко мина неочаквано бързо и лесно - всичко си свърших сам за около 45 минути с чакането. Върнах се, взех си колата и си тръгнах доста объркан и разочарован от безумните и безнаказани безчинства, които вършат авто търговците. Всъщност съвсем други квалификации бих използвал, но ще нарушим етичния изказ във форума .

До тук добре, но предстояха още изненади. Не знам кой ме човръкна да попитам чичо Гугъл дали знае нещо за моята покупка. Не знам и защо не ме човръкна да го направя по-рано. Та чичко Гугъл ми каза, че въпросната кола е била обявена на търг в Швейцария за в пъти (естествено) по-голяма сума отколкото е закупена по договор, и то от собственика по талон разбира се. В търга основно са наддавали две лица - и двете очевидно с български произход, едното даже регистрирано от града в провинцията, където купих колата.

И накрая каква е печалбата на вездесъщите авто търговци - ако колата му е излязла Х лева, аз я купих от него (без да знам разбира се) за Х х 45% лева. Точно така - почти 50% печалба, абсолютно доказуемо.

Дойде времето за това, което преди малко написах да запомните - а именно километрите. Колата се продава на 123 000. В търга е обявена на 190 000. Разбира се беше ми показана книжка с печати от технически прегледи, която няма нищо общо с истинската, защото на една от снимките от търга беше показана истинската снимка. Излишно е да казвам, че при тези истински километри нямаше как да платя сумата, за която купих колата.

Надявам се информацията и изводите от тази история да са от полза на някои от вас или ваш познат с мерак за покупка на автомобил от българска авто-къща.
 11

Пет Сеп 26, 2014 9:50 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Чет Юли 31, 2014 7:27 pm
Мнения: 8
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
колата от Плевен ли я взе?

иначе честито, и много безаварийни километри

Съб Сеп 27, 2014 7:40 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Апр 29, 2014 9:29 am
Мнения: 359
Местоположение: Бургас
Skype: dj-stenly
Автомобил: SUBARU OUTBACK 2.5 2007
Рейтинг: 43
От звездите одобрен
Отговори с цитат
Това като моето легаси .... кълняха ми се че е на реални 150 000 км ... тръгвам да сменям филтър на купе изкача лепенка последна смяна преди 2,5 години на 186 000 км :DDD

Нед Сеп 28, 2014 1:21 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Сеп 11, 2012 3:33 pm
Мнения: 1249
Местоположение: София
Автомобил: Legacy 2005 3.0 R Spec B
Рейтинг: 152
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Колега честито и безавариино за машината и надали самите километри може да са проблем на машината.


а иначе по въпроса е така то те все пак правят пари нте е са благотворително другжесто..... а и от тия 50 % им приспадни разходите.
А повечето бизнеси работят на поне 20% чиста печалба.
А и доста от колегите са доволни от хората които отиват и ти докарват кола срещу дадено заплащане ;).
ПС: ето явно как е номера за да са евтини като ги вкарват с договори за покупка на много ниски цени за да намалят данъците и митото.

Нед Сеп 28, 2014 11:36 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Пет Сеп 26, 2014 8:33 pm
Мнения: 70
Автомобил: Subaru Outback 3.0R
Рейтинг: 60
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
rumen_s написа:
колата от Плевен ли я взе?

иначе честито, и много безаварийни километри


Благодаря :)

Да, от Плевен. Да не би и ти да си ходил да я гледаш?

Нед Сеп 28, 2014 7:25 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Пет Сеп 26, 2014 8:33 pm
Мнения: 70
Автомобил: Subaru Outback 3.0R
Рейтинг: 60
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
adddt написа:
а иначе по въпроса е така то те все пак правят пари нте е са благотворително другжесто..... а и от тия 50 % им приспадни разходите.
А повечето бизнеси работят на поне 20% чиста печалба.
А и доста от колегите са доволни от хората които отиват и ти докарват кола срещу дадено заплащане ;).
ПС: ето явно как е номера за да са евтини като ги вкарват с договори за покупка на много ниски цени за да намалят данъците и митото.


45% процента му е чистата печалба на търговеца, разходите съм ги извадил. Варианта да си "поръчаш" кола също е добър особено, ако е на хора на които можеш да разчиташ. Моят случай не е такъв обаче, тоест не съм я поръчвал.

Нед Сеп 28, 2014 7:27 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 11:59 am
Мнения: 26
Местоположение: софия
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Аз пък писах до фирмения сервиз в Швейцария, поддържал колата според сервизната книжка, учудващо от там ми отговориха, като изпратиха сервизна история за три години назад. Още по учуден останах като видях последните километри от сервиза и тези при покупката на колата, т.е. съвпадаха напълно....... сигурно е късмет не знам, но колата е вкарана три месеца след това в БГ , така че сигурно има изключения! Сервиза според сайта си е със 100 годишна история, дали е възможно да е превзет от нашите джамбази и да правят глупости, не знам може и това да е възможно!

Сря Окт 01, 2014 1:58 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Дек 05, 2010 7:13 pm
Мнения: 218
Местоположение: Trun,Schweiz
Skype: dancho.ch
Автомобил: subaru Impreza 20d Limited S
Рейтинг: 200
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Тъй като от 5год. живея в Швейцария и някои неща са ми напълно ясни ще си позволя да поръся малко мозък. 99% от автомобилите заминаващи за Източна Европа имат някакъв проблем. Под проблем не разбирайте блокирал мотор, може да бъде и нещо дребно по Българките стандарти. Това че една кола е минала скоро на сервиз нищо не значи. Много по важно е кога е минала ТЕХНИЧЕСКИ ПРЕГЛЕД за последно. Първоначално се минава след 5год.после след 3год. и след това на всеки 2год.В талона на колата е отбелязано така,че се проверява лесно. Прегледа е дълъг и обстоен и няма нищо общо с пародията в България. Всички нередности са описани в протокол със срок за отстраняване. Тъй като трудът на час на автомонтьора е 120-140CHF ,частите отделно,сметката е доста солена. Не си ли оправиш колата спират те от движение и можеш да я дадеш единствено за ЕКСПОРТ. Преди да идеш на техн.преглед обаче има една още по-голяма стърга. Това е Абгазтеста иначе казано проверяват ти катализатора дали работи. При проблем сменяш,а той е доста пари, и тогава продължаваш прегледа.За него се лепи специален стикер на стъклото. Швейцарците са извънредно стиснати и никой не хвърля здрава и читава кола. Реалните цени всеки сам може да ги провери в нета. Дано с тази информация съм ви бил полезен поне малко.
 26

Сря Окт 01, 2014 8:36 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Дек 29, 2013 3:40 am
Мнения: 18
Местоположение: София
Автомобил: MY07 OUTBACK 2,5
Рейтинг: 1
Нов фен
Отговори с цитат
Вметка-вместо P.S. "Субару" в Алпийските страни се кара във всяка трета Фамилия. Карат се предимно в кантоните с надморска височина над 800м( като втора кола вместо SUV-проста сметка?!),a там не винаги минават снегорините.Ако минават струва много...пари. Почистващите фирми(шиптърските-както у нас на братчедите) ползват "Айсмелт"."Айстоп" и т.н.,Това си е чиста проба CaCl +MgCl.От миналата зима и в България,вече има фабрика за производство на тези химии(http://www.айсмелт.com/,а това означава "СМЪРТ" за колите ни.Имам преки впечатления и дебити/кредити от тези "БЛАГИНКИ". Няма да могат да Ви сменят шенкел.носач,главина,щанга или каквото и да било по ходовата част без да се среже или нагрее с газовия резак,Следоватаелно всички гумени тампони и втулки са аут,да не говорим даже за ламарините,но сметката я осребрявате Вие.

Пон Окт 06, 2014 8:43 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 9:58 am
Мнения: 634
Местоположение: Варна
Автомобил: Outback 2.5AT'03 ; Forester 2.5XT;
Телефон: 0885022272
Рейтинг: 487
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Само леко да вметна, че разходите по вноса на кола от Швейцария са следните: фактурната стойност на колата (стига да отговаря на истината и да не се наложи митничарите да се намесят за корекция) + разходите за транспортирането и ( дали касови бележки за гориво от бензиностанции (ако е на ход) или фактура от превозвача)....и върху тези два параметъра се налага 10 % МИТО.....След което СБОРА от Фактурата на колата+фактурата за транспорта + Стойността на митото, върху тях се налага 20 % ДДС.

П.С. Хора, мислете с главите си, когато купувате нещо продавано в БГ на атрактивна цена :idea: ;)

Това, което съвестно е споделил колегата, дано да накара други да не мислят със сърцето си, а с това което имат в главите си....

_________________
BORN TО RIDE … UNTIL I DIE

Вто Окт 07, 2014 12:25 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Нед Яну 13, 2013 10:49 am
Мнения: 269
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Subaru Outback 2.5, `05, TLC `02
Рейтинг: 59
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
И моята количка е от Швейцария, само че аз с помощта на приятел който е в бранша си я внесох сам и макар, че беше със силно занижена цена за пред митницата (заради блокиралия двигател- уж), след невероятни преговори със чичката собственик, който все пак намали цената заради всички побитости и жулвания които му навряхме в очите след подробен оглед, на края, като ударих чертата всичко ми легна 13000 лева, и макар че е в перфектно техническо състояние това е автомобил на почти 8 години и пробег 140000 километра. И като приключи цялата одисея с колата седнахме с моя приятел да го почерпя и понеже аз много го критикувам, че вкарва основно италиански морги, той ме попита за колко бих обявил за продан моят автомобил ако освен закупуването, вноса и транспорта му поддържам два автосалона, сервиз плащам на 7 човека заплати, данъци и т.н....и дали въобще ще успея да го продам с печалба. :-?

Вто Окт 07, 2014 1:36 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Сеп 11, 2012 3:33 pm
Мнения: 1249
Местоположение: София
Автомобил: Legacy 2005 3.0 R Spec B
Рейтинг: 152
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
ами на колко - на толкова колкото е подоба е mobile.de autoscout

А някой да сподели от алпийската част на франция как седи въпроса и там скъпо ли е ( понеже там има доста много курорти и места ) аз там гледах имаше 1-2 легаси СТИ та ама не ми харесваха цените...

Вто Окт 07, 2014 4:27 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 08, 2017 1:23 am
Мнения: 1
Местоположение: Казанлък
Skype: top_gun76
Автомобил: Предстои да бъде закупен
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
dancho.danev написа:
Тъй като от 5год. живея в Швейцария и някои неща са ми напълно ясни ще си позволя да поръся малко мозък. 99% от автомобилите заминаващи за Източна Европа имат някакъв проблем. Под проблем не разбирайте блокирал мотор, може да бъде и нещо дребно по Българките стандарти. Това че една кола е минала скоро на сервиз нищо не значи. Много по важно е кога е минала ТЕХНИЧЕСКИ ПРЕГЛЕД за последно. Първоначално се минава след 5год.после след 3год. и след това на всеки 2год.[u]В талона на колата е отбелязано така,че се проверява лесно. Прегледа е дълъг и обстоен и няма нищо общо с пародията в България. Всички нередности са описани в протокол със срок за отстраняване. Тъй като трудът на час на автомонтьора е 120-140CHF ,частите отделно,сметката е доста солена. Не си ли оправиш колата спират те от движение и можеш да я дадеш единствено за ЕКСПОРТ. Преди да идеш на техн.преглед обаче има една още по-голяма стърга. Това е Абгазтеста иначе казано проверяват ти катализатора дали работи. При проблем сменяш,а той е доста пари, и тогава продължаваш прегледа.За него се лепи специален стикер на стъклото. Швейцарците са извънредно стиснати и никой не хвърля здрава и читава кола. Реалните цени всеки сам може да ги провери в нета. Дано с тази информация съм ви бил полезен поне малко.


:hello: Здравей колега, от гореспоменатото не разбрах какво точно се отбелязва в талона (всеки преминат технически преглед, което би означавало издаване на нов талон след всяко такова преминаване, или имаш нещо друго в предвид)

Сря Ное 08, 2017 1:10 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Фев 12, 2012 10:22 am
Мнения: 69
Автомобил: subaru impreza
Рейтинг: 15
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Може ли да споделите как става проверката на колата за история от сервиз

Сря Ное 08, 2017 8:51 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Вто Яну 01, 2013 3:16 pm
Мнения: 2428
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: STI
Телефон: 0886119703
Рейтинг: 729
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Бат Буби , е написал статия по въпроса за вноса и евтинджока , така че щом си чел форума си наясно . Какво целиш с тази публикация , да предпазиш чели колеги от такава покупка , да разясниш нещата около новия внос , или да накараш джамбазите да си плащат повече данъци като не шмекеруват . Щом колата ти е ок и не прави проблеми , то си карай и се радвай на готината кола. :beer:

Сря Ное 08, 2017 10:09 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Пет Сеп 26, 2014 8:33 pm
Мнения: 70
Автомобил: Subaru Outback 3.0R
Рейтинг: 60
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
petko 69 написа:
Бат Буби , е написал статия по въпроса за вноса и евтинджока , така че щом си чел форума си наясно . Какво целиш с тази публикация , да предпазиш чели колеги от такава покупка , да разясниш нещата около новия внос , или да накараш джамбазите да си плащат повече данъци като не шмекеруват . Щом колата ти е ок и не прави проблеми , то си карай и се радвай на готината кола. :beer:


Тъй като аз съм автор на темата да питам към мен ли е тази реплика, защото не е ясно?

Чет Ное 09, 2017 9:30 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Дек 05, 2010 7:13 pm
Мнения: 218
Местоположение: Trun,Schweiz
Skype: dancho.ch
Автомобил: subaru Impreza 20d Limited S
Рейтинг: 200
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
На top_hun76 отговорих на лични, но ще го напиша и в темата та да може да стане достояние до всички.
Талона на автомобила в Швейцария се сменя винаги при: смяна на адрес, смяна на застраховател и успешно преминат технически преглед. Датата се нанася на най-долния ред в талона. Зад нея стоят инициалите на кантона където е бил прегледа. Тази информация е задължителна и във всички обяви за продажба. Трябва да се гледа срещу Letzte Prüfung.

На въпроса на paddo_84 отговора е елементарен. В сервизната книжка се нанася всяко обслужване, датата, изминатите километри и печата на сервиза. При запитване по телефон или чрез имейл хората отговарят винаги какво са правили.
 7

Чет Ное 09, 2017 11:19 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Сря Юли 16, 2008 10:13 am
Мнения: 831
Местоположение: Варна
Автомобил: Outback 2.5 CVT Limited
Рейтинг: 43
От звездите одобрен
Отговори с цитат
Не забравяйте че и продавачите в Швейцария не всеки път са швейцарци и също са търговци. Старото лого на марката започва с Think. :)

Пон Ное 13, 2017 2:32 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Сря Юли 16, 2008 10:13 am
Мнения: 831
Местоположение: Варна
Автомобил: Outback 2.5 CVT Limited
Рейтинг: 43
От звездите одобрен
Отговори с цитат
paddo_84 написа:
Може ли да споделите как става проверката на колата за история от сервиз


Обаждаш се по телефона в сервиза и питаш.

Пон Ное 13, 2017 2:34 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 6:15 pm
Мнения: 773
Местоположение: Видин
Skype: momcho2000
Автомобил: Subaru Forester 2.0/125ps
Рейтинг: 84
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Saviola написа:
да попитам чичо Гугъл дали знае нещо за моята покупка.

Как се пита чичо гугъл за кола на старо (определена кола)!? Как точно откри от къде е взета? От любпопитство питам! ;)

_________________
На колата ти ако не пише Made in Japan, СМЕНИ Я!

Чет Ное 16, 2017 7:38 pm
Върнете се в началото
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: koko_73cc и 21 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор