Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Чет Мар 28, 2024 7:37 pm



Отговори на тема  [ 312 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Следваща
 Recall за Субару в Европа, каква е процедурата в БГ 
Автор Съобщение
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 06, 2016 5:09 pm
Мнения: 42
Местоположение: Разлог
Автомобил: Subaru Tribeca - EZ36
Телефон: 0888314899
Рейтинг: 55
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
ico_tech написа:
Зачетох статията от линка в поста на колегата Kerekovski и нещо се пообърках. В началото на темата се говореше за проблем със самозадействащи се възглавници. В обширният материал, в който са дадени и жертвите поименно, както и доклада пред сенатската комисия след самосезиране (днес много актуална чуждица) на тяхната агенция по безопасност се посочват само случаи на смърт причинена от осколки на възглавницата, само че при леки до средно тежки ПТП. Т.е проблем с възглавниците има при задействането им от системата.
Я някой и друг да прочете и да изкаже мнение дали съм разбрал добре.
Относно писмата - имам съмнение, че Субару Моторс ще приложат такава процедура за всичкии автомобили от марката, даже и ако им спуснат списък с нашата жалба. Просто те като бизнес трябва да си гарантират паричния поток. Ако Субару Италия каже "сменяйте наред" ние ще плащаме - тогава още по-лошо - можем да станем свидетели на типично БГ бизнес отношение. А именно фиктивна смяна за взимане на пари или вариант, при който със сигурност ще намерят схема как да вземат пари и от нас и от кораба майка.


Поради заблуждаващия си пост по-горе, реших че мое морално задължение е да открия повече инфо по въпроса и да я представя. Ето в най-общи линии до какво достигнах:
В крайна сметка не става въпрос за само-задействащи се възглавници (въпреки че тази версия се коментира обширно в чуждите форуми, което доведе и до първоначалната ми заблуда и поста по-горе). В едно от първите изявления е записано, че т.нар. взривно вещество в капсулата става нестабилно при навлажняване - това се случва при динамита и наистина има голяма опасност от само-взривяване и предполагам това е причината за версията със само-взривяването.
ТУК СЛУЧАЯ Е ДРУГ - веществото е амониев нитарт (амониева селитра - както е популярно названието ме сред земеделските производители) - при навлажняване се ступва - става на бучки и се разширява - това от една страна, от друга тези физически промени увеличават взривната мощ на амониевата селитра и това води до разкъсване на капсула и излитане на частите му под формата на шрапнели, НО САМО В СЛУЧАИ НА ЗАДЕЙСТВАНЕ НА ВЪЗДУШНАТА ВЪЗГЛАВНИЦА.
И още нещо – в Щатите има статистика - проблема се проявява предимно в топли и влажни щати - крайбрежни райони и е почти изолиран във вътрешността на континента което означава, че не всички капсули могат да покажат дефект.

Вижте линка - информацията е доста подробна, показани са схеми и графика на засегнатите автомобили и годината, в която са засегнати: http://www.bloomberg.com/news/features/2016-06-02/sixty-million-car-bombs-inside-takata-s-air-bag-crisis

Чет Ное 17, 2016 12:21 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 26, 2015 10:17 am
Мнения: 807
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Outback B14 3.6
Рейтинг: 492
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Прочетох статията и ми се изясниха доста неща. Не мисля, че изобщо ние, като последна дупка на кавала, можем да очакваме безплатно и скоростно решение. Ако изобщо безплатно решение дойде, то ще е 2019-2020-та година сигурно, което е крайно неприемливо. И пак остава въпросът, дали ще бъде извършена реална подмяна, или ще бъде проформа отметнат автомобила, а оставен със старата възглавница, а има ли съмнение, по-добре без тая система. За мен лично вариантът е следния:

1) Да се установи, кои точно възглавници са засегнати. Споменава се само за пасажерската, но реално всички, които са произведени от Таката, ще са засегнати. Има ли как да се види (без разглобяване, че то и с разглобяване не е сигурно), кой е производителят на всяка една възглавница по тия коли? Може би с писмо до кораба-майка да изискваме такава информация от тях?
2) Директно изключване от кабелите на засегнатите такива и временно подмяната им с подходящи съпротивления (ако това е правилното залъгване), за да може системата (или каквото е останало от нея) да функционира нормално.
3) Набавяне на чисто нови заместители за моя сметка, тъй като не мога да разчитам нито на срокове на тая кампания, нито на коректност. Ако ще и да са от Таката, но да са произведени съвсем скоро, когато вече добавят и този изсушителен агент при амониевия нитрат. Отделен е въпросът с наличностите и дали изобщо бих могъл да се вредя да си намеря такива възглавници - новички.

Ако някой може да даде повече информация по коя да е от 3-те точки, ще съм благодарен, а предполагам и всички други колеги.

Чет Ное 17, 2016 2:56 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Юни 11, 2014 6:36 pm
Мнения: 953
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Outback, MT
Рейтинг: 443
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
При мен го виждам по следния начин, но трябва да разглобявам и да преценя дали е възможно. На снимката долу се вижда, че самия пиропатрон е направен от доста тънка ламарина, по моя преценка не по дебела от 1.5мм. Мисля да го "облека" със здрава стоманена обвивка. При това положение, дори и да се пръсне, няма да нарани никого. Единствено на този във волана съм сигурен, че няма да може, защото мястото е кът.

Изображение

Чет Ное 17, 2016 5:08 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 26, 2015 10:17 am
Мнения: 807
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Outback B14 3.6
Рейтинг: 492
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
А този във волана дали е засегнат?

Чет Ное 17, 2016 11:11 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Юни 11, 2014 6:36 pm
Мнения: 953
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Outback, MT
Рейтинг: 443
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Казва ли ти някой...

Пет Ное 18, 2016 12:29 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 1:42 pm
Мнения: 842
Местоположение: София
Автомобил: Outback '14 / 2.0d CVT
Рейтинг: 353
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Стария ми бек се оказа eligible за тази сервизна акция... внасян от САЩ през 2008ма.

Писах и на щатското Субару и на Италианското, да видим

Пет Ное 18, 2016 1:29 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 26, 2015 10:17 am
Мнения: 807
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Outback B14 3.6
Рейтинг: 492
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Vami написа:
Казва ли ти някой...

Дали ще пише на гърба на самата възглавница, кой я е произвел?

Пет Ное 18, 2016 6:24 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Пон Ное 15, 2010 3:44 pm
Мнения: 474
Автомобил: Subaru Outback, H6, 2005
Рейтинг: 117
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Ето какво получих днес - това е от Субару Италия, на които е препратено писмото ми от Субару Глобал:

Цитат:
Във връзка с ваше запитване относно възможен проблем с въздушни възглавници Takata на автомобили Subaru,



желая да ви информирам, че автомобил с VIN: JF1BPELUA5G019967 не е включен в recall кампанията за въздушни възглавници.



Поздрави


А аз попитах след това:

Цитат:
Здравейте и мерси за отговора,

това означава, че възглавниците във въпросният автомобил не попадат сред тези, които дават дефекти, ако разбирам правилно?

Поздрави


И преди малко получх това:

Цитат:
Здравейте,



Да, въпросният автомобил не е сред автомобилите за които важи тази кампания.



Поздрави


С което се потвърждава част от инфото, че от европейските субита по-малко са засегнати.

Пет Ное 18, 2016 3:25 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Апр 05, 2014 3:34 pm
Мнения: 167
Местоположение: Варна
Skype: slav_ckc
Автомобил: Forester 2018, 2.5, CVT
Телефон: 08889566нулашест
Рейтинг: 92
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
При мен това е възглавницата във волана


Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Пет Ное 18, 2016 3:37 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 26, 2015 10:17 am
Мнения: 807
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Outback B14 3.6
Рейтинг: 492
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
HERSTELLER: Nippon Kayaku - значи ти няма от какво да се притесняваш. А на това от Италия не вярвам в този вариант. Кампанията не важи за този автомобил, защото няма такава кампания все още - аз така го тълкувам.

Б@си, трябва ли да си извадя всички възможни възглавници, за да видя, кой ги е произвел????? Ще падне разглобяване.

Пет Ное 18, 2016 3:41 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Апр 05, 2014 3:34 pm
Мнения: 167
Местоположение: Варна
Skype: slav_ckc
Автомобил: Forester 2018, 2.5, CVT
Телефон: 08889566нулашест
Рейтинг: 92
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Дано всички да са от този производител.

Пет Ное 18, 2016 3:44 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 26, 2015 10:17 am
Мнения: 807
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Outback B14 3.6
Рейтинг: 492
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Интересно е, че основният текст е на немски и пише, че е внесена от Субару Германия.


Последна промяна kerekovski на Пет Ное 18, 2016 3:58 pm, променена общо 1 път


Пет Ное 18, 2016 3:54 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Апр 05, 2014 3:34 pm
Мнения: 167
Местоположение: Варна
Skype: slav_ckc
Автомобил: Forester 2018, 2.5, CVT
Телефон: 08889566нулашест
Рейтинг: 92
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
А автомобилът е от Италия. На възглавницата има маркировка от Септември 2008 г.

Пет Ное 18, 2016 3:56 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Пон Ное 15, 2010 3:44 pm
Мнения: 474
Автомобил: Subaru Outback, H6, 2005
Рейтинг: 117
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
За нашите субарута, проблемната възглавница не е шофьорската, а пасажерската.

Пет Ное 18, 2016 5:47 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Апр 05, 2014 3:34 pm
Мнения: 167
Местоположение: Варна
Skype: slav_ckc
Автомобил: Forester 2018, 2.5, CVT
Телефон: 08889566нулашест
Рейтинг: 92
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Как се стига до пасажерската възглавница? Дайте някакви насоки. Ще проверя и нея за да съм сигурен.

Пет Ное 18, 2016 5:53 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 26, 2015 10:17 am
Мнения: 807
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Outback B14 3.6
Рейтинг: 492
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
melhaer написа:
За нашите субарута, проблемната възглавница не е шофьорската, а пасажерската.

Въпросът е, колко е сигурно това. Всяка възглавница, производство на Таката, е проблемна. Никой обаче не може до този момент да каже с точност, при кои автомобили какви възглавници са вграждани...

Пет Ное 18, 2016 5:58 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Авг 05, 2014 4:23 pm
Мнения: 263
Местоположение: София
Автомобил: Outback 3.0 2006
Рейтинг: 238
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Някой от активните в темата дали е сметнал рисковете при изключване на еърбега и при каране с евентуално дефектния такъв? Мисля, че това е важно изчисление, за да се прецени дали да го спираме или да продължим да караме така.

Пет Ное 18, 2016 7:27 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 11:23 pm
Мнения: 1782
Местоположение: Varna
Автомобил: LGT'10,Subaru Impreza 2.0 '97
Рейтинг: 1000
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Колега Керековски. Не, че няма основания за тревога, но не мисля, че проблема е толкова сериозен, належащ и непреодолим. Ако толкова те притеснява можеш да демонтираш възглавницата от волана. С тази на пасажера ще е малко зор, но не е невъзможно. Тези обикновено са капсуловани в рамата на таблото, а и то се хвърля при всяка употреба на бега. В крайна сметка запитвали ли сте се какви са ефектите от сработване на изправна възглавница при ПТП. Според мен всяко съприкосновение с тази бомба в платняна опаковка крие висок риск и без да отчитаме проблема с осколките. Естествено те влошават нещата.
След прочет на приложените статии мисля, че има голяма вероятност тези проблемни възглавници да са предимно в колите, които се сглобяват зад океана. Проблемният завод в Мексико едва ли е доставял продукция в големи мащаби в Япония, където Таката също има фабрика. Някой чул ли е нещо за случаи в Европа или Япония? Зад океана са майстори при вдигането на шум ( за справка дизелгейт).
От друга страна - топло и влажно у нас е само по морето. Та колегите от София може да са малко по-спокойни.

_________________
Legacy GT, Subaru Impreza 2.0

Пет Ное 18, 2016 8:22 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Авг 05, 2014 4:23 pm
Мнения: 263
Местоположение: София
Автомобил: Outback 3.0 2006
Рейтинг: 238
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Докато търсех инфо за тези airbags попаднах на една интересна обява в българския olx:
https://www.olx.bg/ad/preden-airbag-za- ... 41V3u.html

човека явно има цял кашон от тези бегове :D

Съб Ное 19, 2016 12:54 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 3:48 pm
Мнения: 84
Рейтинг: 15
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Някой може ли да потвърди дали изключването на въздушната възглавница е достатъчна мярка? При мен пасажерската не работи поради факта, че се активира само когато пасажерската седалка отчете тежест по-висока от 30 кг(за да не се отваря с детска седалка отпред), но тая система се развали и сега винаги е в положение off.

Пон Ное 21, 2016 5:00 am
Върнете се в началото
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 312 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 56 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор