Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:54 pm



Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
 Мнение за керамично покритие на боя 
Автор Съобщение

Регистриран на: Вто Авг 08, 2017 6:11 pm
Мнения: 30
Рейтинг: 25
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Здравейте,
Купих си нов много запазен Форестър и желанието ми е да запазя автомобила колкото може по-дълго. Чудех се какви са вариантите за защита на боята. Хем искам да мога да излизам по леки офроуди, хем не искам да става цялата в драскотини.
Единият вариант е да я полирам редовно, за да има пресен лак, който да отнася драскането. Цената е около 200 лева в София.
Другото, за което исках да ви питам е полирането и нанасянето на керамично покритие върху боята. Струва около 400 лева, но дали си заслужава?

Чет Сеп 07, 2017 11:07 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 12, 2013 1:04 pm
Мнения: 380
Местоположение: Варна
Автомобил: STI
Рейтинг: 245
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Първо честито за придобивката и много безаварийни километри :beer:
Сега по същество : да полираш колата редовно не е удачен вариант. Лака изтънява, което не е добре като се има в предвид, че има "професионалисти", които първо действат с водната шкурка и после с пастите.

Съвета ми е сам да си купиш такова керамично покритие и сам да си го нанесеш. Аз така правя с моята кола. Предимството е, че когато колата се мие не се появяват тези паяжини от гъбите или четките (само да отбележа че моята я мия с микрофибърна гъба), много по-лесно се почиства колата, блясъка и огледалния ефект се подчертават и има хидрофобни качества (водата да става на капки както при прясно положена вакса и се отблъсква с увеличаване на скоростта на движение на колата).
За да се положи такова покритие е хубаво колата да бъде полирана, хубаво измита и обезмаслена с разтвор от 15% изопропилов спирт с 85% вода (така няма да се матира лака).

Цялата процедура на мен ми отнема 1-2 дена, като след като се сложи това покритие колата трябва да остане в суха околна среда за да стегне. Също така не е хубаво през първите 3 дена колата да се мие с водоструйка.
Общо взето покритията ги дават да издържат от 12-24 месеца, но 24 месеца според мен е чиста реклама. И то това покритие си изисква грижи, например редовно да се полага вакса за да се удължи срока на покритието и т.н.
Но за мен 400 лв са прекалено много, при положение че едно такова шишенце което аз вземам беше около 160 лв и ми стига за 2 третирания на колата с по 2 слоя (тоест общо 4 слоя).
Но всеки сам си решава къде и как да даде парите си :P

Чет Сеп 07, 2017 1:08 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Сря Юни 01, 2016 3:34 pm
Мнения: 268
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Impreza 2.0
Телефон: 0898831186
Рейтинг: 180
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Колега да разбирам ли, че първо колата се мие, обезмаслява се, полира и после се намася покритието. Извинявамсе ако питането звучи глупаво и ако може какво покритие ползвате.

Чет Сеп 07, 2017 4:19 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 12, 2013 1:04 pm
Мнения: 380
Местоположение: Варна
Автомобил: STI
Рейтинг: 245
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Ами не : измива се автомобила, полира се, пак се измива или забърсва от пастата, обезмаслява се и се нанася нещото. Покритието което ползвам е на Wolf`s Chemicals : Mystery Juice

Чет Сеп 07, 2017 4:36 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Вто Авг 08, 2017 6:11 pm
Мнения: 30
Рейтинг: 25
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Ясно е, че 400 лева не са малко пари, но не знам дали ще се справя. Нямам възможност да работя на закрито. Ще гледам клипмета в интернет и ще преценя. Ще пиша като има някакъв прогрес.

Чет Сеп 07, 2017 6:31 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 27, 2013 8:05 pm
Мнения: 393
Skype: mivanov_bbg
Автомобил: Subaru Legacy H6 2004
Рейтинг: 244
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Другата версия е през 3-6 месеца да слагаш вакса. Не полиране.. полирането само веднъж и после 2-3 години само вакса.
Има вакси с които се работи лесно, но све пак ти трябва слънчев ден с 20+ градуса.
(Съвременното безконтактно миене - за 5 пъти премахва ваксата )
А през зимата само течна вакса на автомивката.
Аз ползвам това : http://detailingstorebg.com/wax/meguiar ... n-tech-wax
Но и Sonax от бензиностанцията върши работа.

Съб Сеп 09, 2017 9:59 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 12, 2013 1:04 pm
Мнения: 380
Местоположение: Варна
Автомобил: STI
Рейтинг: 245
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
subarist написа:
Другата версия е през 3-6 месеца да слагаш вакса. Не полиране.. полирането само веднъж и после 2-3 години само вакса.
Има вакси с които се работи лесно, но све пак ти трябва слънчев ден с 20+ градуса.
(Съвременното безконтактно миене - за 5 пъти премахва ваксата )
А през зимата само течна вакса на автомивката.
Аз ползвам това : http://detailingstorebg.com/wax/meguiar ... n-tech-wax
Но и Sonax от бензиностанцията върши работа.


Вакса, но не на слънце ! Както и не е хубаво на слънце да се мие колата с шампоаните.

Нед Сеп 10, 2017 8:13 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 27, 2013 8:05 pm
Мнения: 393
Skype: mivanov_bbg
Автомобил: Subaru Legacy H6 2004
Рейтинг: 244
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Пак нещо не се разбираме. Не можеш да положиш вакса на дъжд, мъгла и вятър , който носи прах и пясък.
А при минус 10 изобщо не можеш да е сложиш.. няма да изсъхне.
Трябва ти слънчев ден, особено при условие , че човека няма гараж или сухо помещение.
А това, че на пряка слънчева не става.. идеята не е в светлината.
Не става на 60 градуса нагрят преден капак.. защото прекалено бързо се втвърдява. Температурата е проблема не светлината. Ваксите не са УВ лепило.
При повечето вакси в момента дори и това не е проблем. Просто ще работиш елемент по елемент и няма да чакаш да съхне дълго.

Нед Сеп 10, 2017 7:16 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 12, 2013 1:04 pm
Мнения: 380
Местоположение: Варна
Автомобил: STI
Рейтинг: 245
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
subarist написа:
Пак нещо не се разбираме. Не можеш да положиш вакса на дъжд, мъгла и вятър , който носи прах и пясък.
А при минус 10 изобщо не можеш да е сложиш.. няма да изсъхне.
Трябва ти слънчев ден, особено при условие , че човека няма гараж или сухо помещение.
А това, че на пряка слънчева не става.. идеята не е в светлината.
Не става на 60 градуса нагрят преден капак.. защото прекалено бързо се втвърдява. Температурата е проблема не светлината. Ваксите не са УВ лепило.
При повечето вакси в момента дори и това не е проблем. Просто ще работиш елемент по елемент и няма да чакаш да съхне дълго.


Температурата не идва ли от слънцето? Както и да е. Надявам се човека да е взел своето решение.
ПП: още по-добър вариант би бил ако се сложи прозрачно фолио. Хем ще пази от хвърчащи камъчета.

Пон Сеп 11, 2017 1:25 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 30, 2015 7:04 pm
Мнения: 324
Местоположение: София/Димитровград
Автомобил: Legacy`07 sedan 3.0R Auto
Рейтинг: 129
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Какво ви е мнението за ваксата от "четките" на OMV? След такава вакса чувствам боята като леко гумирана, но така и не съм ползвал никаква друга.

Пон Сеп 11, 2017 1:34 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Вто Авг 08, 2017 6:11 pm
Мнения: 30
Рейтинг: 25
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Не е сериозно да полирам сам на улицата. Ще я поиздраскам още малко и преди зимата ще я полирам.

Нед Сеп 17, 2017 4:15 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 12, 2013 1:04 pm
Мнения: 380
Местоположение: Варна
Автомобил: STI
Рейтинг: 245
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
estario написа:
Не е сериозно да полирам сам на улицата. Ще я поиздраскам още малко и преди зимата ще я полирам.

Напротив, сериозно е :D защото улицата е прашна и като почнеш да полираш с паста + прахоляк = абразив.
Да, вярно има абразивни пасти, но след тях се ползват такива за полиране и за финално полиране (придаване на гланц).
Ти и да ползваш другите пасти с този прахоляк нищо няма да се получи. Същото е и когато полираш в горещо време - пастата бързо изсъхва, и ефекта е нулев.

Това е моето мнение за перфектни резултати. Всичко друго като това по-горе е задоволително и замазване на очите.
Колегата subarist е публикувал един линк (http://detailingstorebg.com/index.php?route=common/home) където има и форум, в който има подробни теми кое и как става.

ПП : поиздраскай я и след зимата я полирай, защото зимата с този пясък/луга които ги ръсят също се дере колата, особено при високи скорости.

Нед Сеп 17, 2017 5:43 pm
Върнете се в началото
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 12 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 61 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор