Правила за пускане на обяви в раздела


Тук се обсъждат проблеми, касаещи повече от един модел на Субару и общи въпроси.



Отговори на тема
 Мнение за керамично покритие на боя 
Автор Съобщение

Регистриран на: Вто Авг 08, 2017 6:11 pm
Постове: 30
Рейтинг: 25
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Здравейте,
Купих си нов много запазен Форестър и желанието ми е да запазя автомобила колкото може по-дълго. Чудех се какви са вариантите за защита на боята. Хем искам да мога да излизам по леки офроуди, хем не искам да става цялата в драскотини.
Единият вариант е да я полирам редовно, за да има пресен лак, който да отнася драскането. Цената е около 200 лева в София.
Другото, за което исках да ви питам е полирането и нанасянето на керамично покритие върху боята. Струва около 400 лева, но дали си заслужава?

Чет Сеп 07, 2017 11:07 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 12, 2013 1:04 pm
Постове: 380
Местоположение: Варна
Автомобил: STI
Рейтинг: 245
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Първо честито за придобивката и много безаварийни километри :beer:
Сега по същество : да полираш колата редовно не е удачен вариант. Лака изтънява, което не е добре като се има в предвид, че има "професионалисти", които първо действат с водната шкурка и после с пастите.

Съвета ми е сам да си купиш такова керамично покритие и сам да си го нанесеш. Аз така правя с моята кола. Предимството е, че когато колата се мие не се появяват тези паяжини от гъбите или четките (само да отбележа че моята я мия с микрофибърна гъба), много по-лесно се почиства колата, блясъка и огледалния ефект се подчертават и има хидрофобни качества (водата да става на капки както при прясно положена вакса и се отблъсква с увеличаване на скоростта на движение на колата).
За да се положи такова покритие е хубаво колата да бъде полирана, хубаво измита и обезмаслена с разтвор от 15% изопропилов спирт с 85% вода (така няма да се матира лака).

Цялата процедура на мен ми отнема 1-2 дена, като след като се сложи това покритие колата трябва да остане в суха околна среда за да стегне. Също така не е хубаво през първите 3 дена колата да се мие с водоструйка.
Общо взето покритията ги дават да издържат от 12-24 месеца, но 24 месеца според мен е чиста реклама. И то това покритие си изисква грижи, например редовно да се полага вакса за да се удължи срока на покритието и т.н.
Но за мен 400 лв са прекалено много, при положение че едно такова шишенце което аз вземам беше около 160 лв и ми стига за 2 третирания на колата с по 2 слоя (тоест общо 4 слоя).
Но всеки сам си решава къде и как да даде парите си :P

Чет Сеп 07, 2017 1:08 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Сря Юни 01, 2016 3:34 pm
Постове: 268
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Impreza 2.0
Телефон: 0898831186
Рейтинг: 180
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Колега да разбирам ли, че първо колата се мие, обезмаслява се, полира и после се намася покритието. Извинявамсе ако питането звучи глупаво и ако може какво покритие ползвате.

Чет Сеп 07, 2017 4:19 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 12, 2013 1:04 pm
Постове: 380
Местоположение: Варна
Автомобил: STI
Рейтинг: 245
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Ами не : измива се автомобила, полира се, пак се измива или забърсва от пастата, обезмаслява се и се нанася нещото. Покритието което ползвам е на Wolf`s Chemicals : Mystery Juice

Чет Сеп 07, 2017 4:36 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Вто Авг 08, 2017 6:11 pm
Постове: 30
Рейтинг: 25
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Ясно е, че 400 лева не са малко пари, но не знам дали ще се справя. Нямам възможност да работя на закрито. Ще гледам клипмета в интернет и ще преценя. Ще пиша като има някакъв прогрес.

Чет Сеп 07, 2017 6:31 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 27, 2013 8:05 pm
Постове: 393
Skype: mivanov_bbg
Автомобил: Subaru Legacy H6 2004
Рейтинг: 244
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Другата версия е през 3-6 месеца да слагаш вакса. Не полиране.. полирането само веднъж и после 2-3 години само вакса.
Има вакси с които се работи лесно, но све пак ти трябва слънчев ден с 20+ градуса.
(Съвременното безконтактно миене - за 5 пъти премахва ваксата )
А през зимата само течна вакса на автомивката.
Аз ползвам това : http://detailingstorebg.com/wax/meguiar ... n-tech-wax
Но и Sonax от бензиностанцията върши работа.

Съб Сеп 09, 2017 9:59 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 12, 2013 1:04 pm
Постове: 380
Местоположение: Варна
Автомобил: STI
Рейтинг: 245
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
subarist написа:
Другата версия е през 3-6 месеца да слагаш вакса. Не полиране.. полирането само веднъж и после 2-3 години само вакса.
Има вакси с които се работи лесно, но све пак ти трябва слънчев ден с 20+ градуса.
(Съвременното безконтактно миене - за 5 пъти премахва ваксата )
А през зимата само течна вакса на автомивката.
Аз ползвам това : http://detailingstorebg.com/wax/meguiar ... n-tech-wax
Но и Sonax от бензиностанцията върши работа.


Вакса, но не на слънце ! Както и не е хубаво на слънце да се мие колата с шампоаните.

Нед Сеп 10, 2017 8:13 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 27, 2013 8:05 pm
Постове: 393
Skype: mivanov_bbg
Автомобил: Subaru Legacy H6 2004
Рейтинг: 244
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Пак нещо не се разбираме. Не можеш да положиш вакса на дъжд, мъгла и вятър , който носи прах и пясък.
А при минус 10 изобщо не можеш да е сложиш.. няма да изсъхне.
Трябва ти слънчев ден, особено при условие , че човека няма гараж или сухо помещение.
А това, че на пряка слънчева не става.. идеята не е в светлината.
Не става на 60 градуса нагрят преден капак.. защото прекалено бързо се втвърдява. Температурата е проблема не светлината. Ваксите не са УВ лепило.
При повечето вакси в момента дори и това не е проблем. Просто ще работиш елемент по елемент и няма да чакаш да съхне дълго.

Нед Сеп 10, 2017 7:16 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 12, 2013 1:04 pm
Постове: 380
Местоположение: Варна
Автомобил: STI
Рейтинг: 245
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
subarist написа:
Пак нещо не се разбираме. Не можеш да положиш вакса на дъжд, мъгла и вятър , който носи прах и пясък.
А при минус 10 изобщо не можеш да е сложиш.. няма да изсъхне.
Трябва ти слънчев ден, особено при условие , че човека няма гараж или сухо помещение.
А това, че на пряка слънчева не става.. идеята не е в светлината.
Не става на 60 градуса нагрят преден капак.. защото прекалено бързо се втвърдява. Температурата е проблема не светлината. Ваксите не са УВ лепило.
При повечето вакси в момента дори и това не е проблем. Просто ще работиш елемент по елемент и няма да чакаш да съхне дълго.


Температурата не идва ли от слънцето? Както и да е. Надявам се човека да е взел своето решение.
ПП: още по-добър вариант би бил ако се сложи прозрачно фолио. Хем ще пази от хвърчащи камъчета.

Пон Сеп 11, 2017 1:25 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 30, 2015 7:04 pm
Постове: 327
Местоположение: София/Димитровград
Автомобил: Legacy`07 sedan 3.0R Auto
Рейтинг: 129
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Какво ви е мнението за ваксата от "четките" на OMV? След такава вакса чувствам боята като леко гумирана, но така и не съм ползвал никаква друга.

Пон Сеп 11, 2017 1:34 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Вто Авг 08, 2017 6:11 pm
Постове: 30
Рейтинг: 25
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Не е сериозно да полирам сам на улицата. Ще я поиздраскам още малко и преди зимата ще я полирам.

Нед Сеп 17, 2017 4:15 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 12, 2013 1:04 pm
Постове: 380
Местоположение: Варна
Автомобил: STI
Рейтинг: 245
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
estario написа:
Не е сериозно да полирам сам на улицата. Ще я поиздраскам още малко и преди зимата ще я полирам.

Напротив, сериозно е :D защото улицата е прашна и като почнеш да полираш с паста + прахоляк = абразив.
Да, вярно има абразивни пасти, но след тях се ползват такива за полиране и за финално полиране (придаване на гланц).
Ти и да ползваш другите пасти с този прахоляк нищо няма да се получи. Същото е и когато полираш в горещо време - пастата бързо изсъхва, и ефекта е нулев.

Това е моето мнение за перфектни резултати. Всичко друго като това по-горе е задоволително и замазване на очите.
Колегата subarist е публикувал един линк (http://detailingstorebg.com/index.php?route=common/home) където има и форум, в който има подробни теми кое и как става.

ПП : поиздраскай я и след зимата я полирай, защото зимата с този пясък/луга които ги ръсят също се дере колата, особено при високи скорости.

Нед Сеп 17, 2017 5:43 pm
Върнете се в началото
Профил
Отговори на тема 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 103 госта



Търсене:
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор