Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Чет Мар 28, 2024 6:44 pm



Отговори на тема  [ 43 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
 Разход на газ според икономайзера в сравнение с реалния 
Автор Съобщение
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 07, 2015 5:43 pm
Мнения: 66
Местоположение: София
Автомобил: Forester '09 SH5 2.0X AT LPG
Телефон: 0877797030
Рейтинг: 10
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Здравейте, да попитам каква е разликата при колегите, които карат на газ между реалния разход на газ и стойността, която показва икономайзера. За да не стане объркване не питам каква е разликата в разхода между газ и бензин :)

За пример при мен след изразходвани 40 литра газ основно извънградско реалният разход е 15,1 а по компютър е 10,4. Имам спомен, че бях чел във форума за около три литра разлика, та се чудя дали тези почти пет литра разлика при мен не са индикация за проблем?

Форестер 2009 SH5 двигател EJ20

Пет Юли 03, 2015 9:20 am
Върнете се в началото
Профил WWW
Аватар

Регистриран на: Сря Юни 11, 2014 6:36 pm
Мнения: 953
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Outback, MT
Рейтинг: 443
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Аутбек, 2.5, ръчка. При мен на градско в София по показание на борд компютъра е 12.8л/100км, а реалния на газ около 14.5л/100км. Не карам в задръствания, обаче светофари има не малко, чакам да прехвърли на газ на място (около 1-2 минути) и тогава тръгвам. Маршрута ми е около 5км в едната посока. Само извънградско не съм засичал все още, но смесено 1:1 (250:250) по борд е 10.5, а реалния 12.1.

п.с. Като карах само на бензин на извънградско съм го свалял по борд и реален на 6.5.
 2

Пет Юли 03, 2015 9:40 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Пет Май 16, 2014 6:21 pm
Мнения: 4
Автомобил: Subaru Legacy 2.5
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Здравейте, колеги

Вземате ли предвид, че на доста бензиностанции откровено лъжат като зареждат? Освен това лятото газта леко се разширява заради топлината...
Доколкото знам ако бутилката е 40 литра, не би трябвало да поеме над 36-37...

Поздрави

Пет Юли 03, 2015 10:52 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Юни 11, 2014 6:36 pm
Мнения: 953
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Outback, MT
Рейтинг: 443
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
dobromirtnv написа:
Вземате ли предвид, че на доста бензиностанции откровено лъжат като зареждат? Доколкото знам ако бутилката е 40 литра, не би трябвало да поеме над 36-37...

Дали ме лъжат, няма как да проверя, а бутилката никога не пълня догоре, защото количеството е различно и много зависи от този който пълни, веднъж хваща 50л, друг път 55л при 61л бутилка. То има начин да се провери, ама не ми се занимава. Винаги карам докато свърши газта и зареждам винаги по 50л газ. В района имам на всеки 1км бензиностанция (газстанция), така че карам 500-1000 метра на бензин, но това не е проблем при отчитане на резултатите.

Пет Юли 03, 2015 11:47 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Апр 05, 2014 3:34 pm
Мнения: 167
Местоположение: Варна
Skype: slav_ckc
Автомобил: Forester 2018, 2.5, CVT
Телефон: 08889566нулашест
Рейтинг: 92
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
При мен колкото е на компютъра, толкова е и реалния. На бензин не съм засичал, но за газ е 1:1
 2

Пет Юли 03, 2015 3:51 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Мар 14, 2014 10:46 am
Мнения: 158
Местоположение: София
Автомобил: Forester SH 2.5X Premium 2011, AT
Рейтинг: 109
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Аз стигнах до следния извод - показанието на борд-а + 2 литра/100 км. Средно с 53 литра изминавам 430 км.

_________________
https://promachines.bg/

https://www.facebook.com/Promachines.tools.bg/
 2

Пет Юли 03, 2015 5:16 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Юни 11, 2014 6:36 pm
Мнения: 953
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Outback, MT
Рейтинг: 443
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
slavckc написа:
При мен колкото е на компютъра, толкова е и реалния. На бензин не съм засичал, но за газ е 1:1

Мисля, че не е добре, освен ако не си с течна фаза, но нека някой газаджия се изкаже. Явно сместа ти е бедна, а това не е добре за двигателя.

Пет Юли 03, 2015 6:44 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 07, 2015 5:43 pm
Мнения: 66
Местоположение: София
Автомобил: Forester '09 SH5 2.0X AT LPG
Телефон: 0877797030
Рейтинг: 10
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Здравейте колеги и благодаря за споделения опит. Надявам се и други да се включат за да направим по-обективна статистика. До момента може да се обобщи, че при всеки е различно и ми е много интересно защо се получава так. Дали причината е в различните производители на компонентите на газовите уредби или е нещо друго?

Разходът на газ при мен с бутилка 50 литра е следният (превключването на бензин се случва за по малко от минута дори и на студен двигател в студено време, така че бензина въобще не го слагам в сметката):

- натоварено градско - 250 км (разход 20/100)
- стандартно градско - 280 км (разход 18/100
- извънградско с около 90 км/ч - 360 км (разход 14/100)

@katlak: само мога да се възхищавам на така оптимизираната ти машина, поздравления =D>

Съб Юли 04, 2015 9:49 am
Върнете се в началото
Профил WWW
Аватар

Регистриран на: Пет Мар 14, 2014 10:46 am
Мнения: 158
Местоположение: София
Автомобил: Forester SH 2.5X Premium 2011, AT
Рейтинг: 109
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
ganev79 написа:
Здравейте колеги и благодаря за споделения опит. Надявам се и други да се включат за да направим по-обективна статистика. До момента може да се обобщи, че при всеки е различно и ми е много интересно защо се получава так. Дали причината е в различните производители на компонентите на газовите уредби или е нещо друго?

Разходът на газ при мен с бутилка 50 литра е следният (превключването на бензин се случва за по малко от минута дори и на студен двигател в студено време, така че бензина въобще не го слагам в сметката):

- натоварено градско - 250 км (разход 20/100)
- стандартно градско - 280 км (разход 18/100
- извънградско с около 90 км/ч - 360 км (разход 14/100)

@katlak: само мога да се възхищавам на така оптимизираната ти машина, поздравления =D>

Утре ще споделя още малко опити. За сега: София - Бургас само круиз на 130 км/ч, по борд компютър 10.2 л/100. Утре на бензиностанцията ще покаже реалния разход.

_________________
https://promachines.bg/

https://www.facebook.com/Promachines.tools.bg/

Съб Юли 04, 2015 12:58 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Нед Апр 13, 2014 4:35 pm
Мнения: 225
Местоположение: София
Skype: expert.motors
Автомобил: Forester SH 2.5XS, AT
Рейтинг: 63
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Forester Sg 2.0 At
Разходомер няма, ама като гледам разхода на повечето колеги, аз май ще се Похваля с моите 11-12/100 газ смесено(градско, горско,селско и магистрала)
:cool:

_________________
www.expertmotors.bg

Съб Юли 04, 2015 2:19 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 01, 2014 8:32 pm
Мнения: 256
Местоположение: Хасково
Автомобил: Subaru Outback 3.6, Subaru Baja 2.5
Телефон: 0878687181
Рейтинг: 45
От звездите одобренОт звездите одобрен
Отговори с цитат
2.5 xt . Forester- 18-20/100 градско.13-15/100 извънградско нормално каране до 130км/н. Сериозно каране 28/100 на газ.На бензин е с 2 литра надолу!

Съб Юли 04, 2015 2:43 pm
Върнете се в началото
Профил WWW
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 07, 2015 5:43 pm
Мнения: 66
Местоположение: София
Автомобил: Forester '09 SH5 2.0X AT LPG
Телефон: 0877797030
Рейтинг: 10
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Забравих да спомена, че съм с АТ гуми, което предполагам качва някой и друг литър разход, но така или иначе направих темата не за сравняване на разхода а за разликата в показанията на борд компютъра и реалния разход на газ.

@kanev: Колега, поздравления за откровеността :good: Малко хора признават, че яките двигатели, когато се карат "сериозно" дават и съответния разход. Случвало ми се е да карам и по-мощни машини и винаги е било така. Друг е въпросът, че ако се карат нормално си дават нормален разход. Малките двигатели, като моят не стават за сериозно каране, ама какво да се прави - евро директиви. Гамата на модели и двигатели на Субару в ЕС вече заприлича на разнообразието на Лада едно време :giggle:

@katlak: Колега, ще се радвам да споделиш какво каза газоколонката като разход :)

Пон Юли 06, 2015 6:22 pm
Върнете се в началото
Профил WWW
Аватар

Регистриран на: Пет Мар 14, 2014 10:46 am
Мнения: 158
Местоположение: София
Автомобил: Forester SH 2.5X Premium 2011, AT
Рейтинг: 109
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Теста бе следния:
София - Бургас - София.
Круиз контрол на 130 през 95% от времето.
Разход по борд в посока Бургас - 10,4/100. По колонка 13,7/100.
В посока София - 10,4 по борд, 14,2 по газколонка. На връщане бях и с климатик. Всичко това е с 4 човека с умерен багаж. Честно казано очаквах по-малко, но колкото повече го мисля, все по-нормално ми се вижда.

_________________
https://promachines.bg/

https://www.facebook.com/Promachines.tools.bg/

Пон Юли 06, 2015 6:55 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Юни 11, 2014 6:36 pm
Мнения: 953
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Outback, MT
Рейтинг: 443
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
katlak написа:
Круиз контрол на 130 през 95% от времето.

При мен с круиза разхода е 1л отгоре.

ganev79 написа:
Малко хора признават, че яките двигатели, когато се карат "сериозно" дават и съответния разход.

off topic:
Не е точно така. Преди 5-6 години на два пъти ми се е налагало спешно да стигна от село Калояново (Пловдивско) до София. Единия път беше с Ауди А6, 3.0TDI, 225 к.с., а другия път с BMW 320XD, 184 к.с.. И двата пъти взех разстоянието за около 45 минути. Средната скорост всеки може да си изчисли сам. Както се вижда и двата двигателя са дизели, а и двата автомобила са със задвижване на четирите колела. Нарочно занулих преди тръгване борд компютрите и на двата автомобила. Разхода на Аудито беше 9.5л/100км, а на BMW-то 11.5л/100км. Това ме навежда на мисълта, че на малките и по маломощни мотори им се взема душичката при по-големи натоварвания... Обаче при нормално каране BMW-то е доста по-икономично.


Последна промяна Vami на Пон Юли 06, 2015 7:37 pm, променена общо 1 път


Пон Юли 06, 2015 7:17 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Съб Фев 18, 2012 11:00 pm
Мнения: 168
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Outback 2.5 AT,VTD/09
Рейтинг: 47
От звездите одобренОт звездите одобрен
Отговори с цитат
Колеги може ли някой да обясни принципа на измерване (работа) на икономайзера в режим на работа на двигателя с газ или бензин :-? Може би това ще обясни разликата спрямо реалния разход ?
При мен разликата реален спрямо компютър +2;2,5 литра, но май при градско каране тази разлика е по-голяма +3;3,5 литра :)

Пон Юли 06, 2015 7:29 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Май 13, 2012 9:08 am
Мнения: 162
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Субару Аутбек Н6 3.0 2005 год
Рейтинг: 59
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
При мен - Аутбек 3.0 реалния разход е около 20% повече от този на борд компютъра. Грубо около 2 литра повече.

Пон Юли 06, 2015 9:18 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 07, 2015 5:43 pm
Мнения: 66
Местоположение: София
Автомобил: Forester '09 SH5 2.0X AT LPG
Телефон: 0877797030
Рейтинг: 10
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Благодаря ви за споделените стойности, ако обобщим отклоненията са от 2л. до към 4л.

@Vami: Преди някакви години докарах няколко VW-та от германия, Пасати, Турани и един Туарег V10 и един Кайен. Някои от тях ги карах след това и като служебни. Всички бяха турбо дизел и само един пасат с ръчни. При тези коли колкото по-мощна колата толкова по-голям разхода, но няма смисъл да изпадам в детайли за да не разводнявам темата. Всеки си има наблюдения. Аз изхождам основно от турбодизелаците на VAG от миналото десетилетие. Много вървяха но и яко харчеха. Не знам как е при другите.

Пон Юли 06, 2015 10:22 pm
Върнете се в началото
Профил WWW
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 19, 2007 5:08 pm
Мнения: 945
Местоположение: Бургас
Автомобил: Lexus LS 460, 2007
Рейтинг: 345
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
brymbrym написа:
Колеги може ли някой да обясни принципа на измерване (работа) на икономайзера в режим на работа на двигателя с газ или бензин :-? Може би това ще обясни разликата спрямо реалния разход ?
При мен разликата реален спрямо компютър +2;2,5 литра, но май при градско каране тази разлика е по-голяма +3;3,5 литра :)

Принципът е един и при двете горива. Компютърът управлява бензиновите дюзи и във всеки един момент "знае" инжекторното време и количеството гориво, което се впръсква. "Знае" и броя на впръскванията, сумира порциите, разделя на изминатите километри и ето ти разход на гориво.
Дори и при работа на газ, на дисплея виждате разхода на бензин.

P.S. При мен разликата е +/- 0.2 литра - имам предвид Аутбека. Колата няма газова. Зареждам почти винаги на едно и също място.

_________________
LEXUS LS 460, V8, 4.6, 2007
TOYOTA LAND CRUSER 200, V8, 5.7, 2008
TOYOTA CHR HYBRID GR SPORT, 2.0, 2023

Вто Юли 07, 2015 3:52 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Юни 11, 2014 6:36 pm
Мнения: 953
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Outback, MT
Рейтинг: 443
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
ganev79 написа:
докарах няколко VW-та от германия, Пасати, Турани и един Туарег V10 и един Кайен.

Тия от Германия са яко продухани по техните магистрали и не са база за сравнение, а аз визирам нови автомобили. В поста си имам в предвид при наистина високи средни скорости от около 200км/ч. Големите мотори не се натоварват и харчат с литър-два от горе в сравнение с нормално каране. При малките мотори разхода се завишава повече от два пъти - при цитираното от мен BMW 6-7 литра отгоре и харчат повече от колкото големите мотори.

Вто Юли 07, 2015 8:15 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 07, 2015 5:43 pm
Мнения: 66
Местоположение: София
Автомобил: Forester '09 SH5 2.0X AT LPG
Телефон: 0877797030
Рейтинг: 10
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Vami написа:
ganev79 написа:
докарах няколко VW-та от германия, Пасати, Турани и един Туарег V10 и един Кайен.

Тия от Германия са яко продухани по техните магистрали и не са база за сравнение, а аз визирам нови автомобили. В поста си имам в предвид при наистина високи средни скорости от около 200км/ч. Големите мотори не се натоварват и харчат с литър-два от горе в сравнение с нормално каране. При малките мотори разхода се завишава повече от два пъти - при цитираното от мен BMW 6-7 литра отгоре и харчат повече от колкото големите мотори.


"наистина високи средни скорости от около 200км/ч" - колега за формула 1 ли говорим ROFL

Вто Юли 07, 2015 8:30 am
Върнете се в началото
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 43 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 51 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор