Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Пет Мар 29, 2024 12:02 pm



Отговори на тема  [ 19 мнения ] 
 Автоматична или Механична скоростна кутия-коя е по-надеждна 
Автор Съобщение
Аватар

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 9:22 am
Мнения: 860
Рейтинг: 95
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Здравейте,
Откакто си купих колата,започнах да чета доста литература и навсякъде пише,че автоматика при Субару е много тромав и колата практически си е с предно предаване(по-точно 90%/10%-предни/задни колела),като само при боксуване електрониката подава мощност към колелата,които не боксуват.Т.е. колата не е "Full time AWD"

При механичната скоростна кутия отпадал проблема със тромавостта на колата и има разпределение 50/50 предни/задни колела-Колата е Full time AWD. Проблем при нея обаче било,че предавките не са добре разчетени-поддържа по-високи обороти от автоматика при една и съща скорост .Също и давала дефекти.

Та тук някой може ли да коментира кой е по-добрият вариант? Като прочетох горните неща май започнах да съжалявам,че си взех автоматик-само 4 скорости е и с механична скоростна кутия колата беше 1000$ по-евтина.

Друго,което ме смущава при Субару е,че са сложили "патерица" за резервна гума,а в същото време пише,че колата не бива да се кара когато има разлика в износването на разлияните гуми по-голяма от 0,4 инча(около 1 см.)??!!!!?? за да не се повреди нещо по AWD системата.Също колата не можело да се тегли.Това ме навежда на мисълта,че съм си купил доста претенциозна кола и изискваща грижи кола.

Вто Авг 22, 2006 10:49 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Юни 10, 2006 9:16 pm
Мнения: 657
Местоположение: Канада
Автомобил: аутбек 3.0R '05
Рейтинг: 31
От звездите одобрен
Отговори с цитат
Мнение 
Аз не съм сигурен че е около 90%/10%, но не мога да коментирам, защото не съм специалист, тука Nick ще каже как седят нещата.
За механичната кутия казваш че отпада тромавостта, и после казваш че предавките са с по-голямо предавателно отношение (понеже при една скорост се държат по-високи обороти). Мисля че това може да е причина за намаляне на тромавостта. А ако караш само с предно предаване колата е доста по-пъргава отколкото с AWD. Аз го казвам от личен опит, щото наскоро сложих бушон в гнездото, и сега съм на FWD, и се усеща пъргавината.
Аз съм ЗА автоматика, мисля че ще усетиш предимствата нататък, вярно че има смяна на масла и филтри за кутията, ама на новите модели филтрите са май външни и приличат на тези дето се ползват за моторите. Така че смяна е доста лесна при тоя случай. А при ръчната кутия, имаш да поддържаш съединител, бил той хидравличен или със жило, и феродови и притискателни дискове и т.н. Така че нещата идват на кантар.
Само искам да кажа в заключение че мненията написани по-горе от мене, не са мнения на професионален механик ;)

Вто Авг 22, 2006 11:59 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 9:22 am
Мнения: 860
Рейтинг: 95
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Мнение 
Мерси за отговорите.Тея Неща дето съм ги писал ги преведох и не съм ги измислял аз.В книжката на Субару ги пише.Дори автоматика и мех.ск.кутия са с различни AWD системи.Автоматика е с "Active AWD",a мех.ск.кутия е с "Continious AWD".Точно това описах в по-горния пост.Просто при автоматика всичко е електроника,която преценява кога,къде и колко мошност да се подаде.Мен това много ме притеснява,щото не съм фен на електрониката.Това беше и причината да не си купя Тойота Рав4,която беше с 4-5 хил$ по-евтина,но вътре е като Стар трек разбираш ли.Механиката си е по-надеждна според мен и още повече за Българските условия....

Сря Авг 23, 2006 9:21 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 9:22 am
Мнения: 860
Рейтинг: 95
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Мнение 
Outback-Fan ти имаш ли кора под двигателя?

Сря Авг 23, 2006 10:43 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 8:43 pm
Мнения: 1187
Местоположение: Пловдив
Рейтинг: 68
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Мнение 
Защо да не може да се дърпа или бута? Аз преди 2 седмици е запалих с бутане на един язовир. Акумулатура се скапа и нямах друг избор, но доколкото знам това вреди на катализатора и се отнася за всички инжекционни автомобили, нищо друго. А защо имам планка (незнам как се казва) за дърпане ако не трябва да се дърпа :?: :?: :?:

_________________
Family Club
Legacy 2.2GX 97г. BG7 MT
Forester 2.0XT 2004г. АТ
Legacy 2.0Gl 98г. МТ
Legacy 2.2GX 98г. BG5 MT
Forester 2.5X 2003г. AT

Сря Авг 23, 2006 11:54 am
Върнете се в началото
Профил
звездоброец
Аватар

Регистриран на: Пон Авг 21, 2006 12:49 pm
Мнения: 1399
Местоположение: София
Автомобил: 4-цилиндрово сешоарче
Телефон: 0898-695-268
Рейтинг: 292
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Мнение 
blatimir написа:
Защо да не може да се дърпа или бута? Аз преди 2 седмици е запалих с бутане на един язовир. Акумулатура се скапа и нямах друг избор, но доколкото знам това вреди на катализатора и се отнася за всички инжекционни автомобили, нищо друго. А защо имам планка (незнам как се казва) за дърпане ако не трябва да се дърпа :?: :?: :?:
Ами специално да ти кажа за теглича (или планката, както ти си се изразил) е просто част от купето и е нормално да го има при всички...за износването на гумите, както е споменал Симбат по-нагоре не виждам проблем, по простата причина, че няма начин да ги износиш с 1 см разлика. Един сантиметър е много за грайфер на гума, откъдето и да го погледнеш. Четох за автоматика на Субару наскоро и наистина е доста съвършена система. Няма да ти прави проблеми, чел съм статия на вещ в тази област човек. А и по мое мнение нямаш проблем, защото колата е нова и да си мераклия, нема да ти е лесно да я счупиш ;)
В заключение: скоростната си е добра, няма за какво да се притесняваш, карай с удоволствие :)

Пък ако не ти харесва, дай ми я на мен :lol:

_________________
...защото животът не се измерва с броя на вдишванията,
а с моментите които спират дъха!!!

Сря Авг 23, 2006 9:42 pm
Върнете се в началото
Профил ICQ WWW

Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 8:43 pm
Мнения: 1187
Местоположение: Пловдив
Рейтинг: 68
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Мнение 
1см в обиколка, не в диаметър!!!! Ако не ги сменяш редовно (през 10 000 км) се получава. Винаги предните се износват повече.


Нямах впредвид теглича а оная джаджа под предната броня, за която те закачват, когато трябва да те задърпат до някъде.

_________________
Family Club
Legacy 2.2GX 97г. BG7 MT
Forester 2.0XT 2004г. АТ
Legacy 2.0Gl 98г. МТ
Legacy 2.2GX 98г. BG5 MT
Forester 2.5X 2003г. AT

Сря Авг 23, 2006 9:49 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Юни 10, 2006 9:16 pm
Мнения: 657
Местоположение: Канада
Автомобил: аутбек 3.0R '05
Рейтинг: 31
От звездите одобрен
Отговори с цитат
Мнение 
Мисля че говорим за дърпане на кола с автоматична кутия. Някой казват че са палили мотора на скорост с автоматична кутия, ама не знам как става това. и нещо ме съмнява. А при положение че я дърпаш с въже например, мисля че ще се прецака скоростната кутия. До колкото ми е известно, има помпа вътре в кутията която движи маслото, а и цялото управление е с масло, клапанчета, плунжери и всеки такива джаджи. Така че ако я дърпаш колата, скоростната кутия се поврежда, затуй тука в повечето случаи пътната помощ направо те товари и те отнася, без никакво дърпане. Обаче все пак си спомням в книжката има и някои обяснения и за дърпане, може би е възможно, но с някои условия.

Сря Авг 23, 2006 10:01 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 8:43 pm
Мнения: 1187
Местоположение: Пловдив
Рейтинг: 68
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Мнение 
ААААААА не с автоматична, с ръчна съм. Не разбрах, че става въпрос само за автоматична, но пък за дърпането с автоматична пише да си махнеш бушона.

_________________
Family Club
Legacy 2.2GX 97г. BG7 MT
Forester 2.0XT 2004г. АТ
Legacy 2.0Gl 98г. МТ
Legacy 2.2GX 98г. BG5 MT
Forester 2.5X 2003г. AT

Сря Авг 23, 2006 10:09 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 9:22 am
Мнения: 860
Рейтинг: 95
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Мнение 
За kората питам,щото аз нямам и това ме дразни.Резервната гума при мен също не е пълен размер а по-малка-"т.н.патерица".Явно в европейското изпълнение на модела са се постарали повече !
Малко съм разочарован от такива евтини дреболии при положение,че колата не никак евтна.

Чет Авг 24, 2006 8:45 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 9:22 am
Мнения: 860
Рейтинг: 95
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Мнение 
Май си прав за цените.В САЩ глезотийките ги има,но на допълнителна цена.Тук се стремят да намаляват цената.И без това колата струва почти колкото две хонди civic...ili тойоти корола.За 2007 година четох,че базовиа Аутбек ще е с 1000-2000$ по-евтин от 06' понеже го пускат с железни джанти и някои други малки промени.За 06' всички модели бяха с включени 17'' алуминиеви джанти.

Пет Авг 25, 2006 10:12 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Юни 10, 2006 9:16 pm
Мнения: 657
Местоположение: Канада
Автомобил: аутбек 3.0R '05
Рейтинг: 31
От звездите одобрен
Отговори с цитат
Мнение 
За дърпането на автоматиците и бушона в моята книжка пише че трябва да се постави бушона в гнездото, и да се уверим че лампата FWD е светнала. Така колата реално е с предно предаване. Та вижте отново как е точно при вас.

Пет Авг 25, 2006 1:47 pm
Върнете се в началото
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 19 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 59 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор