Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:41 pm



Отговори на тема  [ 400 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 20  Следваща
 Всесезонни гуми - струва ли си? 
Автор Съобщение
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 12:19 am
Мнения: 256
Автомобил: Subaru Forester 2.0 Diesel MY2009
Рейтинг: 120
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Ама вие какво очаквате да ви каже Дунев, човекът със сервиз, който има бизнес с гуми и смяна? - че е супер да не сменяте повече гуми, че 1 комплект ви е достатъчен ли, а че най-хубаво за него е да му намалее оборота?

Тия гуми са трън в очите на гумаджиите, никога няма да чуете похвала от тях. Донякъде разбираемо, но само от тяхна гледна точка - като спра да им давам по 140 лева на година за смяна и като купувам с 1 комплект по-малко, няма да им е весело! Ами като се умножи този ефект по десетки или стотици хиляди пъти?

Иначе първи впечатления от КросКлимата - мекички са, добре са на мокро при завои, спират много добре - все неща, които са очаквани от тях. За мен истинския тест ще е, като падне сняг. И като лъсне лед и има киша. През другото време е ясно, че са супер.
Аз лично очаквам да съм доволен от тях, последните 4 години карах зимата с всесезонен Нокиан и беше доста приличен. Хем и дота не му беше много пресен. Качвал съм се с него по Витоша, като падаха най-големите снегове и беше ОК.

Спомням си някоя от миналите зими - беше паднал много сняг, сигурно имаше 40-50 см, комшиите ринат като луди да излязат до пътя, някакви си 5 метра, а Форко с дъртия Нокиан просто си минахме през снега, а комшиите пуснаха лопатите и се подпряха на тях, а от погледите им - някаква смесица от възхищение и завист, сигурно е имало и коментари "ама тоя с мойто ауди/беемве на магистралата лятото ще го скъсам..."

:giggle:
 26

Сря Окт 19, 2016 12:48 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 26, 2015 10:17 am
Мнения: 807
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Outback B14 3.6
Рейтинг: 492
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Определено в София цените на гумаджийските услуги са баснословни. Затова аз си решавам проблема така - 2 комплекта джанти, слагам и метални вентили (поръчвам си ги от ибей), които карат поне колкото гумата, просто преди всеки сезон минавам за по един баланс, докато гумите са ми в багажника и заминавам. Сменям си ги в гаража сам, като междувременно преглеждам ходова част и спирачки. А ползвам по 2 комплекта гуми на кола, не за да храня гумаджиите, а за да ми е спокойно на мен, возя си семейството и ако за едни 1000 лв дори (колкото е комплект читави гуми за Субаруто) стане някоя беля, никога няма да мога да си го простя. За мен семейството ми (а и дори моят личен живот) е по-скъпо от едни 1000 лв допълнителни пари за 5 години (или 200 лв на година), колкото сезона би трябвало да карат читави гуми, като никога не минавам толкова много километри, че да ги изтъркам. Не е въпросът, дали ще върви колата с гумите. Ако не върви, затъне и т.н., не е кой знае какъв проблем, все ще се оправим. Въпросът е как спира и как реагира в критични ситуации. И никой не може да ме убеди, че с всесезонната гума е почти толкова добре зимата, колкото с хубава зимна в това отношение. Нито някой може да ме убеди, че карайки по-внимателно, избягваш всякакви такива неща. Невъзможно е, редовно се случват критични ситуации не по моя/твоя вина, а по вина на друг участник в движението.
 14

Сря Окт 19, 2016 3:03 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 29, 2015 2:45 pm
Мнения: 422
Местоположение: Бургас
Автомобил: Subaru B9 Tribeca 2006
Рейтинг: 164
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Много хубави разсъждения за сигурността и семейството! Точно така трябва да бъде - семейството е на първо място! :good:

Сря Окт 19, 2016 8:01 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 11:23 pm
Мнения: 1782
Местоположение: Varna
Автомобил: LGT'10,Subaru Impreza 2.0 '97
Рейтинг: 1000
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Аз това се опитах да обясня преди няколко десетки поста. Колите се движат с всякакви гуми, просто при Субару спирането е огромен проблем. Даже и поради факта, че водача на кола с перманентно задвижване постепенно притъпява навиците си да внимава, защото колата в повечето случаи тръгва безпрепятствено, все едно е сухо. Средната скорост на такива водачи почти винаги е по-висока. Внезапното спиране обаче в характерната за нашата зима лапавица (мокър асвалт, с конденз на точката на замръзване) е много сериозно изпитание. При колите с предно, спирачките убиват усилието на двигателните гуми и с помощта на EBD просто напасват спирачното усилие отзад. При AWD задния мост също е двигателен и то постоянно, съответно спирането е по-сложно за регулиране защото при засечен спин на гума/мост VTD чрез мултипака тръгва да променя двигателното усилие към двата моста . При това положение е по-лесно да отнемете газта и да спрете с перата/sportshift-а, но не и в случаите на рязко избягване на препятствие.

_________________
Legacy GT, Subaru Impreza 2.0

Чет Окт 20, 2016 1:29 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Пон Апр 05, 2010 8:58 pm
Мнения: 3405
Местоположение: Варна
Skype: steling.
Автомобил: без субару
Телефон: 0877 40 43 30
Рейтинг: 583
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
От седмица съм обул форито с крос клаймат, поради бруталната зима във Варна последните години :)
За една седмица каране само положителни коментари мога да кажа. гумата е много мека имного тиха. Комфорта на возене се промени значително( пак си друса като каруца ама с надуваеми гуми ). преди няколко дена ходих до Бургас, тръгнах в 5.50 сутринта от Варна, пътя беше влажен, леко лигав на усойните места. асвалта студен. Поведението на колата перфектно. на прибиране беше около 16-17 градуса - без разлика в поведението на колата.
Тия дни се надявам да я тествам и на кал и пясък :)
На сняг на Узана вероятно.

_________________
www.karcher-cleanteh.com

Автомобилът е толкова проходим...."колкото го прежалиш!!"

Вто Окт 25, 2016 7:29 pm
Върнете се в началото
Профил WWW
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 29, 2015 2:45 pm
Мнения: 422
Местоположение: Бургас
Автомобил: Subaru B9 Tribeca 2006
Рейтинг: 164
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Топло временце, добре, че сме с всесезонни гуменки :) Независимо от проблема с пиропатрона на пасажерския еър бег, мисля за семейството си и мен! :)

Пон Ное 07, 2016 9:41 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 9:54 pm
Мнения: 5776
Местоположение: София
Skype: bojo-123
Автомобил: Outlander 2 '11, 2.4 LPG
Рейтинг: 828
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Вече 7-8 години карам с АТ гуми целогодишно, но гледам да са по-зимни или да имам отзиви от познати.

Сега намерих чисто всесезонни шосейни и се обух с Vredestein QuaTrac 5 205/70R15 96T
Първите впечатления са много добри - добро сцепление на асфалт, павета... въпреки лигавото време. Да видим...
Притеснява ме само, че съм свикнал с яки гуми, а тези са си по-меки...

Освен това и носят късмет ROFL
Прикачени файлове:
f1.png


Грайферът е доста зимен
Прикачени файлове:
f2.jpg


Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Сря Ное 09, 2016 8:05 pm
Върнете се в началото
Профил ICQ
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 29, 2015 2:45 pm
Мнения: 422
Местоположение: Бургас
Автомобил: Subaru B9 Tribeca 2006
Рейтинг: 164
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Честито за придобивката - само безаварийни километри с тях! Имат ли означение за зимна гума - трите върха и снежинката? Не се знае по какъв критерий пътна полиция ще оценява гумите дали са подходящи или не! Като им гледам грайфера трябва да нямаш проблеми с тях.

Сря Ное 09, 2016 8:42 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Вто Яну 01, 2013 3:16 pm
Мнения: 2428
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: STI
Телефон: 0886119703
Рейтинг: 729
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
petroff написа:
Честито за придобивката - само безаварийни километри с тях! Имат ли означение за зимна гума - трите върха и снежинката? Не се знае по какъв критерий пътна полиция ще оценява гумите дали са подходящи или не!

Я пак ,еей аз съм стар и не виждам ,но вие млади момчета. ROFL ROFL .Снежинката си е там. =D>

Сря Ное 09, 2016 8:48 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 29, 2015 2:45 pm
Мнения: 422
Местоположение: Бургас
Автомобил: Subaru B9 Tribeca 2006
Рейтинг: 164
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
То с възраста се появява и деменцията :) Аз за трите върха със снежинката питам. Гледам, гледам, но само квадрат със снежинка виждам, а не
Прикачени файлове:
WintherTyres4.jpg


What's up with "M+S" and the "mountain/snowflake" symbol on the sidewall?
Many people think these mean the same thing - that a tire is good in snow and other wintry conditions. But they actually mean completely different things. A sidewall mark of M+S (or M/S, M&S, MS) means that you have an all-season tire that has been approved for use in mud and snow by the Rubber Manufacturer's Association (RMA). These tires will provide traction in light snow, but we wouldn't want to be caught in a blizzard with a set of M+S tires.

The mountain/snowflake symbol (shown below) on the sidewall means that a tire has been approved for "severe snow service" by the RMA. These tires are tested to be sure they meet the RMA's standards for snow traction.


Преводача на Гугъл - https://translate.google.bg/?hl=bg


Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Сря Ное 09, 2016 8:54 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 9:54 pm
Мнения: 5776
Местоположение: София
Skype: bojo-123
Автомобил: Outlander 2 '11, 2.4 LPG
Рейтинг: 828
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Няма го, но не мисля, че ще е проблем - има снежинка - нещо, което да покажеш :heavy:
При едно от ходенията до Белмекен имаше полиция и спираше за задължителни вериги, но като видеше, че си 4х4 със сериозни гуми и те пуска :pardon:

Сря Ное 09, 2016 9:03 pm
Върнете се в началото
Профил ICQ

Регистриран на: Вто Яну 01, 2013 3:16 pm
Мнения: 2428
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: STI
Телефон: 0886119703
Рейтинг: 729
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Според индексите за гуми и двете се използват за обозначение на гуми при зимни условия.Когато присъства трите върха означава кал и лед.

Сря Ное 09, 2016 9:03 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 9:54 pm
Мнения: 5776
Местоположение: София
Skype: bojo-123
Автомобил: Outlander 2 '11, 2.4 LPG
Рейтинг: 828
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Различни неща означат M+S, снежинката и планината и по различни стандарти :toldyou:

Сря Ное 09, 2016 9:09 pm
Върнете се в началото
Профил ICQ
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 29, 2015 2:45 pm
Мнения: 422
Местоположение: Бургас
Автомобил: Subaru B9 Tribeca 2006
Рейтинг: 164
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
petko 69 написа:
Според индексите за гуми и двете се използват за обозначение на гуми при зимни условия.Когато присъства трите върха означава кал и лед.


Ще го преведа за теб:

Каква е ситуацията със символите M+S и планината/снежинката

Много хора мислят, че те означават едно и също нещо - гумата е добра на сняг и други зимни условия. Но те всъщност означават съвсем различни неща. Символите на страничната стена на гумата M + S (или M / S, M & S, MS) означават, че имате целогодишна гума, който е одобрена за използване в кал и сняг от "Гумената асоциация" (RMA). Тези гуми ще предоставят сцепление в лек сняг, но ние не бихме искали да бъдем хванати във виелица с набор от M + S гуми.

Символът за планина / снежинка на страничната стена означава, че гумата е одобрена за "сурови снежни условия" от RMA. Тези гуми са тествани, за да се гарантира, че отговарят на стандартите на RMA за сцепление на сняг.


Последна промяна petroff на Сря Ное 09, 2016 9:12 pm, променена общо 1 път


Сря Ное 09, 2016 9:11 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Вто Яну 01, 2013 3:16 pm
Мнения: 2428
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: STI
Телефон: 0886119703
Рейтинг: 729
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
https://maxcar.bg/gumi/zimni/dunlop-sp- ... 65-r14-82t При този модел на Дънлоп има само снежинка ,това означава ли ,че не е зимна.При различните производители индекса за обозначение е различен.

Сря Ное 09, 2016 9:11 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Вто Яну 01, 2013 3:16 pm
Мнения: 2428
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: STI
Телефон: 0886119703
Рейтинг: 729
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
petroff написа:
petko 69 написа:
Според индексите за гуми и двете се използват за обозначение на гуми при зимни условия.Когато присъства трите върха означава кал и лед.


Ще го преведа за теб:

Каква е ситуацията със символите M+S и планината/снежинката

Много хора мислят, че те означават едно и също нещо - гумата е добра на сняг и други зимни условия. Но те всъщност означават съвсем различни неща. Символите на страничната стена на гумата M + S (или M / S, M & S, MS) означават, че имате целогодишна гума, който е одобрена за използване в кал и сняг от "Гумената асоциация" (RMA). Тези гуми ще предоставят сцепление в лек сняг, но ние не бихме искали да бъдем хванати във виелица с набор от M + S гуми.

Символът за планина / снежинка на страничната стена означава, че гумата е одобрена за "сурови снежни условия" от RMA. Тези гуми са тествани, за да се гарантира, че отговарят на стандартите на RMA за сцепление на сняг.

Едва ли при всесезонна гума биха сложили индекс за ,,Сурови зимни условия,,

Сря Ное 09, 2016 9:13 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 29, 2015 2:45 pm
Мнения: 422
Местоположение: Бургас
Автомобил: Subaru B9 Tribeca 2006
Рейтинг: 164
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Не мисля - https://www.dunlop.eu/bg_bg/consumer/tires/sp_winter_response.SPWIRESP.html
По-надолу в страницата на снимката на въпросната гума - координати между 10 и 11 часа се вижда въпросното символче. ;)

petko 69 написа:
Едва ли при всесезонна гума биха сложили индекс за ,,Сурови зимни условия,,


На КросКламата например го има и до него пише M+S :)

Сря Ное 09, 2016 9:16 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 9:54 pm
Мнения: 5776
Местоположение: София
Skype: bojo-123
Автомобил: Outlander 2 '11, 2.4 LPG
Рейтинг: 828
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Аа... не съм видял...имала го :pardon:
Прикачени файлове:
f3.png


Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Сря Ное 09, 2016 9:26 pm
Върнете се в началото
Профил ICQ
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 9:54 pm
Мнения: 5776
Местоположение: София
Skype: bojo-123
Автомобил: Outlander 2 '11, 2.4 LPG
Рейтинг: 828
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Не знам защо залагате толкова на тези символчета...според сайта на Диана, от където ги взех са в категорията летни ROFL

Сря Ное 09, 2016 9:28 pm
Върнете се в началото
Профил ICQ
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 29, 2015 2:45 pm
Мнения: 422
Местоположение: Бургас
Автомобил: Subaru B9 Tribeca 2006
Рейтинг: 164
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Това е гумата! И аз си мислех, че има ама как да те накара човек по ракиено време да ходиш да гледаш!
:beer:

Сря Ное 09, 2016 9:29 pm
Върнете се в началото
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 400 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 20  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 53 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор