Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
 Организация и систематизиране на полезната информация 
Автор Съобщение

Регистриран на: Сря Юни 23, 2010 8:54 am
Мнения: 39
Местоположение: Coфия
Автомобил: Forester 2.0 MT'98
Отговори с цитат
До колегата mitoko:

Не мисля, че е думата "плямпа" е подходяща за речника на клуба.
Нека не се обиждаме, когато нещо не ни харесва, дори и чисто организационно.

Например, на мен не ми харесват всички до един български форуми, в които модераторите разбират своята роля единствено като на цензори, но не и като на реални редактори и организатори на написаното. Тази е причината мнозина участници да реагират: "чети, има много писано във форума по тази тема, изпозвай търсачката" и прочее.

Но това, че не ми харесват и че би ми се искало тези форуми да изглеждат по по-подреден и организиран начин, не ме кара да използвам думи като "плямпа".

Така се е създала форумната традиция в България, че всеки пита без да е чел написаното преди и никой не му го е огранизирал. За да не съм голословен, мога да дам като пример огранизацията на руския http://forum.ixbt.com/. Да не говорим за серизоните западни.

Там към всяка тема има FAQ, има "прочети, преди да питаш или да пускаш тема", понеже е систематизирано максимално. У нас е различно, но не бива, според мен, да си изпускаме нервите.

Надявам се, да си ме разбрал правилно и да не си се засегнал.

Поздрави.

Чет Сеп 30, 2010 10:54 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 7:02 pm
Мнения: 676
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Субару Форестер 2003 мт
Отговори с цитат
oldman написа:
До колегата mitoko:

Не мисля, че е думата "плямпа" е подходяща за речника на клуба.
Нека не се обиждаме, когато нещо не ни харесва, дори и чисто организационно.

Например, на мен не ми харесват всички до един български форуми, в които модераторите разбират своята роля единствено като на цензори, но не и като на реални редактори и организатори на написаното. Тази е причината мнозина участници да реагират: "чети, има много писано във форума по тази тема, изпозвай търсачката" и прочее.

Но това, че не ми харесват и че би ми се искало тези форуми да изглеждат по по-подреден и организиран начин, не ме кара да използвам думи като "плямпа".

Така се е създала форумната традиция в България, че всеки пита без да е чел написаното преди и никой не му го е огранизирал. За да не съм голословен, мога да дам като пример огранизацията на руския http://forum.ixbt.com/. Да не говорим за серизоните западни.

Там към всяка тема има FAQ, има "прочети, преди да питаш или да пускаш тема", понеже е систематизирано максимално. У нас е различно, но не бива, според мен, да си изпускаме нервите.

Надявам се, да си ме разбрал правилно и да не си се засегнал.

Поздрави.

:smt023 :smt023 :smt023

Пет Окт 01, 2010 7:59 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 9:54 pm
Мнения: 5779
Местоположение: София
Skype: bojo-123
Автомобил: Outlander 2 '11, 2.4 LPG
Отговори с цитат
Много добре казано oldman, нека някой модератор го премести това в Предложения и съвети и да обсъдим какво може да се направи.
Трябва да се има в предвид, че новият Субару форум е на една година, а сериозен форум като ixbt е с 10 години история, с ясна собственост, финансиране, отговорности, стимулиран екип, същото е и с offroad-bulgaria.com например. Тук схемата е друга, защото хората са различни и така им харесва :smt023

Пет Окт 01, 2010 8:17 am
Върнете се в началото
Профил ICQ
Аватар

Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 7:45 am
Мнения: 2211
Местоположение: Варна
Автомобил: Outback '00 AT
Отговори с цитат
Темата я има и отдавна е сложена като важна
viewtopic.php?f=7&t=1169&start=0

Пет Окт 01, 2010 9:53 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 9:54 pm
Мнения: 5779
Местоположение: София
Skype: bojo-123
Автомобил: Outlander 2 '11, 2.4 LPG
Отговори с цитат
Друго имах в предвид :wink:

Пет Окт 01, 2010 10:34 am
Върнете се в началото
Профил ICQ
Аватар

Регистриран на: Съб Ное 01, 2008 9:59 am
Мнения: 1325
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Forester 2.0 MT
Отговори с цитат
BAlexandrov написа:
......Тук схемата е друга, защото хората са различни и така им харесва :smt023

Не на всички им харесва!
Дори не съм убеден, че на повечето им харесва.Дори си мисля , че някои не пишат вече, тъкмо заради това.
Съдейки по инфото за автомобили, което ти си систематизирал, мисля че горенаписаното от теб е вид ирония......

ПП Лично мнение!

Пет Окт 01, 2010 1:52 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 9:54 pm
Мнения: 5779
Местоположение: София
Skype: bojo-123
Автомобил: Outlander 2 '11, 2.4 LPG
Отговори с цитат
Така е, но трябва да се съобразим с масата народ... така че да видим кой какво мисли по темата?

Пет Окт 01, 2010 2:34 pm
Върнете се в началото
Профил ICQ
Аватар

Регистриран на: Съб Ное 01, 2008 9:59 am
Мнения: 1325
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Forester 2.0 MT
Отговори с цитат
:smt023

Пет Окт 01, 2010 6:37 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Сря Юни 23, 2010 8:54 am
Мнения: 39
Местоположение: Coфия
Автомобил: Forester 2.0 MT'98
Отговори с цитат
Здравейте, уважаеми колеги Balexandrov, agogov, Krasimir_65 и всички останали, които реагирахте на една моя почти случайна ремарка за вътрешната организация на форума - благодаря ви, че темата ви вълнува, колкото и мен.
Откровено казано, не бях и помислял, че мога да инициирам нещо подобно.
Може да ви прозвучи странно, ала въпреки организационните му несъвършенства, на мен форумът на Субару ми допада със своята толерантност (стремя се всячески да я подкрепям) и преобладаващата конкретност и желанието за взаимопомощ без търсене на користни ползи.
Бил съм и още членувам по Интернет в offroad-bulgaria.com и въпреки, че той наистина е по-добре организиран, с повече членове и, както ми казват познати – прекалено щедро финансиран – у мен той остава чувството на някаква фатмащина. Не че в него няма ерудирани и компетентни модератори и много добре технически образовани хора. Има, но са малцинство. Вътре е пълно с оторизирани и неоторизирани цензори, които като че ли само чакат някои лаик да зададе въпрос, за да го смачкат с наставнически тон, подигравки и демонстрация на висока компетентност и ненадминато превъзходство.
Аз не искам това да се случи с форума на Субару. Много голям въпрос е как да се запази досегашният му дух и същевременно да се внесе повече ред без репресии под формата на чинове и устави като в казарма.
Като се замисля за сравнително определение, ми хрумва, че форумът на Субару повече е клуб по интереси, докато offroad-bulgaria носи почти всички белези на партия.
От тази партия би следвало да вземем не субординацията, арогантността и спамаджийството на мнозинството от нейния „елит”, а само онези, както е модерно да се казва, „добри практики”, които да бъдат приложени и тук, във форума на Субару.
Мисля, че ще отнеме много време, ако направим голяма писмена дискусия.
Ще е добре да се съберем някъде в заинтересован от темата състав, да обсъдим какво е наложително, да изготвим някакъв кратък документ с предложения, които ще възникнат по време на дискусията и да го публикуваме за обсъждане на страниците на форума. Трябва да присъстват и модераторите. Като постигнем съгласие, ще го подложим на гласуване.
Едно от нещата, според мен, които няма как да бъдат подминати, е стимулирането на модераторите (по Bаlexandrov). Не познавам никого от тях нито по кореспонденция, нито лично. Но познавам един от друг автомобилен форум, който също е доброволец и ентусиаст и той веднъж ми каза, че вече започва да му писва след 4 години постоянна безплатна работа и че ако му плащаха поне по 2-3 лева на ден, нямаше да мисли за оттегляне от тази иначе почетна длъжност. Призна ми, че започва да губи интерес и отделя все по-малко време за модераторство.
Ще спра засега дотук с това, че ако преобладаващото мнозинство от членовете на форума Субару постигнат съгласие, че трябва да се плаща някаква сума на модераторите, за да му подобрят организацията и четивността, ще са необходими както финансова отчетност, така и някакви все пак критерии за заемане на тази длъжност.И май пак бихме допряли до вече повдиганата в този раздел тема "за" или "против" членския внос...

Като написах последния абзац, се притесних сам от себе си – дали пък не слагам първата плочка по пътеката на бюрократизирането на едно иначе благородно дело?

Поздрави на всички ви! #-o

Пет Окт 01, 2010 10:11 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 9:54 pm
Мнения: 5779
Местоположение: София
Skype: bojo-123
Автомобил: Outlander 2 '11, 2.4 LPG
Отговори с цитат
Мислех да пиша, но реших да помълча. Имаше време когато говорех, но не бях разбран. Сега е ред на други да обменят идеи и вложат усилия :smt023

Пет Окт 01, 2010 11:02 pm
Върнете се в началото
Профил ICQ
Аватар

Регистриран на: Пет Сеп 26, 2008 12:02 pm
Мнения: 570
Местоположение: София
Автомобил: ПIV'14; ТЛК200'14
Отговори с цитат
Браво на "стария човек"! Не се знае обаче вмешателството на пари как ще се отрази на форума.

Съб Окт 02, 2010 12:47 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Ное 01, 2008 9:59 am
Мнения: 1325
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Forester 2.0 MT
Отговори с цитат
Топлата вода е отдавна открита.......
Подобни теми са дъвкани и се дъвчат от ръководството на форума, а то се състои от 10-тина по-активни и 40-тина пасивни членове.Някои разногласия доведоха до сегашния админски и модераторски състав, съответно до голяма степен и сегашното състояние на форума (добро или лошо всеки си преценя).

"Организация и систематизиране на полезната информация"- е заглавието на темата, а какво е раздел 'Златен фонд'?

ПП Темата е за коша .Все на някой ще му хареса или не, дадено състояние........Според мен можеше и трябваше да е доста по-'стегнато' и по-подредено, но пък в един бар пишеше: "ТУК Е ТАКА".

Съб Окт 02, 2010 9:17 am
Върнете се в началото
Профил
Отговори на тема   [ 12 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта



Търсене:
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор