Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Чет Мар 28, 2024 7:31 pm



Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
 Замръзване на ръчна спирачка 
Автор Съобщение
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 06, 2016 5:09 pm
Мнения: 42
Местоположение: Разлог
Автомобил: Subaru Tribeca - EZ36
Телефон: 0888314899
Рейтинг: 55
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Здравейте колеги и за много години!

Искам да питам: каква е вероятността да имам проблем с ръчната спирачка през зимата - знам, че на други коли замръзват жила и се слепват накладки с дискове, но както усещам при Трибеката (може и да греша) ръчната спирачка не действа чрез спирачните апарати, а дирекно на трансмисията (като на ГАЗ-ка :) )

Сря Яну 18, 2017 9:54 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 06, 2016 5:09 pm
Мнения: 42
Местоположение: Разлог
Автомобил: Subaru Tribeca - EZ36
Телефон: 0888314899
Рейтинг: 55
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
В същтност намерих инфо в Owners Manual -

Do not use the parking brake when
parking for long periods in cold weather
since it could freeze in that position.
Instead, observe the following.
1. Place the selector lever in “P” position.
2. Use tire stops under the tires to
prevent the vehicle from moving.

Или

Не използвайт ръчната спирачка , когато паркирате за по-дълъг период в студено време, тъй като може да замръзне в тази позиция. Вместо това проверете следното:
1. Поставете скоростния лост в позиция "Р"
2. Използвайте стопери под гумите за да предпазите превозното средство от движение.

И въпреки това - някой дали е имал проблем със замръзнала ръчна спирачка?

Сря Яну 18, 2017 10:13 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Авг 05, 2014 4:23 pm
Мнения: 263
Местоположение: София
Автомобил: Outback 3.0 2006
Рейтинг: 238
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
То с всяка кола може да стане и става за минути. Онзи ден така се наиграхме с едно Мондео, 2014г, което някой му дръпна ръчната и след това 1 час си играхме докато го подкараме...
 2

Сря Яну 18, 2017 10:15 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 22, 2010 4:06 pm
Мнения: 2763
Местоположение: София
Автомобил: ForesterS'02,Baja'03,Nissan EV
Рейтинг: 510
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
На Трибека, както и на другите модели Субару които са с дискови спирачки отзад, ръчната спирачка е отделно и се намира в барабана на спирачния диск.

http://opposedforces.com/parts/b9_tribeca/en_w10/type_5/brake_system/rear_brake/illustration_2/

И винаги когато е мокро и студено има опасност от замръзване.
:toldyou:

_________________
www.plaskom.com

Сря Яну 18, 2017 10:37 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Юни 11, 2014 6:36 pm
Мнения: 953
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Outback, MT
Рейтинг: 443
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Аз вече трета зима винаги я дърпам, но на Аутбек, като дизайна е същия като на Трибеката и не съм имал проблеми дори и в най-големите студове. Колата се кара всеки ден, може би това има значение. На другата ми кола преди години я пазех зимата, като не я дърпах и пролетта се оказа, че механизма на ръчната на единия апарат е блокирал и започна да не се връща.

Сря Яну 18, 2017 10:47 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Дек 11, 2011 7:20 pm
Мнения: 781
Местоположение: София
Рейтинг: 223
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Аз 5-та зима я дърпам постоянно без абсолютно никакви проблеми. Паркирам колата на много гадно място, абсолютен ветрилник, при сняг и дъжд набива навсякъде и въпрек и това не е замръзвала. Колата обаче се кара всеки ден. По принцип теоретично винаги има възможност да замръзне, но на практика до сега съм нямал проблеми. Реално ако не се ползва зимата на пролет има много по-голяма вероятност да имаш проблеми, както е споменал колегата преди мен. Така че дърпай смело без да се плашиш ;) .

Сря Яну 18, 2017 10:00 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Вто Яну 01, 2013 3:16 pm
Мнения: 2428
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: STI
Телефон: 0886119703
Рейтинг: 729
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Дърпам ръчната при всяко спиране независимо дали е наклон или равно , карам колата всеки ден и нямам проблеми.Според мен ,ако е нарушена бронята на жилото то тогава има проблем от замръзване , но при добра подръжка няма проблеми. =D>

Сря Яну 18, 2017 10:43 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Авг 05, 2014 4:23 pm
Мнения: 263
Местоположение: София
Автомобил: Outback 3.0 2006
Рейтинг: 238
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Те хората и в книжката са ви го написали да не го правите, ама щом на вас не се е случвало, смело препоръчвайте.... #-o

Чет Яну 19, 2017 7:30 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 06, 2016 5:09 pm
Мнения: 42
Местоположение: Разлог
Автомобил: Subaru Tribeca - EZ36
Телефон: 0888314899
Рейтинг: 55
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Благодаря за препоръките.

Колата ми се прибира в гараж, в който температурата не пада под 5 градуса всяка вечер и вероятно това е фактор - преди Трибеката карах опел Сигнум - при него беше абсолютно табу да се дърпа ръчната зимата - аз, обаче, редовно я ползвах и не съм имал проблем.

С Трибеката също съм я дърпал и то когато беше -15 градуса - просто наклона беше голям и нямах избор, но като цяло гледам да не рискувам.

И като извод: ако се налага постоянно да паркирам под наклон зимата да си взема ГАЗ-ка - Както писах в началото излиза, че най читавата система е на ГАЗ-ката :D - там няма жила лоста е с директно рамо и действа върху барабанна спирачка веднага след скоростната кутия :)

Чет Яну 19, 2017 8:15 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Мар 14, 2014 10:46 am
Мнения: 158
Местоположение: София
Автомобил: Forester SH 2.5X Premium 2011, AT
Рейтинг: 109
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Също дърпам ръчната и ползвам ежедневно. На две коли - проблеми нула.
А те хората и да са го написали - просто се застраховат, че е възможно. За да не започнат да търсят рекламация разни субекти, когато колата е в гаранция още. :idea:
Освен това нашите коли са високи, единствено може да стане проблем, когато се поровим в дълбок сняг и после стегне студ, а пода е нахвърлян и снега се превърне в лед.

_________________
https://promachines.bg/

https://www.facebook.com/Promachines.tools.bg/

Чет Яну 19, 2017 9:55 am
Върнете се в началото
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 10 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор