Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:38 pm



Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
 Електрически подгрев на двигател и купе 
Автор Съобщение
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 10:34 pm
Мнения: 56
Местоположение: София, Брюксел
Автомобил: Legacy 97, Impreza 95
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Здравейте, замислил съм се да монтирам електрическо подгряване на двигателя. Има ли някой който да има впечатления от видовете системи или личен опит?

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

_________________
Legacy,Impreza, Kawasaki Versys

Пон Ное 13, 2017 1:51 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 1:42 pm
Мнения: 842
Местоположение: София
Автомобил: Outback '14 / 2.0d CVT
Рейтинг: 353
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
а какви са вариантите?
аз знам само за "печка", която работи на нафта/бензин.

Вто Ное 21, 2017 12:15 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 10:34 pm
Мнения: 56
Местоположение: София, Брюксел
Автомобил: Legacy 97, Impreza 95
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Варианта който аз избрах е на следната фирма: http://www.calix.se
Има и още две, но при тях не можах да се ориентирам добре какво ми трябва.
Другото което ме накара да избера първите е, че близо до мен имат представител, който може да ми продаде частите.
Аз се спрях на калорифер за купето, зареждачка за акумулатора и подгрев на охладителната система.
Условието е да имаш захранване близо до колата. С 24-ри часов програматор задаваш кога да се включи системата. Общо взето това е плана.

Вто Ное 21, 2017 9:19 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 1:42 pm
Мнения: 842
Местоположение: София
Автомобил: Outback '14 / 2.0d CVT
Рейтинг: 353
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
ама това работи само когато си "включен в контакта" или ?

Вто Ное 21, 2017 10:30 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Вто Яну 01, 2013 3:16 pm
Мнения: 2428
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: STI
Телефон: 0886119703
Рейтинг: 729
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
На колегата Мариан от Габрово , Легасито си има фабрична печка .Колата е внесена от Швейцария , а печката е с дистанционно управление , преди тръгване , 10 мин. преди качване в колата стартираш печката от балкона и при потегляне имаш размразени стъкла , топло купе и мотор.Това ме навежда на мисълта , че може да се намери нова или втора ръка оргинална печка за Субару. Доста автомобили предназначени за северните страни разполагат с печка , може би по моргите в чужбина може да се намери читава такава.

Вто Ное 21, 2017 10:49 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 1:22 pm
Мнения: 2419
Местоположение: София; Русе
Автомобил: Танк EJ22'94; EJ20G ; D15Z3
Рейтинг: 696
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Е ти как мислиш, че работи Електрическият подгрев на охлаждащата течност? :pardon:
Аз миналата година разглеждах и се чудех, между печка и подгрев и най-накрая просто си оправих термостата и за сега се отказах.
За ел. подгрев трябва да имаш сушинка, под която да слагаш колата, защото все пак си включен в контакта. Не върви да ровиш под 50см сняг, къде е контакта :D
За печката се пуска тръба от резервоара и трудно и се намира място и монтажа е доста по-изискващ и сложен. Отделно е и по-скъпа. В БГ може да се намери бензиново вебасто, за около 450-500лв пълен комплект (без дистанцията - аз нея не я броя, там има много варианти - дали с таймер, дали с гсм модул, дали с дистанционно от конрад) от олс.

Всъщност, ако се осигури подходящо място, за съхранение на разклонителя с таймера (примерно кутия на двора/до гаража), сложат се подходящи конектори, на подходящо място (примерно да се види някой индустриален, непромокаем конектор с хубав капак и не-много голям) да му се избере място, където хем да е достъпно и лесно, хем да не се притесняваш, като ходиш по калища и подобни... тогава може да се получи доста приятно. Не за друго, ами монтажа на самият ел. нагревател е елементарен (в зависимост от модела). Аз гледах едни, които са като малко канче с тръби - разкачаш долната тръба от термостата (на 2.5, 2.0 и т.н. NA), закачаш го това и си готов.
Eто, нещо такова: https://www.ebay.com/itm/Car-Engine-Pre ... 2110882793
но това е с малък диаметър. Онова си беше с големите тръби, но сега не го намирам.

Та, да обобщя - за хората без двор и гараж, които си паркират в квартала - бенз. печка.
За тези с двор/гараж и сушинка, където може спокойно да се разположи контакт/щепсел и да няма кой да пипа - по-евтино и лесно - ел. подгрев.

Всъщност, на мен ми е МНОГО интересно, дали някой, който си е сложил печка/подгрев има реални данни за икономията на гориво зимата?

:beer:

_________________
http://www.hostit.bg/

Вто Ное 21, 2017 11:05 pm
Върнете се в началото
Профил WWW

Регистриран на: Вто Яну 01, 2013 3:16 pm
Мнения: 2428
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: STI
Телефон: 0886119703
Рейтинг: 729
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Времето когато имах гараж го изключвам , защото там печки не са нужни . Тази печка , вързана с дистанционно и работеща с гориво е по-интерсният начин за зимата.

Вто Ное 21, 2017 11:13 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 1:42 pm
Мнения: 842
Местоположение: София
Автомобил: Outback '14 / 2.0d CVT
Рейтинг: 353
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
за печките имаше друга тема, мисля коментирахме точно преди година

Чет Ное 23, 2017 1:08 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 11, 2012 2:18 pm
Мнения: 292
Местоположение: София
Skype: stoycho.danailov
Автомобил: B12 Outback H6 2003
Рейтинг: 211
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Ще следя темата с интерес. Подгряването на ток за мен ми се вижда по смислено и евтино. Не знам колко харчат бензиновите печки, но на ток трябва да е доста по просто за изпълнение и изгодно. Такова нещо бих монтирал и на двете си коли. Предполагам че ще има и някаква икономия на гориво.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Съб Ное 25, 2017 7:56 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 10:34 pm
Мнения: 56
Местоположение: София, Брюксел
Автомобил: Legacy 97, Impreza 95
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
stoychod написа:
Ще следя темата с интерес. Подгряването на ток за мен ми се вижда по смислено и евтино. Не знам колко харчат бензиновите печки, но на ток трябва да е доста по просто за изпълнение и изгодно. Такова нещо бих монтирал и на двете си коли. Предполагам че ще има и някаква икономия на гориво.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Аз съм сигурен, че предварително стопленият мотор е голям плюс за зимата. Друг фактор който отчитам е, че живея нависоко и първите няколко километра са ми все по нанадолнище, т.е. дълго няма да се стопли купето.
Печка на гориво за мен не е добра инвестиция, защото нова е много скъпа(2500-3000лв.), а стара не желая. Затова ел. подгрева ми се струва по-разумното решение, защото:
Цената би трябвало да е приблизително (500-800 лв.).
Лесен монтаж, без голяма намеса в съществуващите инсталации.
Лесна автоматизация.
Минус е, че можеш да го ползваш предимно вкъщи. Но на мен и за там ми трябва.

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

_________________
Legacy,Impreza, Kawasaki Versys

Съб Ное 25, 2017 10:25 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 12:21 pm
Мнения: 457
Местоположение: Burgas/Smolian
Skype: Anton Dimov Yankov
Автомобил: XV 2018 1.6Comfort AT
Рейтинг: 164
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Има и такива нагреватели които се залепят на картера и топлят маслото,на английски е ,,oil pan heater,, ,на тях пък е още по елементарен монтажа.А има и нагреватели които се завиват на мястото на пробката.Остава обаче неудобството че трябва да има контакт на близо.

Нед Ное 26, 2017 12:58 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 10:34 pm
Мнения: 56
Местоположение: София, Брюксел
Автомобил: Legacy 97, Impreza 95
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Аз предпочитам да грея антифриза, защото смятам, че модерните масла си вършът работа та достатъчно добре при ниски температури.
А за контакта не коментирам, ясно е, че го има. Иначе няма смисъл.

Изпратено от моят телефон

_________________
Legacy,Impreza, Kawasaki Versys

Нед Ное 26, 2017 1:04 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 11, 2012 2:18 pm
Мнения: 292
Местоположение: София
Skype: stoycho.danailov
Автомобил: B12 Outback H6 2003
Рейтинг: 211
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
http://www.metrompg.com/posts/block-heater.htm за който разбира английски

https://m.ebay.co.uk/itm/CAR-ENGINE-HEA ... SwcUBYPJ90

http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayIS ... spheader=1


Sent from my iPhone using Tapatalk

Нед Ное 26, 2017 8:52 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 11, 2012 2:18 pm
Мнения: 292
Местоположение: София
Skype: stoycho.danailov
Автомобил: B12 Outback H6 2003
Рейтинг: 211
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Колега borkata има ли някакво развитие при теб. Аз най вероятно ще си взема това след нова година: https://www.ebay.co.uk/itm/Hard-1-5kw-E ... 0705.m4780
нещо не намерих много отзиви за подобни устройста в нета. Предпочитам да е нещо което е външно и не се монтира в двигателя. Ако не работи като хората лесно може да се махне.

За подгрева на купето мислех да взема една духалка, но в сервиза ми отказаха да ми пуснат захранващ кабел. Можело пожар да стане

Пет Дек 08, 2017 9:31 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 10:34 pm
Мнения: 56
Местоположение: София, Брюксел
Автомобил: Legacy 97, Impreza 95
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Здравей, развитие за сега няма при мен, защото нямам време много, но като цяло аз съм избрал какво да взимам. Сигурно след НГ ще се задействам.
Не знам дали прегледа линка който дадох в началото. Там нещата ми изглеждат добре направени и надеждни.
За тока в купето не мисля, че има проблем ако захранването минава през дефектно токова защита. И калорифера е монтиран по правилата.
Когато взема нещо ще споделя. Лек ден.

Изпратено от моят телефон

_________________
Legacy,Impreza, Kawasaki Versys

Пет Дек 08, 2017 9:41 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 11, 2012 2:18 pm
Мнения: 292
Местоположение: София
Skype: stoycho.danailov
Автомобил: B12 Outback H6 2003
Рейтинг: 211
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Прегледах линка но цени не намерих в нета, както и от къде може да се поръча.

Пет Дек 08, 2017 4:40 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Вто Яну 01, 2013 3:16 pm
Мнения: 2428
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: STI
Телефон: 0886119703
Рейтинг: 729
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
borkata написа:
Аз предпочитам да грея антифриза, защото смятам, че модерните масла си вършът работа та достатъчно добре при ниски температури.
А за контакта не коментирам, ясно е, че го има. Иначе няма смисъл.

Изпратено от моят телефон

Тогава в твоя случай трябва да загряваш малкия кръг , иначе рискуваш термостата да не допусне размесване на студен и затоплен антифриз.

Пет Дек 08, 2017 6:26 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 10:34 pm
Мнения: 56
Местоположение: София, Брюксел
Автомобил: Legacy 97, Impreza 95
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
petko 69 написа:
borkata написа:
Аз предпочитам да грея антифриза, защото смятам, че модерните масла си вършът работа та достатъчно добре при ниски температури.
А за контакта не коментирам, ясно е, че го има. Иначе няма смисъл.

Изпратено от моят телефон

Тогава в твоя случай трябва да загряваш малкия кръг , иначе рискуваш термостата да не допусне размесване на студен и затоплен антифриз.
Мислих си по този въпрос, ако приемем, че термостата е механичен той би трябвало да се отвори когато антифриза се затопли достатъчно. Ако ли пък е електрически ще грее само малкият кръг, което пак ми се сърува добре, спрямо студен мотор.

Изпратено от моят телефон

_________________
Legacy,Impreza, Kawasaki Versys

Пет Дек 08, 2017 6:30 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Мар 14, 2014 10:46 am
Мнения: 158
Местоположение: София
Автомобил: Forester SH 2.5X Premium 2011, AT
Рейтинг: 109
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
За "братята" Хамериканци, Субару предлага оригинален отоплител за двигател - https://subaruonlineparts.com/subaru-forester-engine-block-heater-p-1602.html. Вярно, че ще е на 110V, но може и да се конвертира успешно. Трета година му се точа, ама за моя мотор е 110$ и все отлагам :pardon:

_________________
https://promachines.bg/

https://www.facebook.com/Promachines.tools.bg/

Пет Дек 08, 2017 6:31 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 10:34 pm
Мнения: 56
Местоположение: София, Брюксел
Автомобил: Legacy 97, Impreza 95
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
За заинтересованите, преди малко ми пратиха офертата за отоплителя.
Доставката не е калкулирана в крайната сума, но не мисля, че ще е повече от 15-20 €
Прикачени файлове:
Screenshot_2017-12-08-17-34-33-503.jpeg


Изпратено от моят телефон


Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

_________________
Legacy,Impreza, Kawasaki Versys

Пет Дек 08, 2017 6:40 pm
Върнете се в началото
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор