Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Чет Мар 28, 2024 7:01 pm



Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 2010 Legacy GT - Последният самурай 
Автор Съобщение

Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 11:23 pm
Мнения: 1782
Местоположение: Varna
Автомобил: LGT'10,Subaru Impreza 2.0 '97
Рейтинг: 1000
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Поради зачестилият интерес в темата за търсене на Субару Легаси реших да пусна това мое ревю. То вече беше публикувано в един друг форум, но сега го ъпдейтнах малко. Пускам нова тема, понеже модела е специфичен, но ако модераторът реши може да я премести в темите за особености на моделната гама за съответната година.
Защо последният самурай?
Тази модификация (код шаси BM9) се предлага само на няколко пазара (JDM, USDM, AU, ZA, CH и Русия) в периода от 09.2009 до различни години при разлините пазари. В Швейцария изчезва през 2011, в САЩ през 2012, Япония и Австралия предлагат модела до 2013. Продажбите в Европа са нищожни (може би около 500), в САЩ макар и повече през последната година са продадени 253. Точно както самураите турбинираните версии на Легаси изчезват от световната сцена. Изключение прави Япония, където от 2012 модела се предлага с 2.0 DIT двигател и eyesight. Основният проблем за Европа - не може да покрие стриктните изисквания за емисии - мотора остава Евро 4 до края на предлагането си. В САЩ не покрива PZEV и предполагам също е изтеглен поради тази причина. Вече няма Legacy турбо на планетата. Има Levorg.
Зад атлантика Субару печели почитатели с предното поколение Легаси GT (2005-2009)- неслучайно има и специален форум, който е извор на доста информация ако на човек му се занимава. (www.legacygt.com)
Специфика на модела:
- в техническо отношение има няколко съществени различия. На първо място шасито на ВМ9 поставя колата като размери в класа на по-големите автомобили (А6/БМВ5 и прочие). Тук веднага подчертавам - говоря за размери на купето вътре, не за качество на материалите. Всички знаем, че Субару не полага усилия във вътрешния дизайн, но пространството, особено на задния ред е огромно и няма нищо общо с предното поколение (често наричано клаустрофобично).
- Двигателя е аналогичен на поставяния във WRX - EJ255. За разлика от предното поколение обаче, турбината слиза пред двигателя (VF54 ако не се лъжа), което освобождава доста място в коша. Монтира се TMIC с 25% по-голям обем и тръбата от турбината вече минава встрани, а не под интейка, което за мен е по-логично ако не искаме да топлим допълнително в-ха. Резултата е - изключително кратки турбо пътища (около 35 см) и напълно равни дължини на тръбите (кофти за ръмбъла, но какво да се прави). Това от своя страна спомага за по-ранен спул на турбината.
- окачване. Наред с модификациите на предния мост и задния мост е с по-големи тампони на "магаретата" и може би водена от критиките с ролинга на предния модел, Субару залагат на Bilsten B6 - твърда возия, но доста по-прецизно управление. Единствено задната стаблизираща щанга е малко тъничка - но пък с по- дебела пътниците отзад ще реват доста.
- Спирачки - 316 отпред двубутални / 295 отзад едно бутални- вентилирани. Нямам впечатления от друго турбо Субару, но тези "хапят" доста добре.
- Гуми/джанти - Гумите са естествено подобаващи - 225/45х18', джанти 7,5х18 ет55. Поставени на BL шасито изглеждат доста добре, но тук изглеждат малко малки.
- трансмисия. Това е едно от интересните и същевременно странни решения на Субару. За различните пазари Субару предлага различни опции. Северна Америка получва 6MT - ръчка, която обаче не получава добри отзиви. Главно поради некоректно включване на изпълнителния механизъм. Според ревютата дори и short shifter не помага особено. За Япония и Швейцария се предлага автомат. За Австралия и двете. Моите наблюдения са върху автомата. Това е познатата 5ЕАТ, но леко модифицирана- вътрешно и софтуерно. Останало е VTD-то, но го няма LSD на задния диф. Тъй като, всички останали модели от това шаси са вече със CVT, лоста е същият и позициите вече са само познатите букви - P, R,N,D, М-D. На волана има пера, които действат при превключване на M-D. Интересно е обаче, че те действат и в режим D. Въпреки, че кутията прави превключване на по-ниски предавки за да убива скоростта като си дръпнете крака от газта (downshift control), с перата допълнително по всяко време може да понижавате предавките симулирайки моторна спирачка. Според американските собственици самата работа на кутията е подобрена спрямо предходния модел. Доста собственици на BL са модифицирали вече кутиите за по-спонтанно превключване (основно с IPT и Hexmod доработки на клапанното тяло). Оказва се, че в крайна сметка Субару са си взели поука и в тази последна итерация на иначе "архаичната" кутия са модифицирали и оптимизирали мапинга на TCU-то. Резултат: колата се движи мазно и ако галите педала на газта в градски условия оборотомера не превишава 2000 об. Ако настъпвате - относително отзивчива с малко дообучение.
- SI drive - тази екстра е ясна, но основно от разговорите ми със собственици на Н63.0 знаех, че освен да вдига разхода на бензин и да задържа високи обороти не носи голяма полза. Подчертавам, че не съм карал лично Н6 и нямам база за сравнение. В моя случай поведението на колата като цяло в режим S# (Sport sharp) става доста различно. Освен, че се развърта някак по-весело мотора, трансмисията, която в режим [I] работи бавно и мазно, изведнъж започва да реди предавките с голям ищах. Според непотвърдена информация при S# ECU-то освобождава до 15 кВ повече. Въпреки спортното окачване в този режим колата става трудна за управление. Просто тежестта на купето и дължината си казват думата - резките движения водят до загуба на сцепление и боди рол. Все пак макар и със сърце от рали легенда това не е STI. Само за информация- USDM варианта дава около 220hp и 295 Nm на колелата в сток вариант. Турбината предоставя по фабрични данни 350 Нм в диапазона 2000 - 5200 об. Много подобно на дизела.
Други разлики с предходния модел BP,BL - повече от 24 позиции по двигателя са модифицирани. Ето по-важните :
1) Промяна на маслената система наложена от промяна позицията на турбокомпресора
2) Профил на челото на буталото и камерата
3) DUAL AVCS- добавена е система за променливо газоразпределение и на изпускателните клапани, както при STI, но с по-малък ъгъл на припокриване
4) Модификация на маслената помпа - по-дебел (широк) ротор
5) термостата е с по-висока температура на отваряне
6) Повишен капацитет на турбината по въздушна част
7) Свещите са променени от SILFR6A на SILFR6B8 (заварена правоъгълна плочка от платина и иридиев електрод)
8) модифицирана дроселна клапа
9) модифициран нок сензор за по-висока ефективност
10) кормилна рейка е модифицирана от 16,5:1 към 14,5:1 за седан версията, помпата е модифицирана, както и клапанното тяло. Модела е с класическа хидравлика, а НЕ с електрически усилвател.
11) Автоматични дневни LED светлини (добавени от дилъра), автоматични чистачки с променлив интервал. Музиката е на Хармън Кардън с 6 колони. Навигацията няма да я коментирам, защото не я ползвам. Перването с телефона е безпроблемно и автоматично при влизане в колата (iOS10). Има и някакво гласово набиране, което не съм ползвал.
АГУ:
Въпреки полемиките вихрещи се във форума напоследък аз съм инсталирал газов инжекцион (изпарител Palacar 350hp, Фобос 2, Хана) и колата има вече над 40 000 км на газ без някакви драми. над 5000 об минава на бензин. Разход на LPG: 16-17/100 градско (варна) ; 10-14/100 извън града. Реглажа на клапаните е от сложните - модела е с "shim under bucket", или така наречените пулове по размер. Позитивното в случая (за разлика от H6) e, че клапаните са по-малко :giggle: и са принципно по-устойчиви на висока температура (изпускателните са с Na).

Финал: Това, което ме спечели в тази кола е, че някак си Субару са успели да направят един хибрид, който съчетава много достойнства (естествено и недостатъци). След като карам 10 години Субару и съм залитал във всевъзможни посоки постепенно се избистри мисълта какво искам да притежава следващата ми кола:
Да е просторна и удобна за 4 човека
Да има турбо - да знам, че е смешно, но за новодошлите ще кажа - има два вида Субару: турбо и всички останали :D
Да изглежда добре и да има някакви екстри - в случая всички възможни, които FHI влага в конкретния момент.
Да не се разпознава особено, но ясно да показва нрав, ако се наложи.
Да е сигурна и надеждна.
Повечето се оправдаха. Остава само една неизпълнена мечта - икономично Субару с турбо мотор :giggle:
Въпреки турбината не мога да кажа, че Legacy GT 2010+ е състезателна кола. Ако някой иска да инвестира средства, може да вдигне конете до около 310 и 420 Нм (на вала) без сериозни модификации. Оттам нагоре... само жената и банковата сметка са ограничаващ фактор.

Благодаря за вниманието и се надявам да ви е било интересно.

_________________
Legacy GT, Subaru Impreza 2.0
 33

Пон Сеп 18, 2017 10:10 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 18, 2007 11:26 pm
Мнения: 5304
Местоположение: София
Рейтинг: 1000
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Без тест драйв не е интересно. :pardon:
Ще сложим и един Фоз на стероиди за сравнение.

Пон Сеп 18, 2017 10:52 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 6:38 pm
Мнения: 2115
Местоположение: София
Автомобил: Subaru legacy 2,5 АТ 01GX limited
Рейтинг: 384
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
ico_tech написа:
Субару и съм залитал във всевъзможни посоки постепенно се избистри мисълта какво искам да притежава следващата ми кола:
Да е просторна и удобна за 4 човека
Да има турбо - да знам, че е смешно, но за новодошлите ще кажа - има два вида Субару: турбо и всички останали :D
Да изглежда добре и да има някакви екстри - в случая всички възможни, които FHI влага в конкретния момент.
Да не се разпознава особено, но ясно да показва нрав, ако се наложи.
Да е сигурна и надеждна.
Повечето се оправдаха. Остава само една неизпълнена мечта - икономично Субару с турбо мотор :giggle:
Въпреки турбината не мога да кажа, че Legacy GT 2010+ е състезателна кола. Ако някой иска да инвестира средства, може да вдигне конете до около 310 и 420 Нм (на вала) без сериозни модификации. Оттам нагоре... само жената и банковата сметка са ограничаващ фактор.

Благодаря за вниманието и се надявам да ви е било интересно.

Тези дни си мислех какво да е следващото ......и си викам искам вече турбо защото тия атмосферните , мислях следващата да е H6 , за да е комби за рибарлъка, но H6 колкото и да ги настъпваш са си мудна работа, но това го усеща някой, който е карал коли с турбо( Рено 5 турбо Алпин и Опел Kалибра турбо 4X4 ) , а не обикновения юзър, който се качва от 136 на 245 коня и се кефи, че върви на пушка колата ...., та в този ред на мисли твоето ревю бая ми освети тунела , ако намеря и да я покарам и ми хареса гаранция ще е следващата. И за да не се налага да я вдигам ще си оставя и тази да е само рибарска и без това налях 10 бона в нея и продължавам да наливам. Ако адаша ( Унуфри) не беше показал каква кошия е обръщането щях да взема един мотор от GT и да го бодна на събка и да си вземя белята разбира се. :D :D :D
Благодаря колега, че ми показа може би следващият ми логичен избор.

_________________
SUBARU LEGACY 2,5 AT 2001 GX limited

Вто Сеп 19, 2017 7:11 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 11:23 pm
Мнения: 1782
Местоположение: Varna
Автомобил: LGT'10,Subaru Impreza 2.0 '97
Рейтинг: 1000
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Моля, пак заповядай.
Тест драйв на кола от автокъща е трудно - много са дръпнати, поименни талони и прочие.
Пак казвам - това не е "бигачка", но като всяко турбо Субару има възможности за подобрение за да отговори на вкуса на почти всеки - естествено срещу съответните разходи.
За последните 50 000 км разходите са - 6 смени на масло и филтри, спирачни дискове и накладки, свещи. Даже ангренаж не съм сменял още (предстои). За разлика от предходния модел пред ангренажа има място за средно голямо куче, та работата не се очертава да е много сложна. :giggle:

_________________
Legacy GT, Subaru Impreza 2.0

Вто Сеп 19, 2017 3:32 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 6:38 pm
Мнения: 2115
Местоположение: София
Автомобил: Subaru legacy 2,5 АТ 01GX limited
Рейтинг: 384
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
ico_tech написа:
Моля, пак заповядай.
Тест драйв на кола от автокъща е трудно - много са дръпнати, поименни талони и прочие.
Пак казвам - това не е "бигачка", но като всяко турбо Субару има възможности за подобрение за да отговори на вкуса на почти всеки - естествено срещу съответните разходи.
За последните 50 000 км разходите са - 6 смени на масло и филтри, спирачни дискове и накладки, свещи. Даже ангренаж не съм сменял още (предстои). За разлика от предходния модел пред ангренажа има място за средно голямо куче, та работата не се очертава да е много сложна. :giggle:

И без това ако ще я купувам явно ще от чужбина , гледам в Германия е една, там проблем с тест драйва няма, така че като ходя следващия път ще гледам да си намеря за каране.

_________________
SUBARU LEGACY 2,5 AT 2001 GX limited

Сря Сеп 20, 2017 1:49 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 11:23 pm
Мнения: 1782
Местоположение: Varna
Автомобил: LGT'10,Subaru Impreza 2.0 '97
Рейтинг: 1000
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Тя в Германия пак си е дошла от Швейцария. За теб е по-добре ако е на добра цена от DE, защото вноса е доста по-прост. Ако е само за тест драйв по-лесно е да се разходиш до Варна :D .
Сега сериозно - тия коли са много редки и в швейцарския форум феновете си ги тачат. Ако се продават на ниска цена най-вероятно има основателна причина и трябва да се внимава. Най-вероятните "повреди" са:
- тропащи предни амортисьори - стандартен проблем за Билщайн монотюб. Отварят се и се ребилдват.
- тампони и биалетки
- тропаща рейка - трябва да се смени гайката и пружината на рейката
- заден тампон на преден носач
- прегрял мотор, маскиран за "нов" - това е ясно как се оправя. Аз бих избягвал тунингованите екземпляри. Особено тези с AP на COBB. Почти на 100% мотора е за нови бутала и гори масло на поразия. Изхода на ауспуха трябва да даде някои отговори.
- удари по купето и ръжда по компонентите под пода. Тук задачата е сложна, защото са насложили пластмаси навсякъде.
- трансмисия - тук се правят проверки само с тест драйв и стискате палци като смените маслото да няма плачевен резултат :giggle:
- повредени актуатори на клапите за въздух в купето - проблем, който пълзи още от предното поколение. Издават звук все едно в таблото имате скрито животно, което се разхожда.
- спирачки - хлабини във водачите на супортите. То си е болест по Легаси и Аутбек
- изгорели/запрашени отражатели на ксенона (къси светлини)
- и много други.... зависи от конкретната кола.

_________________
Legacy GT, Subaru Impreza 2.0

Сря Сеп 20, 2017 5:55 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Пет Апр 03, 2015 9:41 am
Мнения: 155
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Honda
Рейтинг: 89
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
ico_tech написа:
- тропаща рейка - трябва да се смени гайката и пружината на рейката
- повредени актуатори на клапите за въздух в купето - проблем, който пълзи още от предното поколение. Издават звук все едно в таблото имате скрито животно, което се разхожда.
- спирачки - хлабини във водачите на супортите. То си е болест по Легаси и Аутбек
- изгорели/запрашени отражатели на ксенона (къси светлини)


Да добавя, че изброените в цитата важат с пълна сила и за дизеловото Б14. Ицо, с тези актуатури на клапите открил ли си някакъв лек?

А относно останалите неща по окачването, правил съм рейка, сменил съм водачите на супортите и пак не усещам предницата да е стегната, както трябва. Пак чувам понякога похлопване. В 3 сервиза съм я водил за ходова част и в трите ми викат няма й нищо. Само амортисьори не съм гледал.

Сря Сеп 20, 2017 7:21 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 11:23 pm
Мнения: 1782
Местоположение: Varna
Автомобил: LGT'10,Subaru Impreza 2.0 '97
Рейтинг: 1000
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Дизеловите са еднакви - просто купетата са еднакви, разликите са минимални. Това си е запазена марка на Субару - сменя мотори и мощности, купето си седи непокътнато.

Актуаторите се оправят със смяна на моторчето:
Part# 72131AJ000 Motor actuator mode&Mix (за модели BM/BR)
По непотвърдена информация има три - два от страна на пасажера и един от страна на водача.
Цена: около 160 USD/бр. + транспорт, мито, ДДС

Трополене на предницата - има много източници на вибрации:
- тампони на каре на кормилна колонка - подменят се с твърда връзка
- тампони на рейка към купе - има полиуретан
- увеличена хлабина в зъбната двойка - там се сменя пружината. Друго лечение без смяна на рейка и пиньон няма.
- вътрешни накрайници - по някаква странна причина и обратно на логиката на другите марки автомобили, при Субару първо се износват вътрешни накрайници.
- тампони на макферсони - и новите си седят хлабави с малка хлабина. Има добри отзиви в руските сайтове от Type N от STi. , но ако си с KYB амортисьор трябва да се преправя капачката горе
- амортисьори Bilstein (жълти) - както обясних в първия пост, тези амове се разтракват в корпуса много бързо. Руснаците (drive.ru) разпробиват отвори в корпуса на ама между двете втулки и почват периодично да пълнят тежка грес. Отзивите са, че този метод дава около 20-30к пробег до следваща процедура. Има обаче опасност ако се вкара повече грес да направи хидравличен удар и да гръмне патрона. Този тип амове се предага само от Субару по силата на споразумение с Билщайн. Няма да намерите компонентите отделно, както е при други марки използващи монотюба на Билщайн. Решението е, ако патрона е добре, подменят се само направляващите втулки (водачите) и се приключва. Само патрона може да се ребилдва, ако си набавите частите от оторизиран търговец на Билщайн - трудно, но не невъзможно.
- грацилна структура на предния мост - тук имам предвид тънката ламаринка на детайла, която понякога удължава вибрациите при асиметрично натоварване (ляво/дясно). Възможно решение е слагане на разпънка отдолу - продават се готови. Задния мост също е с много меки тампони, които лесно поддават. Там решението е подложки от полиуретан в свободните пространства между моста и купето. Целта е да се изолират инерционните движения причинени от гумените детайли.
- спирачни апарати - супортите и нови са доста свободни. Аз решавам въпроса с малко повече и по-различна грес. Това обаче изисква периодично да се проверяват. Лесно се диагностицира - при натиснат педал тропането спира.

_________________
Legacy GT, Subaru Impreza 2.0

Чет Сеп 21, 2017 4:14 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Авг 08, 2011 12:05 pm
Мнения: 220
Местоположение: Пловдив
Автомобил: CarBerry dccd Fory, LGT
Рейтинг: 426
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Интересно разказче. :)
ico_tech написа:
Според непотвърдена информация при S# ECU-то освобождава до 15 кВ повече.

При WOT настройките на Sport и Sport# са напълно еднакви. Може би спрямо Intelligent ...

_________________
Zubaru.tuninK

Пет Сеп 22, 2017 12:03 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 11:23 pm
Мнения: 1782
Местоположение: Varna
Автомобил: LGT'10,Subaru Impreza 2.0 '97
Рейтинг: 1000
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Калине, естествено, че става въпрос за S# спрямо Inteligent Mode. Затова писах, че информацията не е потвърдена. Картите са еднакви да. Това, което четох е, че SI drive си играе основно (но не само) с таблицата за педала (throttle response) - коригира ъглите и бързината на отваряне на дросела. Ти си гледал вътре и най-добре можеш да обясниш :)
Субективното усещане за мен е, че и идват някакви допълнителни "сили" в S#. Като покара друг ще сравняваме.

_________________
Legacy GT, Subaru Impreza 2.0

Нед Сеп 24, 2017 3:41 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 11:23 pm
Мнения: 1782
Местоположение: Varna
Автомобил: LGT'10,Subaru Impreza 2.0 '97
Рейтинг: 1000
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Малко допълнителна информация, която може би ще е полезна на DIY любителите.
Шасито на BM е видимо по- голямо, но това не важи само за купето с пасажерите. За разлика от всички досегашни модели в двигателния отсек също е доста просторно, което осигурява една приятна екстра - смяна на ангренажен ремък на EJ255 (aka 2.5turbo) "пред блока" :giggle:
Уточнявам - при желание, може да се смени ремъка с ролките БЕЗ да се сваля радиатор и без да се точи антифриз, съответно за собственици, които не искат да сменят водна помпа и термостат.
За да спестя неприятни изненади ще споделя накратко от какво имате нужда:
- време - работата за достъп е около час, смяната отнема 30 мин., обратно сглобяване - 50 мин. В най-лошия случай 1 ден. Свалянето / поставянето на ластичния пистов ремък оставям на вашето въображение ;)
- изисквани проспособления - ключ за блокиране на шайбата на колянов вал (при автоматична трансмисия, за ръчка не е необходимо), малко приспособление за блокиране на разпред валовете на лява глава (гледано откъм шофьора). Последното може да направите и от дърво. Трябва ви болт М5х100 и две гайки
- комплект инструменти с камъни 10/12/14/22
- ангренажен комплект - 4 ролки + обтегач и ремък
- инструкция за зацепване на ремъка
- търпение и може би един чадър, ако сте спряли на слънчево място ROFL

Допълнителни операции - аз лично демонтирах и маслената помпа. Защо? Добре е да проверите как е натяга на скапаните винтчета на бекплейта на помпата - реален проблем при всички двигатели на Субару. Демонтажа наложи подмяна на О-ринг и семеринга на колянов вал, елементарно проспособление за демонтаж на зъбчатката, силикон (Permatex Ultra grey или подобен), фиксатор за резба Локтайт 243 или еквивалент (средна якост).
Още един съвет - не изпълнявайте инструкцията в менюала, където е посочено, че семеринга се монтира преди да сложите помпата на място. Процедурата е за свален двигател, а когато бърникате на място, планката на предния тампон на двигателя пречи да насочите помпата при нахлузването и на вала. Семеринга се слага спокойно след монтаж на помпата. Като цяло тази процедура отнема макс 2 часа, ако имате всичко налично.

_________________
Legacy GT, Subaru Impreza 2.0

Вто Май 01, 2018 9:19 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 28, 2015 6:55 pm
Мнения: 3855
Местоположение: София
Автомобил: Foz S/Tb Mazda RX8
Телефон: нула89669393четири
Рейтинг: 1000
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Колега Ицо, аз малко офтопик - за другата ти кола иде реч. Моята тече като лейка отпред и съм накупувал всичко. Обаче чета една дребна подробност и се питам що така: масово се споменава Перматекс силикон за лепене на помпата. По-добър е просто или нещо го прави задължителен? Защото аз имам "ординарните" Елринг и Райнц под ръка. Другото питане: не мога да намеря около мен онези малките уплътнения отляво на помпата, колко фатално е да не ги сменя?

_________________
Cogito ergo sum
The world is Fl4t! Ravenol certified oil advisor, Mann&Hummel group certified filtration specialist, Moll battery expert

Сря Май 02, 2018 6:33 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 11:23 pm
Мнения: 1782
Местоположение: Varna
Автомобил: LGT'10,Subaru Impreza 2.0 '97
Рейтинг: 1000
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Здравейте,
реших да допълня малко темата, след като получих няколко запитвания за тази модификация на Legacy.
Много колеги се интересуват от разходите по експлоатацията, поддръжката и евентуален ремонт на колата с EJ255 след оборудване с АГУ.
Няма да навлизам в подробности как влияе алтернативното гориво на турбодвигателя- за това има множество теми и във форума и в интернет. По -скоро искам да обърна внимание на настоящите и бъдещи собственици за какво да бъдат подготвени, за да си направят добър график за обслужване чрез следене на някои параметри на автомобила.

И така.
След монтажа на АГУ, моят автомобил измина заветните 70К км за малко над 2 години, основно магистрално каране. Смяна на масло е правена средно на 7500-8500 км/макс 6 мес. АГУ-то е обслужвано в график съобразно гаранцията - включва подмяна на филтри и проверка на настройки. Няма система за мазане. Още към момента на слагане на системата аз бях подготвен психически, че рано или късно ще трябва да се прави реглаж на клапаните. За конкретният мотор няма посочен график за инспекция на хлабините, но дизайна, който Субару са избрали (solid lifter) изисква периодично да се прави проверка на клапанният механизъм. Аз бих приел, че на всяка смяна на ангренаж (105Ккм) трябва да правите проверка на хлабините, АКО карате на бензин. АКО карате на газ намалете интервала наполовина.
Проверката включва сваляне на капаците на главите - общо шест (2+4) гарнитури и малко силикон. Информацията, която ще получите от тази проверка, в комбинация с други параметри на двигателя (вакуум, АФР, корекции на гориво, тайминг на запалване и др.) ще ви дадат добра база за оценка на здравето на агрегата и ще ви дадат възможност да планирате неизбежното - самият реглаж. Просто си предвидете пари за тази инспекция. Разбира се, ако мотора хвърли бялата кърпа по друга причина по-рано ROFL, този разход ще ви отпадне. :D
Разхода на газ вече съм го посочвал. При здрав мотор и добра настройка на газовото:
- 16-17/100 градски цикъл. 20/100 във Варна след превръщането и във вторият по големина археологически обект след Гиза :giggle:
- извънградско - 9.5/100 при 100км/ч и около 13/100 при 145 км/ч
Разход на масло:
- около 1-1.5л/8500 км (вискозитет 5w30). За тези, които мислят, че това е много - турбото е на втулки, маслото е тънко, колата не е нова.

Сега ще обясня защо бях толкова обстоятелствен за реглажа.
Приемете мисълта, че Вашият автомобил (като всяка една съвременна електронна джаджа) е на доста високо интелектуално ниво. Дотолкова, че ЕКУ-то се опитва всячески да се справи с безкрайните комбинации от параметри и условия на експлоатация, без да ви занимава излишно. Средностатистическият водач се трогва от няколко неща, преди да потърси сервиз:
- колата спира да пали или гасне на моменти
- колата няма тяга и гори много
- светват лампи по таблото
Ако няма някои от горните фактори, обикновено си карате и си мислите за следващата смяна на масло. В общия случай сте прави, НО трябва да си напомняте постоянно, че Вие сте си купили кола с принудително пълнене (ака Турбо бигачка), при която списъкът с възможни проблеми е доста, ама доста по-дълъг от този при атмосферните коли. При неглижиране на експлоатационните показатели до определено време ЕКУ-то маскира дори мисфайър в един от цилиндрите. Под "маскира" разбирайте - не светва чек, колата ви пали и върви прилично. Е, като му писне включва коледното осветление, но понякога малко късно.

Какво да очаквате ако "пропуснете" момента с реглажа и какво би ви струвало това?
Възможните повреди:
- издухване или изкривяване на един или повече изпускателни клапани (50 лв бройката) - следствие от работата в отворено положение.
- износване на повдигач (valve bucket) - вследствие работата без хлабина (45 лв/бр)
- износване на гърбица/и на разпределителен вал(-ове) - вследствие работата без хлабина. Изисква нов вал (280 лв/бр.)
- счупено бутало (piston ring land failure) - резултат от детонации в цилиндъра с нарушено смесообразуване. Изисква ново бутало (160 лв)
- локално глазиране на цилиндъра със счупеното бутало - изисква машинна обработка и подмяна на всички бутала (цената е в широки граници)
- локално прегряване на цилиндър/гарнитура глава - изисква шлайф на лицето на блока (50-80 лв за два броя)
Посочените цени са ориентировъчни и за оригинални части.

Някои бележки за интервенцията по двигателя.
Имайте предид, че за тази модификация на EJ255 доста от частите са специфични и не се поддържат на склад в БГ. Т.е. не е като да отидете в магазина и да се върнете с торба с части. Може да отнеме до две седмици. Тези, които са сменяли водна помпа знаят ROFL
Имайте предвид и цената на допълнителни части - примерно системата за картерна вентилация (PCV hose assembly). Практически няма вариант да демонтирате маркуч по вакуум/надув и да го върнете цял. Всичко е опечено и залепнало - всяко мърдане го нацепва, дори и невидимо. После няма оправяне на AFR-a.
Не мога и не искам да давам цени за ремонти, защото не съм ползвал сервиз. Мога само да дам повод за оптимизъм, че при навременен реглаж, в случай, че намерите сервиз, който да се навие да шлайфа повдигачите (отдолу!!!), операцията може да се извърши сравнителн евтино и без сваляне на мотора (трудно, но не невъзможно).

Айде стига толкова инфо, че кой има толкова време за четене :pardon:

_________________
Legacy GT, Subaru Impreza 2.0
 15

Вто Фев 19, 2019 9:51 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 11:23 pm
Мнения: 998
Местоположение: София
Skype: nikentce
Автомобил: Forester 2010, 2.0 D
Телефон: 08осем20четири6044
Рейтинг: 532
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
ico_tech написа:
.....
Айде стига толкова инфо, че кой има толкова време за четене :pardon:


Феновете :)

Браво, че си върнал вече самурая на вярна служба :good:

Вто Фев 19, 2019 10:44 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 28, 2015 6:55 pm
Мнения: 3855
Местоположение: София
Автомобил: Foz S/Tb Mazda RX8
Телефон: нула89669393четири
Рейтинг: 1000
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Виждах го тоя самурай аз преди два месеца, дойде ми на гости :) Ами, колата цъкаше като швейцарски часовник и си мисля, че легендата за Субару се носи основно защото каращите такива коли са им отдадени и ги поддържат както му е ред. Ице, ако някой ден я запродаваш, иска ми се да съм сред кандидатите.

_________________
Cogito ergo sum
The world is Fl4t! Ravenol certified oil advisor, Mann&Hummel group certified filtration specialist, Moll battery expert

Пет Апр 10, 2020 7:08 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 11:23 pm
Мнения: 1782
Местоположение: Varna
Автомобил: LGT'10,Subaru Impreza 2.0 '97
Рейтинг: 1000
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Ееех, минаха ли вече два месеца.... то с тва седене в къщи имам чувството, че беше преди половин година. :D
Благодаря за мнението по слух - от твоите уста значи много. Старая се да я поддържам, защото я ползвам всекидневно за работа (интерсити експрес). А тая кола си иска поддръжка, направо си е като дете с близалка. Затова направих и темата. Мога да я допълвам още с инфо, но гледам няма много въпроси :)
Тези коли са редки и когато отида на обект и паркирам между Пежа и Дачии, и почна да вадя гащеризона от нея, направо на народа му пада ченето:
"А бе бате, тва ли са ви служебните коли бе? Баааси!" Не бе, викам, имаме и Форестър и Импреза, ама много горят, а тва поне върви ROFL
Иначе миналата седмица стана 100 000 км откак е при мен.
Мисля за продажба, но не мога да определя цена. Пък и ми е свидна още. Нищо, че минаха 4 години. Нещо се заглеждам по Леворг, но да видим. ;)

_________________
Legacy GT, Subaru Impreza 2.0

Съб Апр 11, 2020 12:45 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 11:23 pm
Мнения: 998
Местоположение: София
Skype: nikentce
Автомобил: Forester 2010, 2.0 D
Телефон: 08осем20четири6044
Рейтинг: 532
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
ico_tech написа:
...Нещо се заглеждам по Леворг, но да видим. ;)


Няма ли да ти малее моторчето на Леворг-а, слизайки от GT-то?

Пон Апр 13, 2020 8:09 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 11:23 pm
Мнения: 1782
Местоположение: Varna
Автомобил: LGT'10,Subaru Impreza 2.0 '97
Рейтинг: 1000
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Ще малее Ники, но аз рядко карам бързо. Съответно, рядко ми се налага да настъпвам до ламарината. Естествено при  WOT кефа няма равен, но и глобите станаха корави, а нервите все по-тънки. В момента фокуса ми е върху разхода и смея да кажа, че никой дизел не може да ми стигне разхода в пари нито градско, нито извънграда. Като все пак говорим за архаичен автомат :)
Ще видим. Предстои ми рециклаж на Билщайна отпред и смяна на свещи. После.... кой знае.

То няма и много опции, ако искаш да караш турбо боксер - Леворг или Форестър. Крайният вариант ми е  XV турбо :cool:

_________________
Legacy GT, Subaru Impreza 2.0

Пон Апр 13, 2020 10:42 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Апр 23, 2012 4:17 pm
Мнения: 618
Местоположение: София
Skype: alx_csl
Автомобил: 10 LGT EJ255/05 XL-7 H27A
Телефон: 0886738903
Рейтинг: 698
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Полезна тема и благодаря за инфото. Хубава кола изглежда б24 2.5гт и аз от известно време също се информирам за нея и карах една за проба. За мен основен проблеми на тази кола са липсата части заради късото и малко производство. Защото освен 255 шортблока (и то без картера) всичко и е уникално - нито глави, нито колектори, пътища и тн. са ползвани в нещо друго. Сти 2009+ главите не стават - друг парт номер са, имат малко по различни локации на маслените фийд линии и горивни камери и най важното - на дясната е допълнителната маслена помпа за разположеното под нивото на картера турбо. Тоест при все че е 2.5 турбо в момента когато си за гарнитури и видиш пукнатини се ловиш за палците и това е. Конзолите със соленоидите за авцс на ех валовете са една торба пари, незнайно защо, докато горните соленоиди са 3 пъти по евтини. Като споменах картер по нагоре - заради изнесеното турбо пред двигателя картера е двукомпонентен - първо с алуминиева плоча, което между другото е добре бафелирана и после с малка метална част. Изпускателния колектор е с равни и къси рънъри, което означава бърз спул, но никакъв типичен Субару звук. Странно е и избраното турбо вф54 - втулково, но без никакви варианти за ъпгрейд на турбинен хаузинг заради странния фланец, липсват и студени части и перки. Навсякъде във форумите се коментира че първата част от генерацията след турбото, което е първия катализатор, представлява най-голямата рестрикция за тази кола и по правило това е първия мод който се предприема дали декат или спорткат. За останалите части на генерацията и крайните гърнета се твърди че са достатъчни с оглед възможностите на турбото. Колкото до самата мощност - навсякъде по каталозите този двигател се води 350нм от 2200 до 5200об, което не смятам че е точно така, а реалността е че в диапазона от 2500 до 4500 има поне 300нм, с пик на 350 някъде около 3200, а турбото след 4500об вече не държи 1 бар, като на 6000+ пада под 0,7бара. Тези специфики на вм за мен добре отговарят на дългите предавателни числа на кутията в комбинация с големите гуми и усилията на автомата да те държи в ниски обороти. Нещо, което не мога да разбера и е основна причина за малкото бройки на пазара - нормата за вредни емисии. Защо този 255 е евро 4 , при условие че 257 продължава да се прави и към момента и там го има и евро 5 и евро 6? Не издребнявам, за сведение разликата в данъка между е4 и е5 в София е 40%, а киловатите ги има. Отделно за окачването - както колегата е писал ще рециклира амортисьори, просто защото афтърмаркет за 2.5гт няма, не се продават, дори и от самите билщайн. Говоря само за жълтите монотуби, иначе и билщайн и куб имат за нормалните модели. Това е сериозен проблем, защото тези коли вече започват да имат типичните за ползвани от Субару монотуби проблеми. Поне отзад вече като не са носещ елемент няма тропане, но пак си отиват, колата има тегло. Като казах тегло се сетих че навсякъде варират данните за него, но може би някъде около 1550кг. Малко за интериора - странно за мен, но може би се свиква просто няма скала за температура, а само една лампа, светеща в синьо докато е студена и предполагам в червено ако прегрява. Пластмасите и материалите по табло и конзоли за твърди и по некачествени от б11 Легаси да речем, но тъй като колите са сравнително нови няма още хлопане и скърцане. Че табло и уреди са по модерни не коментирам, между б11 и б14 стоят 15г. Като лични впечатления от карането - конкретната кола беше с тръгнало окачване и имаше осезаем боди Рол, като усещането за него се подсилваше от качените 19 цола джанти и гуми. Управлението ми се стори доста директно, дори бих казал че рейката беше рязка, но аз сравнявам със стара атмосферка. Автоматът работеше добре, но бих помолил колегата, автор на темата, да коментира скоростите на движение при обороти и предавки (в смисъл като стойности), както и дали има отклонение между километража и реалната скорост. Също така бих помолил да обясни каква е процедурата за рециклиране на монотубите.
Като цяло мога да кажа, че макар и вече доста различно и конструирана на външен вид кола, тя в основата си остава със Субару усещането, което аз познавам и ми харесва. Това в Трибека го няма.
Поздрави !
 45

Пон Апр 13, 2020 11:36 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 11:23 pm
Мнения: 1782
Местоположение: Varna
Автомобил: LGT'10,Subaru Impreza 2.0 '97
Рейтинг: 1000
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Благодаря за подробното ревю. Да, частите са леко различни, но това не значи, че типичната за Субару универсалност на компонентите не може да се използва. Ще вметна само някои моменти:
- шортблока може да сме сменя с EJ57 - просто има малко разпробиване по него за предния тампон
- главите стават - правено е. Не мога да кажа със сигурност от коя модификация на Sti. На едната глава се фрезова легло за маслената помпа, а разпред вала се прави с канал. Тази процедура е желателна за да се почне някакъв тунинг, защото валовете на GT са с по-малък ход на клапаните, а пружините са по-меки от тези на старите EJ255/EJ257. Dual AVCS-a прикрива горните недостатъци.
- турбината е малка, да. Но това и помага да се развърта в ниските - не знам ти как си преценил къде са 350Нм, но реалността при мен е, че след 1850 оборота идва мощно увеличение на торка, пика е около 3500, след 5500 няма никой. Нямам впечатления колата да поддържа 1 бар. По-скоро 0.85-0.9. Турбини могат да се слагат всякакви след изработка на преходен фланец. За този фланец има хибридни турбини, но са скъпи. Картридж-и има евтини от Китай. Хедъра е EL, няма бърбъл, но няма и температурни разлики, а близостта на турбото до главите предоставя други предимства. (ако на някой му трябва ще му изпратя файл с фланеца)
- Рестриктивен Кат - не знам доколко е рестриктивен, другите от GT групата във Варна (4 броя сме :) ) са без Кат, но на мен лично звука след тази операция не ме блазни, както и NVH-то на мотора като цяло. За мен системата е добра и си върши работата.
- Евро категория - това е дискусионна тема. Според мен EJ255 с 5ЕАТ не може да покрие Euro5, при Sti припокриването на газоразпределението е по-голямо. Не знам как го изкараха Е6, но не мисля, че някой го държи толкова ROFL .
- амове - амове има, просто не трябва да се търсят като цял ам на Билщайн, защото са смешно скъпи. Но реално подмяната е нов патрон (insert) - има ги в различни модификации на клапаните. Рециклирането при мен е за оправянето на тропането, характерно за монотюба. Сменят се втулките (водачите) и уплътнението, греста и по желание се прави гресьорка. Самите патрони са доста корави. За нашите пътища като цяло идват малко хард. Според мен по-голям проблем са "пияните" тампони на предните носачи. Това, което си усетил като бодирол не е от амове, а от супер меките тампони на задния мост, които имат по 10 мм свободен ход надолу-нагоре. Отделно пружините на тази кола не са оптимални за тези амове, но това е лично мнение. Задната стаб щанга също е супер тънка.
- интериор - пластмаса е, но не тропа. Лесно се драска, но и много лесно й се лепи фолио, поне е равна, а не грапава. Това с температурата е доста тъпо наистина, има решение, но е играчка. Някои ползват еко датчика за температура, след подвръзка на сензор ROFL
- рейката си е много добра, предвид, че е олдскул. По-горе съм писал, че е по-скоро бърза.
- Скорости - да, има разлика между реална и това по километраж. Разликата е около средно 10 км/ч (в зависимост от скоростта). Разбира се като се пусне скорост по GPS на мултимедията.
- Обороти - 110 kph@2200 rpm ; 140 kmh@2750rpm, 150kph@3000rpm това е само на 5-а. Автомата в режим I пуска 5-а на около 1800 оборота, ако галите газта.

В заключение: ако човек е свикнал нон стоп да сменя части и да тунингова нещо, това не е най-благодатната платформа. Но да, все пак е Субару с охлюв.

_________________
Legacy GT, Subaru Impreza 2.0
 15

Пет Апр 17, 2020 8:01 pm
Върнете се в началото
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 110 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор