Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Съб Окт 20, 2018 7:32 pm

Отговори на тема  [ 16 мнения ] 
 Грешка P0741 на автоматик 
Автор Съобщение

Автомобил: Subaru Outback 2007 2,5 AT
Телефон: 0899190962
Рейтинг: 42
От звездите одобрен
Отговори с цитат
От известно време ме тормози следния проблем(разбирай от както съм купил колата :D ):
P0741- Torque Converter Clutch Circuit Performance or Stuck Off
При движение на D на включила 4-та скорост първия симптом е леко прихълцване и при последващото прихълцване се осветкат круиза, AT Temp Oil и чека. Скоростта не е фактор при грешката- и на 60км/ч и на 100км/ч ми го е правила. Като поведение на кутията не намирам разлика преди и след набиване на грешката-освен прихълцването.
Доста четох по хамерикански и руски форуми и като цяло разбрах, че най-вероятната причина е соленоида- или е дефектирал или е пълен с боклуци или има проблем с окабеляването. Не съм проверявал електрически как е- не знам къде е конектора за да замеря съпротивлението му. Ако някой знае да даде жокер къде да се завирам да го диря. Колата е Outback 2,5 АТ 2007. VIN JF1BP9LLA7G068047
При покупката е сменяно маслото на скоростите без да е сменян филтъра вътре и съответно не е свалян капака за почистване от боклуци. Предстои ми смяна на маслата и ми се иска до смяната да мога да видя какъв би могъл да бъде проблема и да го отсраня своевременно при отваряне на кутията.

Другия въпрос е ако наистина е заминал соленоида как стои въпроса с поръчка от тези момци Rostra, някои правил ли го е и какво е упражнението.

p.s. И ако си мислите, че проверката в сервиз преди покупка ви гарантира безпроблемна работа на автомобила, не е така. Аз минах първо през Митака и след това при Любо в Люлин и при двамата не излезна този проблем. 200км след това се осветка кутията. :D :D :D

Вто Фев 28, 2017 4:02 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Автомобил: Subaru Forester XT
Рейтинг: 555
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Предполагам си видял това?

Прикачени файлове:
Capture.PNG

Възможно е да е да зацепва от боклук или да е загинал. НЯМА нужда от rostra. Вальо от sti.bg ми каза преди няколко дни, че има вариант от Мазда. Мисля, че можеш да го посетиш и да диагностицирате с него. Силно ти препоръчвам като сменяш маслото да изчистиш или смениш цедката. СИЛНО го препоръчвам, защото там се събират ужасии. Направо свали и изчисти всичко. Ако искаш ела да го закачим на freessm-а и да видим дали няма някъде някаква грижа, но във всеки сервиз могат да ти извършат тази услуга, а аз не съм сервиз :D Мога само да ударя едно рамо за второ мнение или поне да се опитам поне малко да помогна, но мисля, че ти е твърде ясно от къде идва проблема. Наистина погледни всичко дали всичко останало е наред преди да отваряш клапанното тяло. Това е моят съвет.

Има ли някаква друга записана грешка? Което поне малко да ни насочи имам предвид? Ако няма то вероятно проблема е в клапана, но гадая в момента :(

Соленоида е хубаво да пробваш да го провериш. Компа ти е около педала на спирачката. Откачаш буксите, ще изровя от някъде схемата и да премериш какви съпротивления дава, но говорим май за различни соленоиди.

Разгледай и тук ако не си го видял:

http://www.subaruoutback.org/forums/66- ... k-off.html

Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Вто Фев 28, 2017 9:52 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Оп.. ето го и него:

Прикачени файлове:
lockup.PNG

Сега като прочетох като хората ти не си за "duty solenoid c". Той се води transfer clutch duty solenoid. Този, който ти трябва е torque converter clutch duty solenoid и rostra не го предлагат.

Вто Фев 28, 2017 10:19 pm
Върнете се в началото
Профил

От звездите одобрен
Отговори с цитат
vizor написа:
Предполагам си видял това?

Прикачени файлове:
Capture.PNG

Възможно е да е да зацепва от боклук или да е загинал. НЯМА нужда от rostra. Вальо от sti.bg ми каза преди няколко дни, че има вариант от Мазда. Мисля, че можеш да го посетиш и да диагностицирате с него. Силно ти препоръчвам като сменяш маслото да изчистиш или смениш цедката. СИЛНО го препоръчвам, защото там се събират ужасии. Направо свали и изчисти всичко. Ако искаш ела да го закачим на freessm-а и да видим дали няма някъде някаква грижа, но във всеки сервиз могат да ти извършат тази услуга, а аз не съм сервиз :D Мога само да ударя едно рамо за второ мнение или поне да се опитам поне малко да помогна, но мисля, че ти е твърде ясно от къде идва проблема. Наистина погледни всичко дали всичко останало е наред преди да отваряш клапанното тяло. Това е моят съвет.

Има ли някаква друга записана грешка? Което поне малко да ни насочи имам предвид? Ако няма то вероятно проблема е в клапана, но гадая в момента :(

Соленоида е хубаво да пробваш да го провериш. Компа ти е около педала на спирачката. Откачаш буксите, ще изровя от някъде схемата и да премериш какви съпротивления дава, но говорим май за различни соленоиди.

Разгледай и тук ако не си го видял:

http://www.subaruoutback.org/forums/66- ... k-off.html

Тези процедури уж ги прави Влади-диагностика на Любо, но нищо не можа да направи. Цитирам: като се отвори кутията ще се види какво е. За мене си съм проверил стоп машинката и през freessm гледах температурата на кутията- държеше си 87-88 градуса. Но незнам къде да намеря select monitor и евентуално кои може да работи с нея за останалите проверки.

За предложението ти мисля да се възползвам и ти да погледнеш, дали аз не пропускам нещо някъде. :)
Това с другия соленоид и аз не го забелязах, бях се насочил към "С". :( По принцип незнам дали този transfer clutch duty solenoid подлежи на смяна или се играе с клапанното тяло(по схемата с разположението видях, че е номер 6 в приложения файл(не успях да го кача като картинка)

А за кодовете които изкарва са:
Р0700 - Transmission Control System Malfunction
P0741 - Torque Converter Clutch Circuit Performance or Stuck Off

и спорадично
P0420- но това си е от ламбдата, газта :) и катализаторите(предполагам не влияе върху другите грешки)

При първото набиване на грешката P0741(прихълцване на кутията) без да светка чека, не светка и Р0700. На второто прихълцване вече святка чека, и излиза и грешката Р0700, но тя си е в компа на двигателя според мен и казва, че има проблем в кутията.

Иначе линка от http://www.subaruoutback.org/forums/ съм го гледал, както и няколко други със същия проблем. От там разбрах за пичовете от Rostra. Също така и колегата https://www.subaruclubbg.com/forum/viewtopic.php?f=5&t=8972&start=0 , но тои като гледам отдавна не е влизал и незнам какъв е резултата при него и дали изобщо го е оправил.
А това е и моята тема която пусках преди време с проблема https://www.subaruclubbg.com/forum/viewtopic.php?f=5&t=21311.

Сря Мар 01, 2017 10:04 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Отговори с цитат
Бърз въпрос, който може би няма много логика, но свалян ли ти е мотора преди да започне да излиза тази грешка?
Поразрових се доста тази сутрин и видях, че не е задължително соленоида да е проблем, а е възможно да няма достатъчно налягане на флуида за да заключи и да си мисли, че соленоида не му пуска достатъчно. Та има вариант за проверка с freessm.

Първото, което трябва да видиш е дали lock-up duty% стига до 95%, в която ситуация турбината и двигателя ще имат около 40 оборота разлика. Ако разликата е по-голяма, доста по-голяма, то тогава най-вероятно има проблем с вала. Мисълта в случая ми беше, че ако мотора е свалян може да има наранен вал, който да преебава налягането. Бях чел за няколко такива случая из нета. Не е дори до немърливост на механика, а просто чиста случайност. Дай повече инфо от кога е грешката и какви други симптоми има. Съветвам те да провериш и горното

Сря Мар 01, 2017 10:31 am
Върнете се в началото
Профил

От звездите одобрен
Отговори с цитат
Да си призная честно, нямам си на идея дали е свалян двигателя. Факт е, че след като го купих беше с излъскан двигател. Но го отдавам на джамбазина за търговски вид. По-скоро е само измит двигателя, защото след 10-на хиляди видях, че се появи някакво омазняване на главите отдолу.

Лошото в случая с проверката с freessm няма как да го проверя в движение, че лаптопа ми е само на външно захранване(батерията сдуха преди месец).

Като симптоми не забелязвам да има промяна в поведението на кутията преди и след набиване на грешките(освен лекото прихълцване по време на грешката). Прави го на различни скорости(както на 60км/ч така и на 100км/ч), както и през различни интервали от преминато разстояние( понякога на първите 20км друг път изкарва и 300км). Получава се при поддържане на постоянна скорост, макар че ми се е случвало и по време на леко ускорение като се замисля. Самата грешка ми излезе за пръв път около 200км след като я купих,но това не означава, че и преди това не я е имало. Забелязвам някаква закономерност при набиване на грешките за кутията и скоро след това се осветка и ламбдата, както и обратното.

Направил съм си втулка за ламбда сондата но все още не съм я монтирал(не съм намерил време и подходящ канал за да я монтирам), за да премахна поне тази грешка. Колата е на 166 хиляди километра по километраж ако има някакво значение. Предполагам е свалян километража, може би с малко съдейки по захабяването на салона и сервизната книжката(поне имената на книжката и фактурата за покупка от швейцареца съвпадаха :D ). Освен това и по книжката на колата имаше писани някакви километри и дати за подмяна на различните масла- това са си мои размисли(да не съм се прецакал :D :D :D ).

А това налягане как се образува и какво общо има с вала на торка? :-?

Сря Мар 01, 2017 11:45 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Отговори с цитат
Изображение

Сря Мар 01, 2017 11:54 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Отговори с цитат
До колкото знам.. може и неправилен монтаж да направи pressure drop. Все пак виж с ssm-а за какво иде реч.

Сря Мар 01, 2017 12:13 pm
Върнете се в началото
Профил

От звездите одобрен
Отговори с цитат
Е те тука с това ме вкара в нов филм. :D

Ще се пробвам да видя с freessm дали мога да видя разликата в оборотите(само трябва да намеря комп).

Пич си човече, откъде го изрови това направо незнам. Мислех си, че всичко съм изровил за моя проблем. :bow:

Сря Мар 01, 2017 12:24 pm
Върнете се в началото
Профил

От звездите одобрен
Отговори с цитат
Хайде да отбележим малко развитие на моя проблем.
Днес се пробвах да видя какво ще се види през freessm за оборотите като колата е на място(все още не ми е дошла батерията за лаптопа и съм на удължите ROFL ).
Надявам се, че правилно съм чекнал блоковете за мерене
1. Engine Speed в rpm
2. Turbine Revolution Speed в rpm
Разликата в двете скорости варираше в зависимост дали и колко газ се подава. Започва от 10 оборота повече в полза на скоростта на двигателя и стигаше до 90 оборота.
Вярно, че не е в движение и не съм включил в сметката lock-up duty% за да видя в движение как се държи, но и това може да е жокер донякъде. Незнам как трябва да се държи вала на турбината спрямо вала на двигателя в неподвижен режим.

Пет Мар 24, 2017 3:29 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Отговори с цитат
Бих казал, че си OK. Виж му предпоследната графика

http://www.subaruoutback.org/forums/381784-post324.html

Пет Мар 24, 2017 3:44 pm
Върнете се в началото
Профил

От звездите одобрен
Отговори с цитат
Да разбирам, че това поведение е неподвижен режим е нормално? Остава и да мога да го тествам в движение какви ще са резултатите от съотношението на скоростите( предполагам сравнението lock-up duty% и скоростите на двата вала ще си кажат). Не успях да намеря на freessm къде мога да направя някаква графика във времето за по-добро сравнение(в моя случай е снимки с телефона и сравняване на резултатите ROFL ). В крайна сметка и ако другия тест даде нормални стойности остава да се ровя как може да се отремонтира пустия му клапан в клапанното тяло( не виждам къде другаде може да е проблема).

Пет Мар 24, 2017 4:32 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Отговори с цитат
Съжалявам, че няма как да помогнем за жалост. Според мене е хубаво да се разровим и за този соленоид дали ще можем да му намерим спецификация и ако има такава да намерим "заместител"

Пет Мар 24, 2017 7:03 pm
Върнете се в началото
Профил

От звездите одобрен
Отговори с цитат
Така, вече имам някакво развитие с живите данни в движение. Заснемането стана на магистрала с почти постоянно скорост на движение, като си имаше изкачвания и спускания. От цялата работа забелязах, че в началото си беше ОК цялата работа, докато не прехълца кутията.
Прикачени файлове:
3.jpg

lock-up duty си беше нормално 95% и разликата в оборотите не беше повече от 100rpm в началото, след претрисането(предполагам несработването на клапана), lock-up падна на нула и забелязах по голяма разлика в оборотите.
Прикачени файлове:
5.jpg

Незнам това за Transfer Duty ratio дали е нормално за държи една и съща стойност през цялото време-29,5%, освен когато е неподвижна- тогава е на 5%
Прикачени файлове:
6.jpg

Line Pressure Duty Rato също си варира в различни проценти(това предполагам е налягане на маслото, което да изключи проблем с надран вал).
Прикачени файлове:
7.jpg

Прикачени файлове:
9.jpg

Прикачени файлове:
10.jpg

Та така както си тълкувам аз нещата- проблема е в дефектиращ клапан. Не сработва винаги и съответно набива грешката. Поправете ме ако греша.
Остава сега да намеря някое клапанно тяло за смяна или втора ръка клапан от клапанно тяло с друг проблем.

Вто Апр 25, 2017 9:30 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Отговори с цитат
Най-вероятно си прав. Лошо, че не си логнал и температурата, защото тук може да се получи интересна заигравка с ниска температура в кутията и да ти спира управлението на lockup-а.

В крайна сметка си на прав път с логовете. Единственото, което се сещам е просто да го смениш. Друга диагностика от това просто не ми е в главата в момента поне. Аз лично изрових каквото можах. Питай за какви кинти ще ти продаде някой клапана с приставката за него (Вальо или Митака) и пробвай. Не сменя и трудно. Само развиваш планката, която държи всичките клапани и го вадиш.

Вто Апр 25, 2017 2:57 pm
Върнете се в началото
Профил

От звездите одобрен
Отговори с цитат
Хайде да опресня малко темата с проблема.
Смених маслото на кутията при Любо и поисках да отоврят кутията и да почистят филтъра за евентуални боклуци. Имах шанса да имат разглобена същата кутия и ми смениха и клапана. Резултата е нулев ](*,) .
С малкото уточнение, че сега прави проблема малко по-рядко.
Остава самия проблем да е в електрическите връзки към кутията, вече не виждам какво друго да е...

Както и да е, борбата продължава. :)

Пон Май 28, 2018 2:07 pm
Върнете се в началото
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 16 мнения ]