Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:06 pm



Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
 Приключения по съседски (Румъния и Сърбия 2022) #дълъг пост 
Автор Съобщение
Аватар

Регистриран на: Пон Яну 25, 2021 3:55 pm
Мнения: 31
Местоположение: София
Автомобил: Impreza GH, SVX
Рейтинг: 337
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Едно от развлеченията ми в последно време е да отварям Google Street View и да пътешествам виртуално, цъкайки на произволни места по света и у нас. От такова произволно щракане се зароди и идеята за скорошното ни пътешествие. Последните топли дни, съчетани с нуждата да горим отпуск и откровения съклет който ни беше хванал в София се оказаха предостатъчно основание да стегнем багажа
Идеята беше да прекараме няколко дни в Румъния и Сърбия, с фокус върху Крайова, Окнеле Мари, Хорезу, Дробета - Турну Северин и Национален парк Джердап. „Планът“ (ако въобще може да се нарече така) претърпя няколко итерации, но в крайна сметка реших именно на тази последователност. И така: багажът стегнат, резервациите – направени. Vamos!


Сряда

София – Видин – Крайова (300км)

Потегляме в 4 сутринта, с идеята да пристигнем в Крайова възможно най-рано. Хич не ми се минаваше по моста и бях на косъм да се запътя към Оряхово, но до последния момент пишеше че поради ниското ниво на Дунав в района фериботът не работи. Такъв ни бил късмета. След посрещане на изгрева на Дунав и почти 2 часа киснене на границата сме у Влашко. Веднага ми направи впечатление гладкия асфалт, все едно си на писта. И при това дори не ползвах Е79, а „междуселския“ им път.

Изображение

Изображение


В крайна сметка пристигнахме в 12 на обяд и без да губим повече време започнахме с обиколката. За радост, с изключение на парка, забележителностите са концентрирани в центъра

Горещо препоръчвам т.нар административен дворец и местния етнографски музей (в Casa Baniei) който се оказа че си партнира с община Вършец и съответно има виртуална беседа на български език.
Самата експозиция ме накара да осъзная колко сходни неща има в бита и в същото време колко различни могат да са обичаите (украсяване на елха при женитба? Сериозно?)

Изображение

Изображение


В непосредствена близост бяха катедралата на свети Димитър (St. Demetrius), църквата на Св. Илия, църквата мадона Дуду (Мadona Dudu), площадът Михай Витязул и не на последно място – Дворецът Жан Михаил.
Построен в началото на ХХв. по френски образец, той да служи като резиденция на един от най-богатите и влиятелни личности в Румъния за периода. През Първата световна война е щаб на германското командване, посрещал е цар Фердинанд и именно тук е подписана Крайовската спогодба, с която България си връща Добруджа. Самият Жан Михаил бил любител на изкуството и днес в двореца се помещава художественият музей на Крайова

Изображение

Изображение

Изображение


Обиколката ни приключи с посещение на парк Николае Романеску, който се оказа огромен (трети по големина в Европа) и изключително красив, с прекрасен дизайн, интересни къщи, безплатен зоопарк и стотици растителни видове. Определено заслужаваше повече внимание, но времето се развали, а и ние вече бяхме грохнали. Следващия път – повече

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
 30

Сря Окт 05, 2022 6:18 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Яну 25, 2021 3:55 pm
Мнения: 31
Местоположение: София
Автомобил: Impreza GH, SVX
Рейтинг: 337
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Четвъртък

Крайова – Окнеле Мари – Хорезу – Дробета-Турну Северин (310км)


Ocnele Mari, подобно на Slănic, е солна мина, превърната в парк с атракции.

На всеки 30 минути минава автобус, който превозва посетителите до мината и обратно, като човек може да стои колкото пожелае. Ние отделихме около 2 часа на различните игрища, пейки, люлки, магазинчета, църква, пясъчник със сол (солник?) и какво ли още не

Изображение

Изображение

Изображение

Следваща спирка от пътешествието бе Хорезу.
Една от теориите е че „Хорезу“ произлиза от звука, който издават бухалите в близките гори – „ху-хуре-зу“. В днешни дни е известно с керамиката си и с едноименния манастир, основан от Константин Брънковяну в края на XVIIв. и считан за ярък пример на Влашкия Ренесанс. Първоначално монашески, днес той е за монахини и се оказа известна туристическа атракция в региона. За наша радост обаче нямаше почти никого (комбинация от делничния ден и неустойчивото време), което ни даде възможност да пообиколим на спокойствие

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Преди да се отправим обратно към Дунава имахме още една кратка спирка. Буквално встрани от пътя, оградени чинно, стърчаха група камъни, т.нар. „Трованти“, за които местните твърдят че се движат, нарастват (особено след дъжд) и дори се размножават (предположенията ни с половинката се въртеше около минерали, които абсорбират вода). Е, валеше си, но нито се движеха, нито станахме свидетели на камък-сутра. Нищо, казахме си. Ще се върнем след няколко години за сравнение

Изображение

Вечерта ни завари в Дробета – Турну Северин. Дробета е Дакийското име на селището, съществувало по времето на император Домициан, и се счита за най-старото римско селище в Румъния. „Turnu“, преведено буквално значи „кула“ (в близост е имало Византийска кула, а днес – реставрирана средновековна крепост, първоначално построена от Унгарците). За „Северин“ има няколко теории, една от които е че произлиза от славянското „север“ или пък от името на император Септимий Север, по времето на когото селището се е казвало Drobeta Septimia Severiana. Понеже след настаняването (и вечерята) вече бе тъмно, успяхме да обиколим само част от това което градът предлагаше. При повече време със сигурност щяхме да посетим както вътрешността на крепостта, така и останките на древния мост, построен по времето на Траян и някога свързвал двата бряга на Дунав.

Изображение

Дворецът Теодор Костеску е един от символите на Северин. Строителството му започва през 1912г. по инициатива на Теодор Костеску, директор на Училище „Траян” и председател на комитет „Театър на град Турну Северин“. През годините след Първата Световна Война комитетът често остава без средства, което принуждава Костеску първо да свали ламарината на части от покрива на собствения си дом, а впоследствие – да продаде всичките си имоти и да се пренесе в театъра. В крайна сметка дворецът се открива през 1924г. като помещава освен театър и богати колекции от книги и картини.

Изображение
 15

Сря Окт 05, 2022 7:18 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Яну 25, 2021 3:55 pm
Мнения: 31
Местоположение: София
Автомобил: Impreza GH, SVX
Рейтинг: 337
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Петък

Турну Северин – Текия – Голубац – Долни Милановац (180км)

Освободихме хотела рано и се запътихме към границата, понеже бях заложил амбициозна програма.

В Сърбия преминахме по язовирната стена на ВЕЦ Джердап/Железни Врата – една от най-големите в Европа, създадена по съвместен проект между двете държави през 70те. С цел опазване на културното и историческото наследство се провежда мащабна археологическа кампания, като намерените артефакти се преместват. На места нивото на водата се покачва с над 30 метра, залят изцяло е близкия остров Адакале. Куриозно пропуснат по време на Берлинския договор, той остава (на теория) владение на Османците до началото на ХХв. и поради неясния си статут се превърнал в център на различни контрабандисти, като една малка Балканска Тортуга.

„Добр дан – добр дан. Где одиш? Текия, Милановац, Голубац. Аа, добре, одлази“.
Така буквално за 5 минути се озовахме в Сърбия и потеглихме към Текия, където трябваше да ни чака предварително уговореното корабче за разходка по Дунава.. или поне така си мислехме. Когато отидохме на място се оказа че дамата с която водих кореспонденция не е предупредила човека, който имал предвиден само един курс за целия ден и че е запълнен („Нема туристи брате“).
На сръбско-българо-руско-английски все пак се уговорихме с негов познат, който имаше две места за събота следобед. Това промени плановете до известна степен, но нямаше да остана без разходка с лодка. Потиснах мисълта за предстоящата ми сметка за роуминг и тръгнахме по пътя за следващата дестинация.. и то какъв път! Километри чистичък, гладичък, черен асфалт, криволичещ между планината от една страна и Дунава- от друг, и след всеки завой – гледки, коя от коя по-хубава. Не бях в Сърбия вече – бях във филм за Джеймс Бонд, Импрезата беше Астън, а половинката – по хубава от което и да е момиче на Бонд. Отнесох се, прощавайте.

Изображение

Изображение

Изображение

Та.. малко след третия тунел отбихме по горска пътечка, където ни посрещна малка колибка с горски пазач. Чинно му платихме по 250 динара на човек и се запътихме нагоре към панорамната площадка Ploce (Плоча). Изкачването беше около час и заслужаваше изцяло

Изображение

Изображение

Изображение


Следваща дестинация – крепостта Голубац (или „Гълъбец“)

Изображение

Много може да се изпише за нея – мястото е било укрепено още по Римско време, след това регионът е бил в пределите както на първото, така и на второто Българско царство, на Византия, на Унгарци, Сърби и Османци. Особено впечатление ми направи начина по който Султан Мурад II се сдобива с крепостта – тя му е предадена от Сръбския командир в замяна на 12,000 дуката, които преди това Унгарския крал Сигизмунд отказал да плати.
Самата крепост е изцяло реставрирана и я препоръчвам горещо. Цените на билетите включват паркинг и са напълно поносими, като има няколко нива на достъп – всички артефакти и информация за крепостта, както и повечето кули са достъпни с базовия, зелен билет. Ако на някого му се катери допълнително, има и червен и черен, но щом чух че трябва да се подписва декларация че го правя на своя отговорност ентусиазмът ми се изпари.

Изображение

Изображение

Изображение

Крайната точка за деня беше Долни Милановац, където се настанихме в много интересен (поне за мен) хотел. Въпреки опитите за модернизация тук-таме, беше очевидно че е строен по времето на соца. Домакините обаче напълно компенсираха захабения интериор, като бяха изключително учтиви и любезни и дори ни настаниха безплатно в стая с прекрасна гледка към реката.

Изображение

На въпроса „къде да отидем за вечеря“ момичето веднага ни насочи към „Лепенска Рибица“.
„Одите доле, у десно и он на углу.“ Ясно. Мястото се оказа типично кръчме, посещавано както от местните, така и от туристи. С ръка на сърцето казвам – по-вкусен хляб не съм ял, рибената чорба, кебапчетата и плескавицата бяха топ, както и местното пиво. Всичко беше семпло, но по нашенски приятно.

Изображение
 15


Последна промяна A4o90 на Сря Окт 05, 2022 9:06 pm, променена общо 1 път


Сря Окт 05, 2022 8:28 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Яну 25, 2021 3:55 pm
Мнения: 31
Местоположение: София
Автомобил: Impreza GH, SVX
Рейтинг: 337
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Събота

Долни Милановац – Текия – Зайчар – Белоградчик – София (380км)

Събудих се рано за мъглите

Изображение

Понеже разходката ни беше чак в 14 следобед, се оказа че имахме време за уплътняване и реших да отскочим до близката екопътека Коилово.
Платихме си отново по 250 динара и не след дълго вече бяхме на върха и гледахме Дунава. С половинката единодушно решихме, че така трябва да ни започват сутрините.

Изображение

Изображение

Направихме солидно количество снимки за спомен и потеглихме към и заветното корабче. По пътя обаче се отбихме в музей „Лепенски Вир“, за да научим повече за древната цивилизация, населявала тези земи преди хиляди години.
През 60-те земята с все останките от рибарското селище датирано около 6000 г. пр. х. е била преместена и покрита
Освен находките (основно каменни пластики и керамика) имаше терминали с 3D виртуални разходки, както и прожекция за историята на археологическата експедиция

Изображение

В Текия пристигнахме точно навреме.

Оказа се че не сме единствените чуждестранни туристи. Въпреки че не знаеше английски, капитанът положи усилия да обясни на двама британци за историята, находките и гледките които се откриваха. С нас се разбра криво-ляво. В рамките на час и нещо минахме покрай Траяновата плоча (мраморен блок оставен от императора по случай завършването на Дунавския римски път), грамадното лице на Децебал, последния владетел на Даките, манастирът Мракония, както и две балонени станции, използвани навремето да контролират трафика по Дунав.

Изображение

Изображение

Изображение


Уморени, но и доволни от деня поехме дългия път към София. Разумното нещо беше да поемем в посока Брегово или по магистралата към Димитровград, но разумът никога не ми е бил силна черта, затова се потопих в местната култура и цепих през селата в посока Зайчар. Учудващо дори междуселските пътища се оказаха до голяма степен поддържани отлично, като само на отделни места асфалтът беше стар, но кърпен кадърно и без дупки

Изображение

Идилията естествено приключи в мига в който се озовахме на българска територия. И да не бях видял граничния пункт, пак щях да знам че съм се прибрал. Понеже вече си беше късно половинката предложи да минем през Белоградчик за да вечеряме. GPS-ът ни прекара през умопомрачителен път, но пък поне един дядо от Раяновци ни помаха (признавам си, стана ми благо). Пристигаме, в заведението няма места, нямаме и резервация. Здраве да е, поне сме си в България. Потегляме бавно и славно към София, пристигаме след полунощ. Уморен съм та две не виждам, но се сещам за дядото и се усмихвам.

:)
 24

Сря Окт 05, 2022 8:58 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 1:22 pm
Мнения: 2419
Местоположение: София; Русе
Автомобил: Танк EJ22'94; EJ20G ; D15Z3
Рейтинг: 696
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Страхотно представено, както и супер снимки!
Благодаря и повече такива пътувания!
:beer:

_________________
http://www.hostit.bg/

Сря Окт 05, 2022 11:27 pm
Върнете се в началото
Профил WWW
Аватар

Регистриран на: Пон Юли 16, 2012 4:40 pm
Мнения: 654
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Outback H6
Телефон: 0898612194
Рейтинг: 194
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
:good:

Чет Окт 06, 2022 9:47 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Чет Апр 26, 2018 6:54 pm
Мнения: 86
Местоположение: Пловдив
Автомобил: '08 Outback H6
Рейтинг: 154
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Прекрасен пътепис и супер разходка сте си направили. От доста време съм хвърлил око на тази част от Сърбия. Сега, със сигурност, ще я посетя!

Sent from my M2101K6G using Tapatalk

Чет Окт 06, 2022 11:53 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 4:29 pm
Мнения: 507
Местоположение: София
Skype: ivodanov
Автомобил: Outback 3.6R B14
Телефон: 0899907501
Рейтинг: 117
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Браво, колега, чудесно разходка и описание на маршрута! Добра идея за дълъг уикенд :-)
Благодаря за усилията да го опишеш така и да е полезно!

Чет Окт 06, 2022 1:56 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Вто Ное 06, 2012 11:38 am
Мнения: 45
Местоположение: Бургас
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Чак ми се прииска да запаля колата и да тръгна. Винаги чета с удоволствие такива преживявания. Поздрави!

Вто Окт 11, 2022 8:23 am
Върнете се в началото
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 9 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор