Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:42 am



Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
 Суби Ду Трип из Европа! 
Автор Съобщение
Аватар

Регистриран на: Пон Мар 17, 2014 2:53 pm
Мнения: 22
Местоположение: София
Skype: wavehustler
Автомобил: Subaru Legacy SW 2.0R 167hp AT
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Здравейте,
В събота ми предстои един дълъг "суби ду трип" из Европа или по-точно от София до Бискайския залив.
Набелязаният маршрут минава през Сърбия, Хърватска, Словения, Италия - от Триест през Болоня, Парма, Ла Специа и Геноа, Френската Ривиера, Южен Прованс и стига до Биариц в Баска Франция.

Естествено винаги има въпроси и вълнения преди пътя :cool: особено, когато е първият с любимата ... сатенено бяла перла :D

Най-вече ме интересува опитът на всеки с плащания по магистрали, плащания с местни валути в Сърбия и Хърватска - за и против, винетки (в Словения например), читави газостанции (в Хърватска съм чувал, че доста лъжат с качество и пари) и т.н.

Каквото се сетите, че може да ми е полезно, моля споделете :subaru:

_________________
subi doo be dooo ...

Пон Окт 13, 2014 12:41 pm
Върнете се в началото
Профил WWW
Аватар

Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 11:49 am
Мнения: 131
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Saab & 3xBMWs
Рейтинг: 15
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Аз лично пътните такси ги плащам винаги с карта. Само във Франция тол пунктовете не приемат карти и трябва да имаш точно приготвени евро монети. Ако ще плащаш с кеш - навсякъде по магистралите приемат Евро, но рестото ти го връщат в местната валута и курсът няма да ти хареса - затова аз плащам максимално много от разходите с карта (не само за пътни такси). Като влезеш в Словения веднага след пункта в ляво на магистралата е една червена бензиностанция, от която се купуват винетките. За газ не знам, но дизела в Хърватска е най-евтин по маршрута ти (по-евтин и от тук) и е с добро качество. Най-скъпо ти е в Италия, като разликата е драстична. Във Франция са по-човешки цените. За тези държави е задължително и наличието на резервен комплект крушки. Досега никога не са ми ги искали никъде, но си нося за всеки случай.

Пон Окт 13, 2014 12:59 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Мар 17, 2014 2:53 pm
Мнения: 22
Местоположение: София
Skype: wavehustler
Автомобил: Subaru Legacy SW 2.0R 167hp AT
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Мерси, колега stocky! А случайно някой да може да даде малко повече инфо за преминаването през Словения - винетки, има ли смисъл да се обикаля, за да се избегнат и т.н.

_________________
subi doo be dooo ...

Пон Окт 13, 2014 9:55 pm
Върнете се в началото
Профил WWW

Регистриран на: Пон Фев 09, 2009 4:29 pm
Мнения: 62
Местоположение: димитровград
Автомобил: Subaru Forester
Телефон: 0878105009
Рейтинг: 9
Разчитай на мен
Отговори с цитат
Защо да обикаляш Словения колега - за да обиколиш трябва да минеш Унгария и Австрия и за там да си купиш винетки,което според мен няма никакъв смисъл,да не говорим за евентуални главоболия с Унгарски митници или полицаи. Аз лично бих си карал през Словения,но всеки си знае. Където можеш плащай с карта за да не те центрят в курса и да събереш ненужни чужди монети и банкнотки. Преди да влезеш в Италия пълни всички ресервоари ако си на бензин-газ имам предвид, че у Италия горивото е скъпо. Навсякъде горивото извън магистралата и най-вече по хипермаркетите е най-евтино. Разликите стигат до 20-30 цента на места. Хърватска и Словения няма да имаш проблеми ако си спазваш правилата за движение. Всичко останало зависи от теб самия. С каква цел тръгваш-екскурзия,там мисля трябва да помислиш и за места за преспиване/почивка по пътя,марш на скок- не те интересува нищо и само на педала до целта. А Биариц е едно чудесно кътче. Късмет и безаварийно пътуване.

Пон Окт 13, 2014 11:37 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 22, 2010 4:06 pm
Мнения: 2763
Местоположение: София
Автомобил: ForesterS'02,Baja'03,Nissan EV
Рейтинг: 510
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Прочети тук: viewtopic.php?f=33&t=11191

;)

_________________
www.plaskom.com

Вто Окт 14, 2014 9:26 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 11:49 am
Мнения: 131
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Saab & 3xBMWs
Рейтинг: 15
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Колегата питаше дали да избягва магистралите в Словения (защото винетката е само за тях) и да си кара по първокласните пътища, а не да заобикаля Солвения като цяло. Според мен не си заслужава, при положение, че не Словения е крайната ти цел, а трябва да я преминеш транзит.

Вто Окт 14, 2014 1:12 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 11:46 pm
Мнения: 514
Местоположение: Стара Загора
Автомобил: Outback H6 '01
Рейтинг: 66
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Винетката за Словения е за страната ,не за магистрала.
Като пътувах тъкмо бяха сменили таксуването,от тол такси към винетка и на излизане ме спира красива митничарка и казва:
-Винета немаш?
-Ами нямам .
-А 300 евра глоба платиш?
-Ааааа..-казвам аз
-А винета купиш?
-Купувам,купувам....
-Айде,паркинг у лево и винета купиш!
И така ми се размина само с 65 евро ,имаше само годишни и за 6 месеца,сега май че и за по-малко ги направиха.

Лек път! Безавариини и много приятни преживявания!
 4

Вто Окт 14, 2014 9:41 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Мар 17, 2014 2:53 pm
Мнения: 22
Местоположение: София
Skype: wavehustler
Автомобил: Subaru Legacy SW 2.0R 167hp AT
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Пичове, благодаря на всички за ценните съвети!

Време е сатенено бялата перла да поеме на първото си дълго пътешествие в мои ръце и крака :)

Колега requin, ходя в Биариц по веднъж или два пъти годишно в последните няколко години, но досега все със самолет. И аз смятам, че е уникално местенце - има страхотна атмосфера, океан, сърф, храна, вино, природа и какво ли още не и някакси нещата им се случват без много напъване на тези франсета :)

Subi do be dooooo :cool:

_________________
subi doo be dooo ...

Сря Окт 15, 2014 10:58 pm
Върнете се в началото
Профил WWW
Аватар

Регистриран на: Вто Авг 13, 2013 6:59 pm
Мнения: 45
Автомобил: OUTBACK 2,5i 2000г.
Телефон: 0899146411
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Колега аз съвсем наскоро ходих в част от тези дърьави:
Сърбия - магистрални такси - около 13евра в едната посока излизаше
Хърватия - на всеки мост, път или пътче има такси които сумарно никак не са евтини.За тях дадох горе-долу колкото и за гориво, но ако се опиташ да ги избегнеш няма никакъв смисъл ще ти се наложи да минаваш по разни пътища с много завои и ще изгубиш часове, пък и горижо ще изхарчиш доста
Словения - там излезна най-евтино - само 15евро е винетката за 1 седмица и си щракав навсякъде

Крувки вземи резервни, в Хърватска ми беве изгоряла една, засилиха се да ме глобяват с 30-40евро(250куни) и добре, яе имах и я смених пред тях


Лек път и безаварийно

Сря Окт 15, 2014 11:15 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 11:49 am
Мнения: 131
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Saab & 3xBMWs
Рейтинг: 15
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
mitashki35 написа:
Винетката за Словения е за страната ,не за магистрала.

Това не е вярно! Готов съм да хвана бас на по една винетка (има и седмични по 15 евра), че винетката е само за магистрали и високоскоростни пътища! :good:

Чет Окт 16, 2014 10:24 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Сря Юни 23, 2010 9:09 pm
Мнения: 1340
Рейтинг: 441
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
stocky написа:
mitashki35 написа:
Винетката за Словения е за страната ,не за магистрала.

Това не е вярно! Готов съм да хвана бас на по една винетка (има и седмични по 15 евра), че винетката е само за магистрали и високоскоростни пътища! :good:
Колегата е прав! :good: През 2008 в Словения нямаше седмична винетка. За да използваш магистрали и високоскоростни пътища трябваше да се купи шестмесечна (35 евро), или годишна (25 евро) винетки. :facepalm: Сега цените са по-високи. Пътуващите туристи от източна Европа избягваха платените словенските пътища. Маршрута е следния: След Загреб се пътува за Риека, от там през Рупа (Словения) около 30 км обикновен път в Словения и си в Триест (част от описания в първия пост град през които ще минава маршрута). :cool: Избягва се седмичната винетка от 15 евро. И ако трябва да се плаща още веднъж, спестените 30 евро, които могат да се инвестират в гориво. Ако колегата, пуснал темата желае да пътува по магистрали в Словения, предложения от мен вариянт не е актуален.

Чет Окт 16, 2014 7:42 pm
Върнете се в началото
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 11 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор