Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
 Суби Ду Трип из Европа! 
Автор Съобщение
Аватар

Регистриран на: Пон Мар 17, 2014 2:53 pm
Мнения: 22
Местоположение: София
Skype: wavehustler
Автомобил: Subaru Legacy SW 2.0R 167hp AT
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Здравейте,
В събота ми предстои един дълъг "суби ду трип" из Европа или по-точно от София до Бискайския залив.
Набелязаният маршрут минава през Сърбия, Хърватска, Словения, Италия - от Триест през Болоня, Парма, Ла Специа и Геноа, Френската Ривиера, Южен Прованс и стига до Биариц в Баска Франция.

Естествено винаги има въпроси и вълнения преди пътя :cool: особено, когато е първият с любимата ... сатенено бяла перла :D

Най-вече ме интересува опитът на всеки с плащания по магистрали, плащания с местни валути в Сърбия и Хърватска - за и против, винетки (в Словения например), читави газостанции (в Хърватска съм чувал, че доста лъжат с качество и пари) и т.н.

Каквото се сетите, че може да ми е полезно, моля споделете :subaru:

_________________
subi doo be dooo ...

Пон Окт 13, 2014 12:41 pm
Върнете се в началото
Профил WWW
Аватар

Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 11:49 am
Мнения: 131
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Saab & 3xBMWs
Рейтинг: 15
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Аз лично пътните такси ги плащам винаги с карта. Само във Франция тол пунктовете не приемат карти и трябва да имаш точно приготвени евро монети. Ако ще плащаш с кеш - навсякъде по магистралите приемат Евро, но рестото ти го връщат в местната валута и курсът няма да ти хареса - затова аз плащам максимално много от разходите с карта (не само за пътни такси). Като влезеш в Словения веднага след пункта в ляво на магистралата е една червена бензиностанция, от която се купуват винетките. За газ не знам, но дизела в Хърватска е най-евтин по маршрута ти (по-евтин и от тук) и е с добро качество. Най-скъпо ти е в Италия, като разликата е драстична. Във Франция са по-човешки цените. За тези държави е задължително и наличието на резервен комплект крушки. Досега никога не са ми ги искали никъде, но си нося за всеки случай.

Пон Окт 13, 2014 12:59 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Мар 17, 2014 2:53 pm
Мнения: 22
Местоположение: София
Skype: wavehustler
Автомобил: Subaru Legacy SW 2.0R 167hp AT
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Мерси, колега stocky! А случайно някой да може да даде малко повече инфо за преминаването през Словения - винетки, има ли смисъл да се обикаля, за да се избегнат и т.н.

_________________
subi doo be dooo ...

Пон Окт 13, 2014 9:55 pm
Върнете се в началото
Профил WWW

Регистриран на: Пон Фев 09, 2009 4:29 pm
Мнения: 62
Местоположение: димитровград
Автомобил: Subaru Forester
Телефон: 0878105009
Рейтинг: 9
Разчитай на мен
Отговори с цитат
Защо да обикаляш Словения колега - за да обиколиш трябва да минеш Унгария и Австрия и за там да си купиш винетки,което според мен няма никакъв смисъл,да не говорим за евентуални главоболия с Унгарски митници или полицаи. Аз лично бих си карал през Словения,но всеки си знае. Където можеш плащай с карта за да не те центрят в курса и да събереш ненужни чужди монети и банкнотки. Преди да влезеш в Италия пълни всички ресервоари ако си на бензин-газ имам предвид, че у Италия горивото е скъпо. Навсякъде горивото извън магистралата и най-вече по хипермаркетите е най-евтино. Разликите стигат до 20-30 цента на места. Хърватска и Словения няма да имаш проблеми ако си спазваш правилата за движение. Всичко останало зависи от теб самия. С каква цел тръгваш-екскурзия,там мисля трябва да помислиш и за места за преспиване/почивка по пътя,марш на скок- не те интересува нищо и само на педала до целта. А Биариц е едно чудесно кътче. Късмет и безаварийно пътуване.

Пон Окт 13, 2014 11:37 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 22, 2010 4:06 pm
Мнения: 2763
Местоположение: София
Автомобил: ForesterS'02,Baja'03,Nissan EV
Рейтинг: 510
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Прочети тук: viewtopic.php?f=33&t=11191

;)

_________________
www.plaskom.com

Вто Окт 14, 2014 9:26 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 11:49 am
Мнения: 131
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Saab & 3xBMWs
Рейтинг: 15
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Колегата питаше дали да избягва магистралите в Словения (защото винетката е само за тях) и да си кара по първокласните пътища, а не да заобикаля Солвения като цяло. Според мен не си заслужава, при положение, че не Словения е крайната ти цел, а трябва да я преминеш транзит.

Вто Окт 14, 2014 1:12 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 11:46 pm
Мнения: 514
Местоположение: Стара Загора
Автомобил: Outback H6 '01
Рейтинг: 66
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Винетката за Словения е за страната ,не за магистрала.
Като пътувах тъкмо бяха сменили таксуването,от тол такси към винетка и на излизане ме спира красива митничарка и казва:
-Винета немаш?
-Ами нямам .
-А 300 евра глоба платиш?
-Ааааа..-казвам аз
-А винета купиш?
-Купувам,купувам....
-Айде,паркинг у лево и винета купиш!
И така ми се размина само с 65 евро ,имаше само годишни и за 6 месеца,сега май че и за по-малко ги направиха.

Лек път! Безавариини и много приятни преживявания!
 4

Вто Окт 14, 2014 9:41 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Мар 17, 2014 2:53 pm
Мнения: 22
Местоположение: София
Skype: wavehustler
Автомобил: Subaru Legacy SW 2.0R 167hp AT
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Пичове, благодаря на всички за ценните съвети!

Време е сатенено бялата перла да поеме на първото си дълго пътешествие в мои ръце и крака :)

Колега requin, ходя в Биариц по веднъж или два пъти годишно в последните няколко години, но досега все със самолет. И аз смятам, че е уникално местенце - има страхотна атмосфера, океан, сърф, храна, вино, природа и какво ли още не и някакси нещата им се случват без много напъване на тези франсета :)

Subi do be dooooo :cool:

_________________
subi doo be dooo ...

Сря Окт 15, 2014 10:58 pm
Върнете се в началото
Профил WWW
Аватар

Регистриран на: Вто Авг 13, 2013 6:59 pm
Мнения: 45
Автомобил: OUTBACK 2,5i 2000г.
Телефон: 0899146411
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Колега аз съвсем наскоро ходих в част от тези дърьави:
Сърбия - магистрални такси - около 13евра в едната посока излизаше
Хърватия - на всеки мост, път или пътче има такси които сумарно никак не са евтини.За тях дадох горе-долу колкото и за гориво, но ако се опиташ да ги избегнеш няма никакъв смисъл ще ти се наложи да минаваш по разни пътища с много завои и ще изгубиш часове, пък и горижо ще изхарчиш доста
Словения - там излезна най-евтино - само 15евро е винетката за 1 седмица и си щракав навсякъде

Крувки вземи резервни, в Хърватска ми беве изгоряла една, засилиха се да ме глобяват с 30-40евро(250куни) и добре, яе имах и я смених пред тях


Лек път и безаварийно

Сря Окт 15, 2014 11:15 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 11:49 am
Мнения: 131
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Saab & 3xBMWs
Рейтинг: 15
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
mitashki35 написа:
Винетката за Словения е за страната ,не за магистрала.

Това не е вярно! Готов съм да хвана бас на по една винетка (има и седмични по 15 евра), че винетката е само за магистрали и високоскоростни пътища! :good:

Чет Окт 16, 2014 10:24 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Сря Юни 23, 2010 9:09 pm
Мнения: 1340
Рейтинг: 441
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
stocky написа:
mitashki35 написа:
Винетката за Словения е за страната ,не за магистрала.

Това не е вярно! Готов съм да хвана бас на по една винетка (има и седмични по 15 евра), че винетката е само за магистрали и високоскоростни пътища! :good:
Колегата е прав! :good: През 2008 в Словения нямаше седмична винетка. За да използваш магистрали и високоскоростни пътища трябваше да се купи шестмесечна (35 евро), или годишна (25 евро) винетки. :facepalm: Сега цените са по-високи. Пътуващите туристи от източна Европа избягваха платените словенските пътища. Маршрута е следния: След Загреб се пътува за Риека, от там през Рупа (Словения) около 30 км обикновен път в Словения и си в Триест (част от описания в първия пост град през които ще минава маршрута). :cool: Избягва се седмичната винетка от 15 евро. И ако трябва да се плаща още веднъж, спестените 30 евро, които могат да се инвестират в гориво. Ако колегата, пуснал темата желае да пътува по магистрали в Словения, предложения от мен вариянт не е актуален.

Чет Окт 16, 2014 7:42 pm
Върнете се в началото
Профил
Отговори на тема   [ 11 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта



Търсене:
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор