Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Пет Мар 29, 2024 12:48 am



Отговори на тема  [ 72 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 Съвети при шофиране в Гърция 
Автор Съобщение
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 06, 2009 9:53 pm
Мнения: 1162
Местоположение: СОФ
Skype: ubergruber
Автомобил: Impreza 2.0GRR!
Рейтинг: 71
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Колеги, ще се разхождам към Гърция за няколко дни. Имате ли наблюдения върху особеностите на тамошните катаджии? Какво не/трябва да се прави? :)
"Въоръжен" съм с:
    зелена карта и изрядни документи (лични и на колата).
    Имам GPS с последна версия на картата за гърция.
    На GPS-а имам и база дани със спийд камери за Гърция.
    Колата е в чудесно техническо състояние, на границата ще напълня газ и бензин догоре, защото там цените са по-високи от тукашните.

EDIT: първите два отговора систематизирани, плюс добри практики :) :) :) :

БЕЗ:
    Затъмнени стъкла
    Теглич, ако няма закачено ремарке
    Нарушаване ограниченията (примерно шофиране)
    Антирадар (но пък може с карта с камерите в GPS)
    Паркиране извън указаните за целта места
СЪС:
    Проверени масла и течности ;)
    Пълен резервоар заради скъпотията там, и за да не се влиза в градовете - в някои райони по магистралата бензиностанциите са доста нарядко. Но ако се нагала, по селата и градовете горивото е малко по-евтино.
    Изрядни документи на колата (вкл зелена карта и пълномощно, ако колата е на фирма или друг човек)


Последна промяна jafaar на Вто Окт 04, 2011 5:02 pm, променена общо 5 пъти


Пон Окт 03, 2011 6:57 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Авг 24, 2010 1:55 pm
Мнения: 843
Местоположение: Шумен
Автомобил: 2008 Tribeca 3.6
Рейтинг: 186
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Аз не съм ходил, обаче от много хора чувам, че не трябва да си със затъмнени стъкла, да нямаш никакъв радар, и да спазваш всички ограничения на скоростта... :smt023

Пон Окт 03, 2011 7:08 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Съб Окт 02, 2010 7:56 am
Мнения: 72
Местоположение: Стара Загора
Автомобил: subaru impreza subaru forester '10
Телефон: 0883304033
Рейтинг: 4
Нов фен
Отговори с цитат
Здрати колега - ако имаш теглич ,свалиго, последно искаха да ме глобят заради него.Не трябва да стои на колата без да има нещо закачено,ако спазваш ограниченията няма да имаш никакви ядове.иначе са лубезни и помагат вигани. :smt023

Пон Окт 03, 2011 7:10 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 06, 2009 9:53 pm
Мнения: 1162
Местоположение: СОФ
Skype: ubergruber
Автомобил: Impreza 2.0GRR!
Рейтинг: 71
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Благодарско за съветите :) Давайте още :) От досегашните предупреждения се класирам без проблеми :)

Пон Окт 03, 2011 7:24 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 20, 2011 10:52 pm
Мнения: 509
Местоположение: София
Автомобил: Дизелов
Рейтинг: 405
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Много внимавай къде паркираш че свалят номерата за неправилно паркиране. Спазвай си знаците и правилата и няма да имаш проблеми.

Пон Окт 03, 2011 7:42 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 06, 2009 9:53 pm
Мнения: 1162
Местоположение: СОФ
Skype: ubergruber
Автомобил: Impreza 2.0GRR!
Рейтинг: 71
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
balbeck написа:
Много внимавай къде паркираш че свалят номерата за неправилно паркиране. Спазвай си знаците и правилата и няма да имаш проблеми.
Добавям в списъка и благодаря. А как така свалят номерата... няма паяци, скоби и прочее?

Някой спомена, че не било прието да се кара на фарове през деня - малко странно ми се струва, при положение, че има коли, чиито фарове са направени да светят винаги.

Пон Окт 03, 2011 7:44 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 20, 2011 10:52 pm
Мнения: 509
Местоположение: София
Автомобил: Дизелов
Рейтинг: 405
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
jafaar написа:
balbeck написа:
Много внимавай къде паркираш че свалят номерата за неправилно паркиране. Спазвай си знаците и правилата и няма да имаш проблеми.
Добавям в списъка и благодаря. А как така свалят номерата... няма паяци, скоби и прочее?


Няма паяци няма дяволи - обикалят с едни моторетки и като видят някой паркирал неправино, слизат свалят номерата и си тръгват.
Заради нашите номера - нали задния е нитван - имат и чукче и секач. Лятото до кея в Кавала ги гледах как свалят номерата на един благоевградски голф - мнооо са добри :smt129.

Пон Окт 03, 2011 7:55 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 6:57 pm
Мнения: 253
Местоположение: Пловдив
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Колега от 15 години ходя в Гърция и до сега са ме спирали 3 пъти близо до границата за проверка на документи. Всичко, което се носи из медийте в БГ за гръцките катаджии са пълни простотии, да не говорим, че кьорав полицай няма да видиш по тамошните пътища, но все пак спазвай ограниченията за скоростта и гледай да си изряден откъм документи в случай, че те спрат. Проверяват основно лични документи (ЛК, Паспорт), другото не ги интересува. Заяждат се основно с БГ цигани, а в северна Гърция вярвай ми можеш да ги срещнеш на най-невероятни места. Последният път за малко да отнеса един Москвич с кърджалийска регистрация натъпкан сък скраб в едно село без светлини - чудя се изобщо как са го пуснали в гръцко с тая кола, после заяждали се гърците.
В заключение ще ти кажа, че из опита ми из Европейските пътища по-натъпкана с пътни полицай държава от БГ няма. Случвало ми се е да се връщам от Италия и през целия път да не срещна кьорав полицай, изключая граничните и като си влезна в БГ стават на всеки км. гадовете - чудиш се да се смееш ли, да плачеш ли, че си се прибрал у дома. Никой няма да те спре из Гръцко или другаде в Европа, само за да измуфти някое и друго евро, това се случва основно в БГ, Румъния, Сърбия и др. страни с балкански синдром.
Зелената карта за ЕС също не е задължителна както твърдят родните ни застрахователи, просто ако не я направиш и стане ПТП в държава от ЕС цялата отговорност носиш ти и ще трябва да бъркаш от джоба си за разходите на потърпевшия но никой няма да те глоби за това, че нямаш зелена карта в ЕС.
Приятно пътуване ти желая и не се притеснявай изобщо, вярвай ми по стресиран ще си по родните "пътища".

_________________
Legacy 2.5 AT Sedan Limited - 2000

Пон Окт 03, 2011 8:12 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 06, 2009 9:53 pm
Мнения: 1162
Местоположение: СОФ
Skype: ubergruber
Автомобил: Impreza 2.0GRR!
Рейтинг: 71
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
danko23 написа:
Приятно пътуване ти желая и не се притеснявай изобщо, вярвай ми по стресиран ще си по родните "пътища".
И аз имам подобни 'усещания', но за първи път ще излизам на собствен ход в чужбина и реших да попитам, защото от питане глава не боли :)

Иначе тук има много катаджии, защото няма работещи камери - това е ме лично предположение :)

Пон Окт 03, 2011 8:16 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 26, 2009 9:30 pm
Мнения: 98
Автомобил: Mazda CX7 2.3 DiSi turbo
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Зареди резервоара добре, защото може да минеш 200+ км по магистрала без да видиш бензиностанция! В такъв случай трябва да влезеш в някой град за да заредиш, иначе въобще не са толкова страшни нещата , гърците масово си нарушават правилата .

Пон Окт 03, 2011 8:24 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 6:57 pm
Мнения: 253
Местоположение: Пловдив
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Това с бензиностанциите е държавна политика - някога всички международни пътища в Гърция са минавали през центровете на селата и градовете както е у нас по настояще, след 1981 и приемането им в ЕС започват да се строят големите магистрали като Egnatia Odos и др. и с това се отнема потокът от пътуващи през селата, което води до известни загуби за местното население. Сега от Солун до Игуменица през Егнатията няма кьорава бензиностанция и трябва да влезнеш в някое село, за да заредиш, да хапнеш и така да оставиш някое евро не местните. Преди пътят от Ново Село до Александруполи минаваше през едно готино селце Суфли, в което продаваха чудесни луканки и всеки път спирах да си купя, сега по магистралата вече не ми се отклонява до селото.
Колкото до правилата - ми масово се карат мотори без каски в градовете, което е тъпо но гръцките полицай хич не се напрягат да им правят проблеми на моторджийте, просто ги оставят да си трошат главите.

_________________
Legacy 2.5 AT Sedan Limited - 2000

Пон Окт 03, 2011 8:41 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Мар 16, 2007 7:56 pm
Мнения: 747
Местоположение: Русе, БГ
Skype: miroslav.marinov2454
Автомобил: Subaru Outback 3.6, 2018
Телефон: 0889997071
Рейтинг: 88
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Аз лятото за 10 дни не видях нито един полицай, но пак си спазвах ограниченията и преди да отида махнах фолиото от стъклата. Газта беше на цени от 0,78 до 0,82 цента, а бензина на места стигаше и 1,7 евро.

Приятна разходка

_________________
0889997071

Пон Окт 03, 2011 9:04 pm
Върнете се в началото
Профил YIM
Аватар

Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 7:45 am
Мнения: 2211
Местоположение: Варна
Автомобил: Outback '00 AT
Рейтинг: 161
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Зареждай гориво в големите градове, ДОСТА по-евтино е. Освен това в по-малките населени места няма гаранция , че ще има газ.

Вто Окт 04, 2011 1:31 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 9:54 pm
Мнения: 5776
Местоположение: София
Skype: bojo-123
Автомобил: Outlander 2 '11, 2.4 LPG
Рейтинг: 828
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Газстанциите са много нарядко. Около Солун има 2-3, а на изток няма... Имаше някъде координатите им - въведи си ги да ги имаш.
Полицаи и аз не съм виждал, но се смях на един в Солун, който регулираше кръстовище, докато разпалено говореше по телефона. Беше направо като скеч :smt082

Вто Окт 04, 2011 5:54 am
Върнете се в началото
Профил ICQ
Аватар

Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 4:29 pm
Мнения: 507
Местоположение: София
Skype: ivodanov
Автомобил: Outback 3.6R B14
Телефон: 0899907501
Рейтинг: 117
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
И аз да споделя - лятото си сложих фолио на задните стъкла и имам теглич, който не успяха да ми махнат в едно сервизче (не успяха да развият болтовете, като заварени са..). Та с известен страх се поразрових за затъмнените стъкла. Това, което успях да прочета от гръцки сайтове е, че може да се кара със затъмнени стъкла на задните прозорци, но не повече от 75% затъмнение. Това на пътя ще е малко трудно да се установи. Моите са с 80 % затъмнение и това си беше повод за малко притеснение. Другото ми притеснение беше, че не успяха да ми свалят теглича, а нямах време да търся друг сервиз. Тръгнах си така. Нито на границата, нито по пътя някой ме е спирал. Никакви проблеми. Аз също от доста години ходя в Гърция, включително и по островите и не съм имал проблеми.
Основното, за което могат да те спрат е превишена скорост, настъпване на осевата линия, неправилното паркиране. Те колегите по-горе са го казали. Карай си внимателно и нямаш проблеми. Под внимателно имам предвид да спазваш ограниченията, знаците и маркировката и нямаш проблеми. Приятно пътешествие!

Вто Окт 04, 2011 8:19 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Юли 16, 2010 6:58 pm
Мнения: 414
Местоположение: Перник
Skype: gatohato
Автомобил: SUBARU Legacy 2.2 GX, Outback H6
Рейтинг: 45
От звездите одобренОт звездите одобрен
Отговори с цитат
Има газстанция около Неа Моуданеа , посока халкидики от дясната страна червен надпис LPG. По-натам посока Ситония няма. :) Поздрави!

_________________
Legacy 2.2 GX 4WD '91
Outback '01 H6

Вто Окт 04, 2011 11:42 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 06, 2009 9:53 pm
Мнения: 1162
Местоположение: СОФ
Skype: ubergruber
Автомобил: Impreza 2.0GRR!
Рейтинг: 71
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
miroslavkm написа:
Газта беше на цени от 0,78 до 0,82 цента
А, то почти колкото при нас :)
krass написа:
Зареждай гориво в големите градове, ДОСТА по-евтино е. Освен това в по-малките населени места няма гаранция , че ще има газ.
Thanks!
gatof написа:
Има газстанция около Неа Моуданеа , посока халкидики от дясната страна червен надпис LPG. По-натам посока Ситония няма. :) Поздрави!
И на теб благодаря за инфото :)

Вто Окт 04, 2011 5:01 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 01, 2010 7:34 pm
Мнения: 857
Местоположение: Варна
Skype: miro461
Автомобил: Subaru Forester 2.0D 2H(Мечо)
Рейтинг: 236
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Аз вече 5 пъти минавам по магистралата от Алексанруполи до Солун и съм си карал с колкото си искам! Камерите се виждат отдалеч , а имаше и покрити с найлон. Пукнат полицай не видях. Има едно плажче в Кавала със страхотна дървена кръчма- там отмарям с октаподи+греек салад + ципуро :-D щото ми идва много пътя от Варна

_________________
Отначало момченцата се интересуват от коли , а момиченцата от кукли. По-късно ролите се разменят!
It's all we'll drive- Subaru

Вто Окт 04, 2011 10:31 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Юли 16, 2010 6:58 pm
Мнения: 414
Местоположение: Перник
Skype: gatohato
Автомобил: SUBARU Legacy 2.2 GX, Outback H6
Рейтинг: 45
От звездите одобренОт звездите одобрен
Отговори с цитат
Аз само да си кажа че изкарах един месец и половина на Кавротрипес край Сарти, Ситония и за цялото това време видях само веднъж полицаи и те си дебнеха някой определен, не спираха наред както нашите убавци... Мисля че открихме рая и той се оказа по-близо отколкото ни обещават... А и Субару харесва черните им пътища, забелязвам че и гърците карат доста Субита, в Сарти имаше една ВРХ СТИ собственост на собственик на може би единственият сервиз в градчето, хахахаха :) Изобщо много хубаво там. Пожелавам на всички да отидат да го видят :)

_________________
Legacy 2.2 GX 4WD '91
Outback '01 H6

Вто Окт 04, 2011 11:25 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 24, 2009 10:01 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Автомобил: OUTBACK 2.5 2001г, OUTBACK 3.0 2002
Рейтинг: 44
От звездите одобрен
Отговори с цитат
Ето всички газостанции в Гърция
http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&t=h&oe=UTF8&msa=0&msid=118428370352388751101.00044e52d6c1eb4752d20

_________________
stay hungry, stay foolish

Сря Окт 05, 2011 12:07 pm
Върнете се в началото
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 72 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор