Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Чет Мар 28, 2024 6:12 pm



Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
 Съвети при шофиране в Турция 
Автор Съобщение
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 10:15 am
Мнения: 356
Местоположение: София
Skype: xektor16
Автомобил: Subaru Legacy 2.0 '99
Телефон: 0898521767
Рейтинг: 10
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Обмислям да си направя разходка до турция за нова година. Но нямам никакво инфо за там.
Ако някой е пътувал скоро нека да сподели информация за пътищата им, пътни такси, спазване на законите, маршрути, безопасно ли е да се пътува с кола и най-важното може би, актуални цени на горивата им и има ли по бензиностанциите им газ.

_________________
www.pipontuning.com

Пон Окт 24, 2011 10:57 pm
Върнете се в началото
Профил WWW

Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 11:47 pm
Мнения: 2311
Местоположение: Sofia
Автомобил: EA839,MA1.20
Рейтинг: 506
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Аз ходих Май месец до Истамбул. Има някаква пътна такса, плаща се в началото на магистралата след границата(Свиленград), мисля че не беше сериозна-20-30 лири, казваш само дали ще влизаш в Азия или не.
Пътищата им са ок, по-добри от нашите, до Истамбул е само магистрала.
Ограниченията са адекватни, аз винаги ги спазвам в чужда държава, защото не ми се рискува.
Движението в Истамбул е мега натоварено, трябва да си доста концентриран и спокоен в задръстванията. Без навигация с актуални карти, по-добре не тръгвай.
Основния проблем е бензина-над 4 лева литъра :smt129 , газ не знам дали има.

Вто Окт 25, 2011 12:57 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 6:57 am
Мнения: 593
Местоположение: София
Автомобил: 2011 Subaru Outback 2.5i CVT Ltd.
Рейтинг: 178
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Истанбул - на български все пак! :smt131

Вто Окт 25, 2011 8:11 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 11:47 pm
Мнения: 2311
Местоположение: Sofia
Автомобил: EA839,MA1.20
Рейтинг: 506
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
PitM написа:
Истанбул - на български все пак! :smt131

Така ли е, не знаех :smt023 , близо съм все пак :)

Вто Окт 25, 2011 8:17 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Сеп 22, 2009 12:36 am
Мнения: 2521
Местоположение: Варна
Автомобил: Forester Boxer Diesel Lineartronic
Рейтинг: 413
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
xektor написа:
Обмислям да си направя разходка до турция за нова година. Но нямам никакво инфо за там.
Ако някой е пътувал скоро нека да сподели информация за пътищата им, пътни такси, спазване на законите, маршрути, безопасно ли е да се пътува с кола и най-важното може би, актуални цени на горивата им и има ли по бензиностанциите им газ.

Магистралите са само с карта от лятото.Продават ги по бензиностанциите и на будките около изходите.Ако ходиш само до Истанбул и примерно моста над Босфора не е много трудно,но Навигацията е почти задължителна.Препоръката ми е да не пристигаш в натоварените часове ю.Ако пристигаш сутрин преди 7 или вечер след 22-23 ч ще ти е доста по-лесно.По магистралата ограничението е 120+10% ,но сам си прецени.Глобите са високи,а камерите са в необозначени коли.Хотел в квартала "Аксарай" е М/у 60$ и 100 Евро.?Има хотели пред ,които можеш да си държиш колата,защото паркирането е проблем,а паяците носят неизвестно къде и идват по 3-4, и вземат по 2 коли всеки.Но има и многоетажни паркинги около10лв за 24ч.Приятен път. :smt129
ПП Много е натоварено в Истанбул,но се спазва правилото (пази предния)и намяш грижи.Даваш мигач и се натискаш :-D
И в никакъв случай не показваш НЯКОЙ от ПРЪСТИТЕ си на колегите.Много се Амбицират :giggle:

_________________
Продава се 2015 Forester Boxer Diesel Lineartronic

Вто Окт 25, 2011 9:21 am
Върнете се в началото
Профил
Active AWD
Аватар

Регистриран на: Нед Май 18, 2008 7:31 pm
Мнения: 551
Местоположение: покрай морето
Автомобил: Subaru
Рейтинг: 171
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
bubaru написа:
Има някаква пътна такса, плаща се в началото на магистралата след границата(Свиленград), мисля че не беше сериозна-20-30 лири, казваш само дали ще влизаш в Азия или не.


Верно? До миналата година се плащаше карта?? Това ми звучи като нещо ново. Поне аз като ходих - минаваш си през входния пункт на магистралата, и на края - на влизане в Истанбул се плаща само с карта, и ако нямаш такава - се купува там на място, зарежда се с мин 50 лири май беше, и после си я ползваш. Иначе таксата за цялата магистрала (Одрин-Истанбул) беше 5-6 лири.

Аз газ май не съм срещал там по бензиностанциите, ама не съм и търсил. Иначе бензина си е към 4 лв. Макс скорост на магистралата е 120, по принцип там рядко някой ще те спре, не съм срещал и радари, но не съм си позволявал и да надвишавам 130 км/ч. Пътищата ще разбереш дали са хубави в момента в който се прибереш в България. Усещането е малко болезнено - като почне тропането и друсането - значи си у нас ;)

За безопасност - не съм имал абсолютно никакви проблеми, а турците са много отзивчиви хора, когато ги питаш за нещо.
Както каза Бойчо - GPS-а с актуални карти е задължителен, особено за Истанбул. Минаването по големия мост, освен че е красиво, се плаща само в посока Европа-Азия, и май беше към 1-2 лири. Но ако имаш карта - си плаща навсякъде с нея. Може и да заемеш от някой, който има такава, понеже се плаща депозит за самата карта към 20 лири май беше, а можеш да вкарваш минимум 10 или 20 лири май.
Лирата е грубо 1:1 с лева, въпреки че напоследък е малко по-евтина. Много лири не ти трябват - в Истанбул специално, дори и търговците по улиците приемат плащания с кредитни карти, няма нужда от носене на много кеш, ако имаш кредитна/дебитна карта.




Greg4o написа:
ПП Много е натоварено в Истанбул,но се спазва правилото (пази предния)и намяш грижи.Даваш мигач и се натискаш :-D

Ооо, да, това си е така :) Карал съм в пиковите часове, ако не го спазваш това правило, има да си седиш на едно място :) Странно е, но се свиква - дадеш ли мигача - тръгваш да се пъхаш. Никакво чакане, винаги изчакват. Съответно и обратното - видиш ли мигач - спираш и изчакваш :) А понякога мигача бива изместен от бибитка. Не си мисли, че те "отсвирват", просто това е другия им мигач :)

_________________
4x4

Вто Окт 25, 2011 9:22 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Сеп 22, 2009 12:36 am
Мнения: 2521
Местоположение: Варна
Автомобил: Forester Boxer Diesel Lineartronic
Рейтинг: 413
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Разликата в пътя се забелязва най-добре като минаваш през Малко Търново.Направо е драстично. :lipseal:

_________________
Продава се 2015 Forester Boxer Diesel Lineartronic

Вто Окт 25, 2011 9:41 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 06, 2009 9:53 pm
Мнения: 1162
Местоположение: СОФ
Skype: ubergruber
Автомобил: Impreza 2.0GRR!
Рейтинг: 71
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Европейската GPS карта беше адекватна за гърция, предполагам и за турция ще е ок, знаеш къде ги има :) Не забравяй да настройш GPS-a според изискванията си - най-бърз маршрут, без отбягване на платени пътища и прочее, защото ще те прекара през села и паланки и винаги мятай по едно око на маршрута преди да тръгнеш по него, за да няма изненади. Гуми, масла, антифризи - проверка отрано, че да не стане резил на старта. Приятен път :)

Вто Окт 25, 2011 9:45 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 03, 2006 9:18 pm
Мнения: 362
Местоположение: София
Автомобил: Forester '19 2.5i
Телефон: 885 120 277
Рейтинг: 34
От звездите одобрен
Отговори с цитат
Плащането на всички платени магистрали е само с карта. Таксите не са много големи, 2008 до истанбул беше 5$ тази година не погледнах колко ми взеха. За превишението с +10 км не спират и не се заяждат. С повече - е става по нашенски, ама зависи къде и с кого. Аз бях преди измир и ми се размина. иначе за +50 - 270т.л. (градско).
Извън магистралите вниматилно следи за табелите за населено място - те са малки и сини, и винаги имат край на населеното място!. колите с радарите в повечето случаи са необозначени, (по статистика повечето бяха рено симбол), паркирани от твоята страна с носа към тебе (камерите ги закачат на предното стъкло). Спират те по натам или на излизане от магистралата - снимат ли те няма бягане. На жандармерията в никъкъв случай подкупи!!!! - равносилно е на затвор.
За гпс-са ако си на гармин драсни е-майл ще ти пратя карта от 02,2011г.

_________________
-----------------------------------
Да бъдем вежливи на пътя!!!!

Вто Окт 25, 2011 10:47 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 7:01 pm
Мнения: 879
Местоположение: София
Автомобил: Legacy 2.5 AT '01
Рейтинг: 136
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Бях там преди 2 седмици. Таксата за магистрала до Истанбул е около 5 евро. Колегата пробва колата си с максимална скорост и вдигна 247. Казва, че не е спиран никога на магистралата, макар да пътува средно по два пъти месечно. И техните шофьори настъпват яко. Не е за хваляне нито за препоръчване, само споделям :oops:
Таксата за моста е около 2 евро, както каза и колегата само в посока Европа-Азия.
Препоръчително е ползването на източния от двата моста. В никакъв случай да не се спира на него!
Задръстванията са им наистина =София * 5, което е обяснимо, след като населението е *10 ;) Пътищата са им много по-добри и продължават да строят с невероятни темпове (частична причина и за задръствания в някои участъци)
За GPSа стана ясно :smt023
Лек път и приятни преживявания там.

Вто Окт 25, 2011 12:42 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 3:18 pm
Мнения: 19
Местоположение: София
Автомобил: Legacy Outback 2.5 2000г.
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Газ има повече, отколкото в Гърция. Ходил съм 3 пъти към Чанакале(остров Гьокчеада) и съм карал по пътя само на газ. Цената на бензина е 3+лв, газта беше с 20-30 ст. по евтина от бензина в БГ (към 2 лв). Най-добре си зареди резервоара с бензин на макс и на Капитан Андреево си зареди газ (има Лукойл). В момента лирата им падна (1 TL ~ 0.8лв). Полицаи по пътя съм виждал само 1 път. Карал съм винаги +10км на ограниченията, които турските шофиори масово не спазват :). Мигачи много не се ползват, за разлика от клаксона.

Вто Окт 25, 2011 1:16 pm
Върнете се в началото
Профил ICQ

Регистриран на: Вто Юни 22, 2010 3:06 pm
Мнения: 36
Местоположение: Гронинген
Рейтинг: 6
Разчитай на мен
Отговори с цитат
Здравей,
Последно бях във Турция през юни и карах главно около и в Измир. Преди бях и около и в Анталия. Никакви проблеми с пътищата, със сигурност дори и селските пътеки са по-добри от българските. (Има и изключения, на пътя Измир - Бодрум, има един участък който Юни беше в ремонт и камионите бяха направили кратери навсякъде.) Бенизнът е малко над 4 лева и цената си е доста стабилна така че няма смисъл да се търси по-евтината бензиностанция. Картата за магистралите май беше с депозит (понеже винаги съм бил с местни не съм се интересувал), но не на всички магистрали ще ти трябва. Иначе като трафик, със сигурност там се кара по-лесно от колкото в София или поне такова е моето наблюдение. Ние карта или джипиес никога не сме имали и само с питане сме стигали до където трябва, но и никога не сме бързали за никъде. Полицай не се сещам да съм виждал и съответно никога не са ме спирали, но винаги съм бил с кола с турска регистрация, не знам как реагират на чуждата. Нещо което ми казаха местните е в никакъв случай да не предлагам подкуп на полицай, последствията могат да бъдат сериозни.

Приятен път и да си прекарате хубаво.

Вто Окт 25, 2011 4:20 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 20, 2011 10:52 pm
Мнения: 509
Местоположение: София
Автомобил: Дизелов
Рейтинг: 405
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Някой има ли представа дали е разрешено използването на радар детектор в Турция?

Вто Окт 25, 2011 8:57 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Сеп 22, 2009 12:36 am
Мнения: 2521
Местоположение: Варна
Автомобил: Forester Boxer Diesel Lineartronic
Рейтинг: 413
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
balbeck написа:
Някой има ли представа дали е разрешено използването на радар детектор в Турция?

Нямаш грижи,но и те ползват камери.По-добре карай внимателно.

_________________
Продава се 2015 Forester Boxer Diesel Lineartronic

Вто Окт 25, 2011 9:00 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 20, 2011 10:52 pm
Мнения: 509
Местоположение: София
Автомобил: Дизелов
Рейтинг: 405
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Greg4o написа:
balbeck написа:
Някой има ли представа дали е разрешено използването на радар детектор в Турция?

Нямаш грижи,но и те ползват камери.По-добре карай внимателно.

Знам за камерите. По принцип навън си спазвам стриктно правилата, но не мога да намеря информация дали в Турция са разрешени като при нас или не. Иначе пътувам до Турция поне 5-6 пъти годишно и до сега не съм имал проблеми. 2-3 пъти са ме спирали полицаи за проверка, проверят ми паспорта, запишат нещо в една тетрадка и ми го върнат. Не са ми искали нито книжка нито документи на колата :-k.
Мобилните им камери са предимно в цивилни Рено Меган небрежно спрели край пътя, а след 2-3 км. има патрулка и ако са те щракнали няма отърване :-? .

Вто Окт 25, 2011 9:59 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 03, 2006 9:18 pm
Мнения: 362
Местоположение: София
Автомобил: Forester '19 2.5i
Телефон: 885 120 277
Рейтинг: 34
От звездите одобрен
Отговори с цитат
Радар-детекторите и антирадарите са забранени. Но 1-вия път си карах с него и никой нищо, тази година го оставих и съжалих....

_________________
-----------------------------------
Да бъдем вежливи на пътя!!!!

Чет Окт 27, 2011 6:23 pm
Върнете се в началото
Профил
Online
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 22, 2010 4:06 pm
Мнения: 2763
Местоположение: София
Автомобил: ForesterS'02,Baja'03,Nissan EV
Рейтинг: 510
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Здравейте Колеги. Планувам една разходка из Турция, (Чанаккале, Селчук, Анталия,като крайната дестинация ще е Кападокия и обратно през Анкара ~ 4000 км.) въпроса ми е някой дали е пътувал натам, пътни такси, зареждане с газ, наличност на газстанции и т.н. Всякаква информация ще ми е в полза.
Благодаря предварително.

_________________
www.plaskom.com

Сря Мар 06, 2013 7:40 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 10:34 am
Мнения: 954
Местоположение: Варна; Габрово
Автомобил: Impreza 2,0
Рейтинг: 470
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Преди 3 години ходих до Дидима през Чанакале, Измир и Селчук, но не си спомням как беше с газта, не съм обръщал внимание. От Малко Търново след влизане в Турция до Чанакале не сме хващали магистрала и разходите бяха само за гориво. Ферито от Килитбахир до Чанакале беше мисля 20 лири. От Гелиболу до Килитбахир се кара покрай морето почти през цялото време. От Чанакале до Едремит през Кючюккую пак се кара по път без такси и така до Измир. Ако минавате през Измир най-добре е рано сутрин или късно вече защото е лудница. От Измир се качвате на магистрала за Айдън. На входа й се купува карта в който се зареждат пари. Картата важи за всички магистрали в Турция. Ние заредихме за 20 евро и се върнахме през Бурса и Истанбул и хартисаха 5 евро в картата. Има отбивка от магистралата за Селчук ако ще спирате в Кушадасъ и по нататък за Съоке ако искате да минете през Дидима. Ако ще ги пропускате направо след Айдин магистралата свършваше и от там по нормални пътища до Анталия.

Горивата са по-скъпи от тук - поне бяха. От Дидима до Бодрум местностите са доста красиви - един цял ден загубихме да се захласваме по контрасти като планина влизаща в морето.

Приятна разходка и весело изкарване!!!

_________________
Не ми казвай колко си учил, кажи ми колко си пътувал

Сря Мар 06, 2013 9:33 am
Върнете се в началото
Профил
Online
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 22, 2010 4:06 pm
Мнения: 2763
Местоположение: София
Автомобил: ForesterS'02,Baja'03,Nissan EV
Рейтинг: 510
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Благодаря за инфото :good:
А какво е положението с камерите за скорост и забранени ли са радар-детекторите(като в Гърция)?
Че като гледам как Viamichelin ми дава 540 км за 10ч. 40мин. и ми става лошо.

_________________
www.plaskom.com

Сря Мар 06, 2013 10:07 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 10:34 am
Мнения: 954
Местоположение: Варна; Габрово
Автомобил: Impreza 2,0
Рейтинг: 470
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Ние нямахме радар детектор и не съм се интересувал дали са забранени. Принципно и там се предупреждават с фаровете ако има полиция, а за стационарните камери имаше знаци. За целия път ме спряха само на едно място за превишение с 45 км/ч, но ченгето с мазна усмивка ми поиска 100 лири и си тръгнахме по живо, по здраво. Ако те снимат със стационарна камера на границата като се връщате няма да Ви пуснат да минете докато не си платите глобата, а глобите са долу-горе като тук.

_________________
Не ми казвай колко си учил, кажи ми колко си пътувал

Сря Мар 06, 2013 10:17 am
Върнете се в началото
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 52 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор