Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Чет Мар 28, 2024 5:12 pm



Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 Съвети при шофиране в Турция 
Автор Съобщение

Регистриран на: Пет Дек 10, 2010 9:06 pm
Мнения: 65
Местоположение: varna
Автомобил: outback 2.5 2004
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Всяка година ходя в Турция да карам сърф близо до Измир, в Алачати.Зареждам газ последно в Малко Търново и след това близо до Измир.
Най-ниска е цената на около 30 км. преди Измир 2,33 лири за литър беше последния път октомври месец 2012.Колкото по близо си до България - толкова е по висока цената
, мисля ,че стигаше 2,77-2,80 лири.Тези най-ниски цени са само на 2-3 бензиностанции на около 20-30 км. преди Измир.Преди това плавно спадат до тези стойности и след това рязко се вдигат.За 50 л. спестявам 15-17лири ,не че е голяма икономия ,но за спорта , понеже ходя чесо и съм забелязал тези колебания в цените .В България отдавна няма такива колебания в цените.
А казват че нямало картелни споразумения.Турция е много красива страна , кара се лесно имат хубави пътища ,включвам на 5-та и забравям за скоростния лост!

Сря Мар 06, 2013 8:03 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 22, 2010 4:06 pm
Мнения: 2763
Местоположение: София
Автомобил: ForesterS'02,Baja'03,Nissan EV
Рейтинг: 510
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Тъй като продължавам да се ровя из нет-а и да събирам инфо за пътуване в Турция попаднах на това, че от 1 януари 2013 системата за плащане на магистралите KGS e подменена с нова HGS. Справка и повече инфо тук:
http://www.uab.org/index.php?option=com ... 27&lang=bg
;)

_________________
www.plaskom.com

Съб Мар 23, 2013 2:42 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 7:45 am
Мнения: 2211
Местоположение: Варна
Автомобил: Outback '00 AT
Рейтинг: 161
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Мдааа...като пътувах натам на 7.01 , от 8 милиона KGS карти, само 1 милион си бяха взели HGS и опашката пред гишето на края на магистралата беше големичка, и загубихме час за да излезем от магистралата. А тогава от новите карти нямаше нито на границата, нито по Шеловете. Иначе с новата карта се минава без да се спира, само камерата на пункта за таксуване трябва да има пряка видимост към HGS картата или стикера.

Вто Мар 26, 2013 11:16 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Сеп 11, 2012 3:33 pm
Мнения: 1249
Местоположение: София
Автомобил: Legacy 2005 3.0 R Spec B
Рейтинг: 152
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Колеги някой да има карта за турция за фабричната навигация ?
Или да забравя и да си ползвам други навигации

Сря Май 01, 2013 10:21 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 22, 2010 4:06 pm
Мнения: 2763
Местоположение: София
Автомобил: ForesterS'02,Baja'03,Nissan EV
Рейтинг: 510
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Няма карта за Турция за фабричната навигация. Не ги броят че са в Европа :D . Вземи си друга щом имаш. Аз се върнах преди седмица от там и си носех една Престижио, която досега ми вършеше добра работа, но точно преди Анталия се бъгна нещо и трябваше да си свалям карта и за телефона.

_________________
www.plaskom.com

Сря Май 01, 2013 10:38 am
Върнете се в началото
Профил
Пресен - пресен

Регистриран на: Чет Май 02, 2013 7:49 am
Мнения: 1
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Темата е много интересна за пътуващите в тази посока.На мен след празниците ми предстои пътуване до Истамбул,и имам няколко въпроса.

1.На границата може ли да се закупи HGS?
2.Ако не,то от къде и как точно се закупува HGS?
3.През нощта дали работят? Мисля да пътувам когато има по-малко трафик.

Чет Май 02, 2013 8:01 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 22, 2010 4:06 pm
Мнения: 2763
Местоположение: София
Автомобил: ForesterS'02,Baja'03,Nissan EV
Рейтинг: 510
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
ivanivanovvv написа:
Темата е много интересна за пътуващите в тази посока.На мен след празниците ми предстои пътуване до Истамбул,и имам няколко въпроса.

1.На границата може ли да се закупи HGS?
2.Ако не,то от къде и как точно се закупува HGS?
3.През нощта дали работят? Мисля да пътувам когато има по-малко трафик.


Мисля, че няма откъде да закупиш HGS на границата. Продават ги само в РТТ (тяхната пощенска банка), те имат клонове на изхода от магистралите от дясната страна. Така че при влизане ще ти се падне в насрещното платно отляво, но на места са сложили оградна мрежа за да не се пресича. Така че смело влизаш и си караш по магистралата, нищо че алармата пищи, но преди да излезеш спираш вдясно до клона на РТТ и си купуваш стикер за 35 т.л., лепиш го на предното стъкло посредата зад огледалото и минаваш през пункта и виждаш на светлинно табло колко лири те таксува. Не обърнах внимание дали работят вечер, но сигурно да,защото те са на магистралата само за това. Ако имаш турска сим-карта за телефон ще получаваш известие колко пари ти остават, ако не по-добре си записвай някъде колко си използвал, а с втората половина от стикера на която има баркод може да проверяваш и да го зареждаш отново в РТТ.
Цените са Истанбул - Одрин 5.80 т.л., Анкара-Истанбул 12.00 т.л., Айдън - Селчук 1.80 т.л.

Влизане на магистрала:

Прикачени файлове:
snapshot004(1).jpg


И излизане:

Прикачени файлове:
snapshot001(2).jpg


Прикачени файлове:
snapshot005(1).jpg


На излизане пазят и ако се включи аларма те спират :D


Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

_________________
www.plaskom.com
 12

Чет Май 02, 2013 11:02 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 9:13 pm
Мнения: 44
Рейтинг: 19
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Гледам има две категории - 1 за леки коли и 2 за джипове. Картата(стикера) HGS еднакви ли са двете категории и системата преценява дали си кола или джип или са различни. Трибеката за джип ли се води или минава за лек автомобил.

Пет Яну 31, 2014 3:13 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Сря Юни 23, 2010 9:09 pm
Мнения: 1340
Рейтинг: 441
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Колеги, през уикенда ми предстои път до Истанбул. Някои скоро пътувал ли е в Турция? Как стои въпроса с тези HGS карти? Има ли ги по безиностанциите и граничните пунктове? От къде да си взема най-лесно?
Прочетох написаното до тук, но се пообърках малко. :-?
Благодаря Ви предварително.

Вто Фев 04, 2014 8:12 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 22, 2010 4:06 pm
Мнения: 2763
Местоположение: София
Автомобил: ForesterS'02,Baja'03,Nissan EV
Рейтинг: 510
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Тони, ето малко "открадната" прясна информация от януари месец от друг форум:

Цитат:
... Даже минахме през офис за купуване на въпросните стикер за магистрала, който се намира на безмитния магазин посредата между двете граници. Опитах се да обясня със знаци и симвооли какво точно искам да платя, понеже английският не беше силна страна на продавача, но той ни каза "ноу проблем" и ни продаде по един стикер за по 40 лири за който запазихме касовата бележка....


Приятно пътуване! :)

_________________
www.plaskom.com

Сря Фев 05, 2014 7:32 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Сря Юни 23, 2010 9:09 pm
Мнения: 1340
Рейтинг: 441
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Благодаря Пацо! :bow: То е ясно че трудно ще се разберем с комшулар-а, ама дано всичко е таман. Ще пиша актуално инфо като се върна от къде и как съм се оборудвал с карта/стикер.
Поздрави! :good:

Сря Фев 05, 2014 9:18 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Сря Юни 23, 2010 9:09 pm
Мнения: 1340
Рейтинг: 441
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Здравейте, колеги! Давам топла-топла информация за шофиране в Турция! Преди известно време пътувах пак към южната ни съседка, но използвах старата карта за магистралите KGS, предоставена ми от приятел. Също така много ми помогна и tisho с инфо и полезни съвети!
Както знаете от началото на 2013 вече се използват нови карти - HGS. Не бях много наясно от къде да си взема, карта или стикер. В Турция съм бил десетки пъти, но все служебно и не ми се е налагало да използвам Суби в тази страна.
Но по същество. Всичко е много просто! Минавам/те ГКПП Малко Търново и си карате до началото на магистралата. Преди бариерите спирате, плътно в дясно! Както е показано на първата снимка. От там се оглеждате, на ляво и на дясно и спринт/бягане :giggle: до бяла сграда която се вижда в далечината. Вътре спи един младеж, и му казвате че искате да закупите една карта. По-добре, от колкото стикер. По-надолу съм уточнил защо. Иска ви талона и паспорта на собственика на колата. Платих 30 турски лири за Субару Форестър Дизел 2009. Или 19.45 лв. и добавих още 30 лири. Ще имам да си карам доста време. По-интерсното е че на приятеля ми, с нов Мерцедес S-class, взеха 50 турски лири (32.42 лв). Как се таксуват, странна работа. В сайта на СБА, е записано за леки коли - еди си колко, за джипове-еди си колко! А вижте как ни таксуваха. Това го давам като инфо.
Ето и снимките:
Прикачени файлове:
photo 1.jpg

И самата карта!
Прикачени файлове:
photo 2.jpg

Препоръчвам да си вземете карта, а не стикери, лепенки и прочие. Предимствата на картата са две. Първо не лепите стикери и после да ги махате. И второ картата може да се изпозва и от други автомобили, а стикерите-само на които са. :pardon:
Картата действа много интересно. Наближавате бариерата и я насочвате пред предното стъкло и тя се вдига. Без да има посока.
Сега по темата за затъмнените стъкла и други дреболиики. Никакъв проблем няма в Турция с тъмните стъкла. Нито на границата, нито на двете засечки (спрели полицейски Рена с камери) които имаше на пътя. Става дума и за радардетектора. Изпозвах си го без проблем. Два пъти ме "плесна зад врата", когато "улови" скритите турски катаджии. На магистралата е разрешено до 120 км/ч, но аз си карах с 160 км/ч, за да си продухам DPF филтъра. :D Благодарение на радара които ми служеше вярно. А пък няма и да се дам на една S-class-a, я!
Това е! Дано съм ви бил полезен с това инфо!
п.с. Да вметна за тези които имат от старите карти KGS. Във въпросната бяла сграда ги заменят за нови, без да губите сумата в нея.Прехвърлят я автоматично.
Поздрави!


Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
 15

Нед Фев 09, 2014 10:44 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 22, 2010 4:06 pm
Мнения: 2763
Местоположение: София
Автомобил: ForesterS'02,Baja'03,Nissan EV
Рейтинг: 510
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Браво Тони! Полезно и актуално инфо.
А ето как може да проверите дали сте нарушител и колко пари имате в картата или стикера.
Сега стъпка по стъпка. Първо отиваш на сайта на системата. Ето го : http://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/
Горе вдясно има два линка. Долния е да провериш дали си регистриран като нарушител. Как става това: Въвеждаш номера на колата си (plaka), после символите от картинката вляво, натискаш "Sorgula" и ако ти излезе надпис "Girdiğiniz plaka numarasına ait geciş ihlal kaydı bulunmamaktadır" спиш спокойно. Ако надписът е друг, търсиш някой който знае турски.
Горния линк е със следния текст : "Muşteri Hizmetlerine Giriş Yapmak İcin Tıklayınız"
Натискаш линка с мишката и излиза жълт фон с три полета. Това е за вход и ще ти трябва всеки път когато проверяваш салдото си, но преди това трябва да се регистрираш. Това става като натиснеш първия от трите линка в най-долната част. Надписът му е : "Uye Olun".
Отваря се нов жълт екран с 5 полета. В първите 4 се въвеждат следните неща :
(*) T.C. Kimlik / Vergi No - номера на паспорта ти, т.е. на паспорта с който си закупил стикера.
(*) e-posta - въвеждаш валиден e-mail, на който да ти пратят отговора и който в последствие ще бъде твоя логин за този сайт.
(*) Şifre - въвеждаш парола, с която ще влизаш в сайта. Не знам има ли изисквания относно дължина, символи и т.н. Моята е 6 символа, от които 2 букви и 4 цифри, нямаше проблем. Съветвам обаче да се ползват чисти (без диакритични знаци) латински символи и цифри. Салдото на стикера ти не е чак такава тайна, че да се защитава с чавки, запетайки и прочее.
(*) Şifre (Tekrar) - паролата отново за контрол
В петото поле, което е по-малко, се въвеждат символите от картинката вляво.
Накрая натискаш полето "Uye Ol", след което ти излиза някакъв надпис, който не помня, а не мога да повторя операцията, защото вече съм регистриран. Това, което помня, обаче е, че ако нещо не е наред преди съобщението, което ти дават има червено кръстче, което означава някаква грешка. Най-често при въвеждане номера на паспорта.
След всичко това излизаш от сайта, проверяваш си пощата и отваряш съобщението, което автоматично ти е пратил сайта. В това съобщение има линк, който трябва да натиснеш за да активираш регистрацията. Нищо повече. Готов си.
После отново отваряш сайта, натискаш пак горния линк (Muşteri Hizmetlerine Giriş Yapmak İcin Tıklayınız), въвеждаш в двете големи полета мейла си и паролата, в малкото символите от картинката и натискаш клавиша "Giris Yap"
Появява се таблица с един ред, в която трябва да прочетеш трите си имена и номера на паспорта ти. Най-отдясно има клваиш "Hesaplar". След натискането му под реда се появяват нови шест реда, които съдържат следните неща :
ред 1 : рег. номер на колата и някакъв техен служебен номер, който те наричат "Етикет"
ред 2 : Bakiye : хх.хх - това е салдото ти в лири
ред 3 : Arac Sinifi : 1 - категорията на МПС, в случая лек автомобил (1)
ред 4 : GSM No : - ако си турски гражданин могат да ти пратят на SMS салдото, мен като чужденец никой не ме пита за телефона
ред 5 : Banka Hesap Tipi : Nakit - тип банкова сметка, в нашия случай "в брой"
ред 6 : Hesap Durumu : Acık - състояние на сметката : отворена, т.е. можеш да я ползваш, да си я дозареждаш и т.н.
От дясната страна на тези редове има картинка с антена, под която клавиш "Gecisler", който след натискане извежда нов екран с таблица с подробно описание на всеки платен преход, който си извършил. Таблицата съдържа участъка, по който си пътувал, КПП, гише, дата и час на влизане, същите неща на излизане и събраната от сметката ти такса.
Всичко е направено достатъчно грамотно и кадърно, но е само на турски. Въобще забелязвам тази тенденция при турците. Ужким много държат на приходите от туризъм а не правят почти никакви усилия да улеснят чуждите туристи. Прието е навсякъде, че английския е международен език що се отняся до този вид дейност, но турците рядко правят нещо по въпроса. Или е политика или незнание или безхаберие, не знам.
Както и да е, надявам се да съм бил полезен...

_________________
www.plaskom.com
 15

Пон Фев 10, 2014 8:03 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Сря Юни 23, 2010 9:09 pm
Мнения: 1340
Рейтинг: 441
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Машала, Пацо! Ще спа спокойно. Нямам нарушения. :smoke: А турския сайт за проверка на сметката е много добро инфо.
Благодаря за труда! =D>

Пон Фев 10, 2014 10:39 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 9:13 pm
Мнения: 44
Рейтинг: 19
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Много добро инфо! Дали някой знае като се влиза от Капитан Андреево откъде може да се купи HGS-карта преди да се стъпи на магистралата в Одрин, че ме е малко шубе да тръгвам по магистралата без карта и да си я купувам на изхода преди Истанбул.

Сря Фев 19, 2014 1:44 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Сря Юни 23, 2010 9:09 pm
Мнения: 1340
Рейтинг: 441
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Nicky написа:
Много добро инфо! Дали някой знае като се влиза от Капитан Андреево откъде може да се купи HGS-карта преди да се стъпи на магистралата в Одрин, че ме е малко шубе да тръгвам по магистралата без карта и да си я купувам на изхода преди Истанбул.

Предполагам и там ще е същата работа. Така че си караш внимателно, до началото на магистралата и следваш това което съм описал по-горе без да влизаш в нея. Ако няма такава сграда, на изхода 100% ще има. Но там влизаш в зоната на "лудите камикадзета" за Цариград. :-~
Приятен път! :good:

Сря Фев 19, 2014 4:16 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 03, 2006 9:18 pm
Мнения: 362
Местоположение: София
Автомобил: Forester '19 2.5i
Телефон: 885 120 277
Рейтинг: 34
От звездите одобрен
Отговори с цитат
За капитан Андреево потвърждавам - продават се на безмитният магазин (той е на територията на Турция) на първият етаж в дясно от входа (в посока турция). мин е 35 т.л. работи денонощно. Искат паспорт и талон на колата.

_________________
-----------------------------------
Да бъдем вежливи на пътя!!!!

Съб Юни 21, 2014 3:30 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 19, 2007 5:08 pm
Мнения: 945
Местоположение: Бургас
Автомобил: Lexus LS 460, 2007
Рейтинг: 345
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Здравейте колеги.
Предстои ми пътуване до Истанбул в понеделник. Преди два месеца ходих до Одрин и си купих стикер от пощата. Сега исках да го залепя, но въпросът е как?
На първата снимка се вижда бар-кодът и номерът на стикера, но там няма лепило. То е на гърба, където няма бар-код.
](*,)


Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

_________________
LEXUS LS 460, V8, 4.6, 2007
TOYOTA LAND CRUSER 200, V8, 5.7, 2008
TOYOTA CHR HYBRID GR SPORT, 2.0, 2023

Пет Авг 01, 2014 4:15 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 19, 2007 5:08 pm
Мнения: 945
Местоположение: Бургас
Автомобил: Lexus LS 460, 2007
Рейтинг: 345
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Да поясня - въпросът е: С баркода навън (към камерата) или няма значение?

_________________
LEXUS LS 460, V8, 4.6, 2007
TOYOTA LAND CRUSER 200, V8, 5.7, 2008
TOYOTA CHR HYBRID GR SPORT, 2.0, 2023

Пет Авг 01, 2014 8:38 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 21, 2010 10:05 am
Мнения: 1217
Местоположение: София, Троян
Автомобил: предишен: Impreza 2.0R
Рейтинг: 140
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Би трябвало да няма значение, защото вътре има чип, който се чете. Затова забраняват прегъването.
Тук има указания на турски: https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/
Май на картинката е с баркода навън. Според мен зависи от това от коя страна ти е лепилото. Залепваш стикера от вътрешната страна на джама и толкоз.
Прикачени файлове:
etiket.jpg


Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

_________________
преди:
    Impreza 1.8 '94 F4WD
    Impreza 2.0R '06 Symmetrical AWD
сега:
    Daihatsu Sirion 4WD (full-fledged Justy)


Последна промяна evg3 на Пет Авг 01, 2014 9:04 pm, променена общо 1 път


Пет Авг 01, 2014 9:02 pm
Върнете се в началото
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 52 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор