Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Вто Апр 16, 2024 9:46 am



Отговори на тема  [ 52 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 Как да осветим пространството под отворена врата 
Автор Съобщение
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 06, 2012 3:40 pm
Мнения: 577
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Impreza WRX
Рейтинг: 355
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Не съм ги обещал на никого.
Давай на ЛС подробностите и честито.:)

_________________
Когато на готин човек му е кофти - това е блус. Когато на кофти човек му е гот - това е чалга!

Пон Мар 19, 2012 8:28 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 06, 2009 9:53 pm
Мнения: 1162
Местоположение: СОФ
Skype: ubergruber
Автомобил: Impreza 2.0GRR!
Рейтинг: 71
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
sub_diagnoza написа:
Много ми харесва ефекта,но какво става след 1 2 автомивки или то до там несе стига?

в кухнята си направих скрито диодно осветление и лентата е залята със силикон точно за да няма проблем с водата. поливал съм я доста и не само с вода, по няма проблем. предполагам може да се ползва и за колата B-) лентата е на 3М, 60 диода на метър ако не се лъжа. цената беше около 6лв на метър. тези с по 30 диода са по евтини, по светлината им е насечена и не е красиво, особено ако лентата не е скрита.

Пон Мар 19, 2012 8:32 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 06, 2012 3:40 pm
Мнения: 577
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Impreza WRX
Рейтинг: 355
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
За една и съща лента говорим. Двойнолепящата лента отзад е на 3М (те светодиоди не правят) и са 60 диода на метър като могат да бъдат прекъснати на всеки три.
Тази, която ползвам е заводски залята със силикон, така че в по-голямата си част шанса от намокряне е почти нулев.
Декоративното осветление на купите в магазина ми е с такава лента и свети повече от 2 години непрекъснато без никакви ядове.:)

_________________
Когато на готин човек му е кофти - това е блус. Когато на кофти човек му е гот - това е чалга!

Пон Мар 19, 2012 8:36 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Авг 25, 2010 5:31 pm
Мнения: 137
Skype: nike742
Автомобил: subaru legacy2.0i at 2000g
Телефон: 0899187017
Рейтинг: 2
Нов фен
Отговори с цитат
Ще попитам тук зада неотварям тема за такава глупост.Та някой слагал ли е такава лента на стопа отзад с надписа субару,по самите букви.Чудя се дали няма да стане мн.кичозно и да заприлича като циганска лада с перденца и другите екстри там :facepalm:

Пон Мар 19, 2012 8:55 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 21, 2007 8:57 pm
Мнения: 2184
Местоположение: Бургас
Автомобил: Outback '09 2.5
Рейтинг: 248
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
За пробемите, аз точно такава лента сложих на стъклен капак на аквариум, от вътрешната страна (от водата до лентата има 4-5см.) и след 1 месец всички диоди угаснаха. Явно влагат им взима акъла под силикона беше надуто и започнало да корозира.

_________________
Outback 2001 3.0 H6 - продаден
Outback 2001 2.5 AT VDC - продаден
Subaru Baja МТ - продадена
first Love Leone '84 1.8 АТ
Facebook: Medovo Bee Farm

Пон Мар 19, 2012 8:56 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Апр 13, 2010 10:07 pm
Мнения: 953
Местоположение: София
Рейтинг: 96
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Иване, мерси за съдействието (въпреки, че аз съдействах всъщност :D )... Имам да черпя! Иначе на въпроса с влагата - то ако тя е толкова много, като в аквариум, последното, за което ще ми пука по колата са тия ленти ;)

Пон Мар 19, 2012 10:28 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 21, 2007 8:57 pm
Мнения: 2184
Местоположение: Бургас
Автомобил: Outback '09 2.5
Рейтинг: 248
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
votolom написа:
Иване, мерси за съдействието (въпреки, че аз съдействах всъщност :D )... Имам да черпя! Иначе на въпроса с влагата - то ако тя е толкова много, като в аквариум, последното, за което ще ми пука по колата са тия ленти ;)


Казах го защото много ги хвалят. а всъщност нее точно така. Имам от тези диоди които са пластмасова плчка по 3 или на права лента или квадратче, те вече са истинска работа, но за такова изпълнение не са много подходящи понеже са малко по обемни.

По същия начин можете да си вържете и осветление в краката в колата (в Аудито ми го имаше сериино)

_________________
Outback 2001 3.0 H6 - продаден
Outback 2001 2.5 AT VDC - продаден
Subaru Baja МТ - продадена
first Love Leone '84 1.8 АТ
Facebook: Medovo Bee Farm

Вто Мар 20, 2012 8:19 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 06, 2012 3:40 pm
Мнения: 577
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Impreza WRX
Рейтинг: 355
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Тъй като някой модератор промени заглавието на темата и вероятно е сметната за интересна реших, че няма да е лошо да напиша конкретно ръководство step by step.
Вероятно ще се получи като готварска рецепта, но най-важното е да внимавате да не взривите тенджерата. :D

Необходими материали:

1. Светодиодна лента с необходимата Ви дължина и свободно от Вас избран цвят. Препоръчвам заводски покрита със силикон против ненужно навлажняване. За Impreza е достатъчно 1.80м., съответно по 60см за предните врати и 30 см за задните.
2. Кабел 2х0.25 или 2х0.50 (червено черен примерно) - между 8м и 10м, в зависимост откъде ще си крадете тоците. Препоръчвам по-тънките кабели, защото са по-лесни за прокарване, а и при евентуално окъсяване плюсовият ще прекъсне като бушон и проблема ще е локализиран.
3. 4бр. полупроводникови диоди. В магазина попитайте за 1N4007 - струват около 5ст./1бр., с масово приложение са и обикновено са налични.
Ето и всички необходими материали.

Необходими инструменти и помощни средства:

1. Поялник + тинол.
2. Изолирбанд (марков по възможност).
3. Макетно ножче.
4. Две парчета тел от телоподаващо по около 50см.
5. Права малка отверка и средна кръстата.
6. Малки клещи, тип "резачки".
7. Дълго шило (поне 15см), в краен случай върши работа и толкова дълга кръстата отверка.
8.12бр. свински опашки не по-широки от 2-3мм.
9. Спирт и памучен парцал.
10. Мултицет или пробна лампа.
11. Огромен чук и "майката". Служат само за кураж и спорна работа. :D

Процедура за монтаж:

1. Демонтирайте корите на вратите с помощта на двете отверки (правата за тапите, кръстатата за всички болтове).
2. Демонтирайте пластмасите по праговете и пластмасовата кора между предните и задните врати.
3. Харесайте си източник на постоянен + (запалка, табло за бушони и прочее) и прекарайте кабели до четирите врати. Когато прокарвате този кабел ще Ви се наложи да разполовите закупеният 2х0.25/2х0.50. Правете го така, че да е разделен само до "входа" към вратата. Така във вратата ще влезе плътен, двоен сноп, а само + и - ще бъдат разделени само преди нея(така или иначе минават по различни пътища). ВСЕ ОЩЕ НЕ СВЪРЗВАЙТЕ КЪМ ИЗТОЧНИКА!.
4. Отрежете си нужните размери лента за всяка една врата. С помощта на макетното ножче изрежете горният слой силикон, закриващ контактните точки. Запоявате към + и - на всяко едно парче лента от закупеният кабел по около 20см (ненужното ще отрежете по-късно), а в краищата изолирате с парче изолирбанд. Ето как би трябвало да изглежда парчето лента.
5. С помощта на парцала и спирта почистете хубаво повърхността на кората отдолу, върху която ще лепите. Изчакайте да изсъхне/изпари и внимателно залепете парчетата лента върху съответните кори. Ето как би трябвало да изглежда почти готовата кора. Пробийте с помощта на поялника (или бормашина) отвор за кабелите (около 4мм) за да влязат през кората и вътре във вратата и ги прекарайте. С това работата по корите приключва.
6. Следва манипулацията, благодарение на която ще свети само отворената врата (ако по една или друга причина искате при отваряне на една да светят всички, а електромера да върти ли върти - пропуснете тази точка). Демонтирайте четирите бутона на вратите и откачете буксите от тях. Внимание! Заводската инсталация е къса и е възможно буксата да влезе в колонката на вратата! Внимавайте това да не се случи, но ако все пак стигнете до този момент използвайте инструментите от т.11 според необходимостта и я извадете отново до правилното място. В зависимост от годината на производство, марката или модела на автомобила може да видите в буксата от един до четири кабела. Установете чрез мултицета (пробната лампа) кой е кабела, който при отпуснат бутон (отворена врата) подава - към плафона, а при натиснат бутон (затворена врата) в него има едно голямо нищо и го прекъснете. Вземете диода 1N4007 и погледнете в кой край има сива лента. Ето примерен изглед. Краят със сивата лента запоявате към парчето от бутона и минусовият кабел, който ще води към съответната врата. Другият край запоявате към кабела, водещ към плафона. С изолирбанд обвийте хубаво снадките за да няма "случайни светвания" при допир до шасито на автомобила. Монтирайте обратно бутоните.
7. Прекарайте минусовият кабел до колонката на съответната врата. Ако сте спазили всичко дотук - вече имате и двата Ви необходими кабела до колонката и остава само да бъдат прокарани плътно до заводската инсталация. Хубаво обвийте захранващите кабели, които ще минават през колонката и вратата с изолирбанд.
8. Вземете шилото и внимателно пробийте и двата маншона (на колонката и на вратата), през които минава заводската инсталация. Прекарвайте парчето тел първо през колонката и захванете с него края на захранващите кабели. Ето как трябва да изглежда това. Внимателно изтеглете с телта кабелите през колонката, като докато дърпате телта с другата ръка натискайте маншона в нужното положение за да преминават кабелите леко. Изтеглете, докато не получите добре опънат (но не и прекалено) сноп, който минава под демонтираните пластмаси на праговете и централната колонка.
9. Повторете операцията като този път вкарайте захранващите кабели във вратата. Тук ще Ви помогне второто парче тел (сгънато в края с формата на кука), с което ще издърпате първото по пътя, който е най-удачен за Вашия автомобил. С помощта на свинска опашка стегнете кабела към ламарината на вратата така, че същият да не пречи на стъклото да се движи!
ВНИМАНИЕ! При шофьорската врата подхождайте особено внимателно! Заводската инсталация там е по-дебела (заради управлението на стъклата и прочее) и прекарването на кабелите е по-трудно! Внимавайте да не извадите маншоните на инсталацията, защото или ще Ви се наложи да сте невероятно пластични или ще сваляте вратата!
10. Свържете захранващите кабели с тези на лентата на съответната кора и монтирайте обратно кората. Внимавайте кабела от лентата да не минава върху говорителя във вратата!Оставете си достатъчно дължина на кабелите така, че кората да може да бъде демонтирана ако Ви се наложи без да скъсате някой кабел!. Може да използвате и лустер клеми за бърз монтаж/демонтаж, но и доброто, старо "връзване с усукване" върши работа.
11. С помощта на свински опашки пристегнете захранващите кабели към заводската инсталация между колонката и вратата. Ето примерен изглед.
12. Монтирайте обратно пластмасите по праговете и тази на централната колонка.
13. Време е да свържете и постоянният + със захранващият кабел на лентите. Направете го с този, избран в точка 3 и хубаво изолирайте със изолирбанда.

Ако сте изпълнили правилно всички стъпки вече би трябвало при отваряне на която и да е врата, същата да осветява повърхността под нея, централният плафон да свети, а останалите врати да тъмнеят със страхопочитание. :D

Примерни изгледи - ТУК и ТУК

Ако някой колега може да помогне с диаграми на вратите и пластмасите за демонтаж - нека допълни за улеснение на всички.

Е... Това е. Ако все пак не сте сигурни, че ще се справите - не правете това на паркинга сред много и невинни автомобили! :D
Потърсете хора с познания, които ще намалят риска постоянният плюс да предизвика фойерверки до минимум!
Успех!

_________________
Когато на готин човек му е кофти - това е блус. Когато на кофти човек му е гот - това е чалга!
 25

Вто Мар 20, 2012 1:05 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 21, 2007 8:57 pm
Мнения: 2184
Местоположение: Бургас
Автомобил: Outback '09 2.5
Рейтинг: 248
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
=D> Браво за труда.

_________________
Outback 2001 3.0 H6 - продаден
Outback 2001 2.5 AT VDC - продаден
Subaru Baja МТ - продадена
first Love Leone '84 1.8 АТ
Facebook: Medovo Bee Farm

Вто Мар 20, 2012 5:36 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 24, 2010 5:21 pm
Мнения: 132
Местоположение: Варна
Автомобил: Subaru Outback 3.0, 2007
Рейтинг: 19
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Браво, възхитен съм! :good:

Вто Мар 20, 2012 9:29 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 06, 2012 3:40 pm
Мнения: 577
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Impreza WRX
Рейтинг: 355
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Mladen99 написа:
по интересно е да светне когато отключиш колата с дистанционното. и да свети докато дадеш на контакт или 20сек.

Шило в торба не стои...
В момента обмислям къде да набия светодиодите, останалото е лесно решимо - реле за време и захранващ сигнал от алармата при изключване (дори го имам изведен в модула за вдигане на стъклата).
Като го направя - ще споделя.:)

_________________
Когато на готин човек му е кофти - това е блус. Когато на кофти човек му е гот - това е чалга!

Чет Мар 22, 2012 6:50 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 21, 2007 8:57 pm
Мнения: 2184
Местоположение: Бургас
Автомобил: Outback '09 2.5
Рейтинг: 248
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Иван Шопов написа:
Шило в торба не стои...


Точно, аз днес оглеждах моите... :D
Ама аз на предните врати си имам такива оригинални които обаче не осветяват кои знае колко много земята, по скоро някои да не ти отнесе вратата, но маи ще ги направя да светят червено и ще си сложа 1 диодна лента да осветява асфалта/

_________________
Outback 2001 3.0 H6 - продаден
Outback 2001 2.5 AT VDC - продаден
Subaru Baja МТ - продадена
first Love Leone '84 1.8 АТ
Facebook: Medovo Bee Farm

Чет Мар 22, 2012 8:37 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Вто Сеп 04, 2012 2:41 pm
Мнения: 506
Местоположение: Стара Загора
Skype: niggaz_nature_stz
Автомобил: subaru legacy 2.0GL 97г.
Телефон: 0889855638
Рейтинг: 4
Нов фен
Отговори с цитат
sub_diagnoza написа:
Ще попитам тук зада неотварям тема за такава глупост.Та някой слагал ли е такава лента на стопа отзад с надписа субару,по самите букви.Чудя се дали няма да стане мн.кичозно и да заприлича като циганска лада с перденца и другите екстри там :facepalm:


Аз го направих с 6 диода които светят посредата на буквите , но отдалече се виждат като точки не се чете надписа. Мислил съм го да го правя с лента по буквите но за да се разглоби пласмасата ще е трудно и ме е страх да не я счупя . По този ред на мисли мисля да си купя резервна и да пробвам . Тези дни ще направя снимка да покажа какво съм направил .

_________________
Ремонт на компютърна техника, Pocket PC , навигации , GSM , инсталиране на софтуер , смяна на части идр.


https://www.facebook.com/remont.PC.GPS.GSM.obqvi/
http://niggaznature.bazar.bg

Чет Яну 31, 2013 6:25 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 21, 2010 10:05 am
Мнения: 1217
Местоположение: София, Троян
Автомобил: предишен: Impreza 2.0R
Рейтинг: 140
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
На китайчетата диодите са с насочена светлина и не стават за осветяване. Гледам ги по улиците наслагали на номерата отзад и нищо не осветяват.
Дори и няколко автобуса на градския транспорт видях с диоди тук-там. Pimp my bus! :D

_________________
преди:
    Impreza 1.8 '94 F4WD
    Impreza 2.0R '06 Symmetrical AWD
сега:
    Daihatsu Sirion 4WD (full-fledged Justy)

Чет Яну 31, 2013 10:07 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Вто Сеп 04, 2012 2:41 pm
Мнения: 506
Местоположение: Стара Загора
Skype: niggaz_nature_stz
Автомобил: subaru legacy 2.0GL 97г.
Телефон: 0889855638
Рейтинг: 4
Нов фен
Отговори с цитат
На задния ми номер съм сложил два такива

Изображение

И целия номер е перфектно бяло осветен .

_________________
Ремонт на компютърна техника, Pocket PC , навигации , GSM , инсталиране на софтуер , смяна на части идр.


https://www.facebook.com/remont.PC.GPS.GSM.obqvi/
http://niggaznature.bazar.bg

Пет Фев 01, 2013 7:10 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 01, 2010 7:34 pm
Мнения: 857
Местоположение: Варна
Skype: miro461
Автомобил: Subaru Forester 2.0D 2H(Мечо)
Рейтинг: 236
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
niggaz_nature написа:
На задния ми номер съм сложил два такива

Изображение

И целия номер е перфектно бяло осветен .

за да могат камерите добре да те снимат!

_________________
Отначало момченцата се интересуват от коли , а момиченцата от кукли. По-късно ролите се разменят!
It's all we'll drive- Subaru

Пет Фев 01, 2013 10:11 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Вто Сеп 04, 2012 2:41 pm
Мнения: 506
Местоположение: Стара Загора
Skype: niggaz_nature_stz
Автомобил: subaru legacy 2.0GL 97г.
Телефон: 0889855638
Рейтинг: 4
Нов фен
Отговори с цитат
:) , няма да карам бързо

_________________
Ремонт на компютърна техника, Pocket PC , навигации , GSM , инсталиране на софтуер , смяна на части идр.


https://www.facebook.com/remont.PC.GPS.GSM.obqvi/
http://niggaznature.bazar.bg

Пет Фев 01, 2013 12:47 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 02, 2013 9:56 pm
Мнения: 34
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Идеята е добра, НО...!!! горещо Ви препоръчвам да обезопасите максимално инсталацията от евентуално проникване на вода!
Иначе рискувате да видите Свети Валентин, Коледа и Нова година, едновременно.Един приятел с подобни манипулации си подпали колата, още си ходи пеш! :lipseal:

_________________
И колите като жените всички са хубави, докато не ги съблечеш!

Пет Фев 01, 2013 12:51 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 27, 2011 4:37 pm
Мнения: 18
Местоположение: Sofia
Автомобил: Impreza 2.0
Телефон: 0899211867
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Здравейте.Днес се си сложих такива лайсни само че вътре в купето.При свързването на кабелите се чу едно цък и плафона загасна бавно и сега не светва когато се отвори врата, а само като е включен да свети постоянно :-? . Проверих бушоните и релетата който са в краката също и под предния капак при казанчето за течност за чистачки.Колата е Импреза 2001г. с кръглия фар.Ако имате идеи моля помагайте.

Пет Фев 15, 2013 8:25 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 06, 2014 4:01 pm
Мнения: 489
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Forester III, 2.0 AT 2008
Телефон: 0895674665
Рейтинг: 117
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Здравейте,
Аз имам Аутбек 2,5 АТ 2001г. и обмислям осветление на вратите също. На предните врати има място за осветление, но моят екземпляр няма. Дали има пуснато захранване до там за плафонче при положение, че колата е без? Може би трябва да разглобя вратата за да видя има ли, и ако няма, да видя как може да се пусне захранване и после трябва да си купя плафончета, което ума не ми го побира от къде ще стане. Може би от някоя морга трябва да потърся, защото по магазините едва ли ще има.
Някой дали може да ми препоръча морга или магазин за части на Субару, за предпочитане в София, както и естествено мнение за захранването във вратата?

_________________
Subaru Outbаck II, 2.5 АТ 2001, 2014-2021
Subaru Forester III, 2.0 AT 2008, 2021-2023
Subaru Outbаck III, 2.5 АТ 2008, 2023-....

Вто Окт 28, 2014 8:56 am
Върнете се в началото
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 52 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор