Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:38 pm



Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
 Ремонт на фарове Legacy/Outback B13 
Автор Съобщение

Регистриран на: Сря Окт 14, 2015 7:38 am
Мнения: 96
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Outback 2007 2,5 AT
Телефон: 0899190962
Рейтинг: 180
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Здравейте,
след няколко дълги и мъчителни години с фаровете на бабичката, реших да се заема и да подобря видимостта през нощта. Рефлекторите на късите бяха в потресаващо състояние и все едно карах на свещи(а с напредването на годинките ми вече си ми трябва светлина вечер). За жокер ползвах информацията на братята руснаци за смяна на лещите. Държа да отбележе, че тази процедура с цитираните от мен лупи и преходни рамки става за фарове без фабричен ксенон(измиване). За тези с фабричен ксенон е малко по-различна ситуацията и нужните материали.
Първо се спрях на лупи от али-то - аз избрах тези на Synolyn Bi-xenon, 3 инча колкото са и фабричните- https://www.aliexpress.com/item/4000058519614.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.40.49b01802EzMueF
След това си взех и битум за повторното затваряне на фаровете - https://www.aliexpress.com/item/4000060325104.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.10.49b01802EzMueF
И накрая си подготвих(изрязах на лазер) преходни рамки.
Цялата работа ми отне един ден заедно с полирането от вътре на стъклата на фаровете, защото бяха в отчаиващо състояние.
Прикачени файлове:
IMG_20221130_172200.jpg

Първо свалих предната броня, след нея фаровете - има клипове в Youtube с поредността на действията.
Развих всички винтчета по фара, които държат двете части(4бр.)
Отварянето(разлепването) на фара става с пистолет за горещ въздух. Фара се слага в достатъчно голям затворен кашон и се прави отвор за пистолета. Пистолета се пуска на 180 градуса и е нужно около 15 минути, за да размекне стария битум по стъклото. След това с малко напъване се отделиха двете части.
След като отворих фара, свалих старите лупи с рефлекторите. Никак не изглеждаше добре
Прикачени файлове:
IMG_20221130_172120.jpg
Прикачени файлове:
IMG_20221130_172111.jpg

Оставих основната рамка на фара и наложих преходната рамка, за да видя как ще пасне.
Прикачени файлове:
IMG_20221201_142132.jpg

С преходната рамка не лягаше точно на старите места и се наложи да запиля малко, за да легне точно.
Прикачени файлове:
IMG_20221201_141729.jpg

Държа да отбележа, че в зависимост от лупите които се слагат, трябва да се съобрази разстоянието от декоративната маска до лупата зад нея. Трябва да има разстояние(1-2мм) което да позволява регулирането във височина на фара.
След като монтирах лупите направих малък отвор за двете жила на бобината за планката на дългите на лупата, които вързах към буксата на крушката на дългите. Отвора уплътних с малко от новия битум.
Последва тест дали всичко работи.
Прикачени файлове:
IMG_20221201_162942.jpg
Прикачени файлове:
IMG_20221201_162959.jpg

Затварянето на фааровете става по същия начин както и отварянето. Битума се влага в канала на фара, вкарва се в кашона с пистолета и се чака 15-на минути. След това се съединяват двете части и се стискат докато щракнат скобите. След това се завиват винтовете и с това се приключва.
Последва сглабяне на колата по обратния ред.
И накрая и не на последно място, трябва да се регулират фаровете(колкото и малка да е намесата, винаги има изместване)
Прикачени файлове:
9YAAAgGDY-A-960.jpg

По мое усмотрение смених цвета на декоративната маска и предницата придоби съвсем друг вид.
Прикачени файлове:
IMG_20221201_163003.jpg

В заключение мога да кажа, че се псувам, че не го направих още като взех колата. Тази кола можела да свети и се родих с вечерното каране.
P.S. Ако някой има нужда от чертеж на преходната рамка, ще му го изпратя.


Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
 43

Пет Дек 02, 2022 6:42 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Чет Апр 26, 2018 6:54 pm
Мнения: 86
Местоположение: Пловдив
Автомобил: '08 Outback H6
Рейтинг: 154
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Страхотно се е получило! Адмирации и за подробните обяснения, много полезно.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk

Пет Дек 02, 2022 7:00 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 9:34 pm
Мнения: 1525
Местоположение: Варна
Skype: valio-xxx
Автомобил: Forester 2.0 sf5 ,Outback 2.5 b13
Телефон: 0888 8едно7 81две
Рейтинг: 556
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Много полезно! Искам да питам без преходната шина не може да се монтира новата лупа ли? И тези лупи вървят ли с крушки и какви са ? Ако може да ми пратиш чертежа ще съм благодарен.Адмирации.

Чет Дек 08, 2022 7:43 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Сря Окт 14, 2015 7:38 am
Мнения: 96
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Outback 2007 2,5 AT
Телефон: 0899190962
Рейтинг: 180
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Здравей колега. По ред на въпросите:
1. Преходната планка е със същата форма като планката на оригиналната лупа и рефлектора. Маха се старата планка и на нейно място се монтира преходната планка с новата лупа. За жокер виж тази тема на русначето(за съжаление не направих много снимки при монтажа на моите) https://www.drive2.ru/l/558253115699101807/. Обяснил е всичко много подробно.
2. Лупите които поръчах са за Н7 крушки(с цел да си останат същите като фабричните) и отделно си поръчах и ксенонов комплект Н7 AC 55W
https://www.aliexpress.com/item/32809731042.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.34.24361802PAOMRx. Само за информация това е втори комплект които поръчвам от този ксенон и нямам никакви забележки(стария работи 3 години и сега седи в багажника за резерв ако по новия думне нещо).
3. Изпрати ми електронна поща, защото не мога да прикача dwg файл в форума(може и да аз да бъркам нещо) и да ти го изпратя. Всички афтърмаркет лупи излизат с еднакви присъединителни отвори и тази планка е специално чертана за B13 и B14(гледам, че и колегите много плачат с техните фарове) с отворите за закрепване на самия фар. Има я и в алито, но китайчетата са се оляли с цени ~40лв комплекта искаха.
И в този ред на мисли, някой да предлага работеща машинка за фарове(за реглаж във височина). Не знам дали имат разлика за различните типове фарове(префейс, фейс, с измиване). Трябва ми за фейсовия фар без измиване/фабричен ксенон. На моята се бъзика или платката или моторчето, и сработва само понякога.

Чет Дек 08, 2022 2:24 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Пет Яну 22, 2021 8:02 pm
Мнения: 15
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Здравей. Поздравления за чудесната работа. Имам няколко въпроса.
1. Приблизително колко от битумната лента ти беше необходима за двата фара?
2. Тази преходна планка еднаква ли е за фарове за фейса и префейса на б13?
3. Къде ти изрязаха планката?
Ако може и на мен да пратиш на мейл dwg файла с чертежа? Ще ти пратя мейла си на ЛС

Чет Дек 29, 2022 4:07 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Сря Окт 14, 2015 7:38 am
Мнения: 96
Местоположение: София
Автомобил: Subaru Outback 2007 2,5 AT
Телефон: 0899190962
Рейтинг: 180
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
ValioK написа:
Здравей. Поздравления за чудесната работа. Имам няколко въпроса.
1. Приблизително колко от битумната лента ти беше необходима за двата фара?
2. Тази преходна планка еднаква ли е за фарове за фейса и префейса на б13?
3. Къде ти изрязаха планката?
Ако може и на мен да пратиш на мейл dwg файла с чертежа? Ще ти пратя мейла си на ЛС


Здравей, по ред на въпросите ти:
1. Бит умната лента която поръчах беше 4 метра и ми остана малко по-малко от метър.
2. Планката е еднаква за фейса и префейса. Разлика има в фаровете с ксенон. Там рамката на която се държи рефлектор е друга трябва рязане на самата рамка с различен тип преходна рамка за новите лупи.
3. Рамката си я рязах в работата(имаме лазер). И материала беше някакъв остатъчен. Просто трябва да намериш лазерно рязане на метали нвкъде(на първо четене се сещам за Фокс лазер, мисля че ще ти свършат работа). Не ти предлагам да я направя при мен, че момъка на лазера е особняк и не знам дали ще се навие. Ако се навие ще пусна няколко комплекта за ентусиасти.

Съб Дек 31, 2022 1:12 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 9:34 pm
Мнения: 1525
Местоположение: Варна
Skype: valio-xxx
Автомобил: Forester 2.0 sf5 ,Outback 2.5 b13
Телефон: 0888 8едно7 81две
Рейтинг: 556
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Най накрая дойде ред да сменя и аз лупите .Поръчах си от алито 3 инчови лупи/оригиналните са 2,5 инча/,взех и преходни планки за модела.При монтажа на лупите се наложи да се позапили рефлектора на дългите.Сложих лед крушки и резултатът е страхотен,тази кола имала фарове :D


Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
 15

Пет Яну 05, 2024 6:30 am
Върнете се в началото
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 7 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор