Отговори на тема
 Проблем с люкове 
Автор Съобщение
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 05, 2010 11:01 am
Постове: 197
Местоположение: Кърджали
Автомобил: Outback H6 2002
Рейтинг: 18
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Здравейте. Колата ми е Subaru Outback 2002 H6. Преди няколко седмици по време на силен дъжд започна да капе вода от плафона на тавана, върху скоростния лост. Откакто съм го купил преди 3 години не съм отварял люковете. Помня че тогава задния работеше безпроблемно, а предния имаше проблем и трябваше да му се помага с ръка за отварянето, докато затварянето си беше както трябва с копчето. Сега задния още си работи безпроблемно но предния изобщо не понечва да се отвори дори и с помощ с ръка, може би гумата е залепнала след години неползване а ме е страх да бутна по-силно. Прочетох няколко подобни теми във форума от които разбрах че най-вероятно са ми задръстените дренажите за люковете, водата не може да се оттича нормално и затова влиза през тавана. Проблема е, че съм от Кърджали и тук не можах да намеря майстор който първо да оправи предния люк, за да може да се отвори и да се прочистят дренажните канали, без да се отвори нямам достъп до тях. Сега търся майстор в Хасково но засега и там не намирам. А и по спомен оправянето на люка преди няколко години струваше 400лв а аз не ги ползвам.

Въпросът ми е, какво ще стане ако не намеря майстор и просто запечатам люковете със силикон. Аз и без това не ги ползвам така че не са ми нужни. Но това дали е добра идея, как мислите. Какво ще стане с водата и боклуците които са нслоени в дренажните канали, ще се изпари ли водата и това запечатване ще ми реши ли кардинално проблема с теча. Или ще ми докара проблеми от друго естество. Може ли от някъде другаде да се събере вода в тези канали и след като вече и люковете са запечани съвсем да се прецакам с невъзможното им почистване. Може ли от конденз примерно или от нещо друго да се събере вода там и ще изчезне ли сега наслоената.

Пет Ное 05, 2021 4:25 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 06, 2015 8:08 pm
Постове: 632
Местоположение: Бургас
Автомобил: Forester 2.5XT '06AT;Outback B13 H6
Телефон: O8985O54I4
Рейтинг: 346
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Скоро май имаше някой оплакал се от теч в плафоните и ако не се лъжа(може и да бъркам) проблема беше в уплътнението на предното стъкло. Та провери и него, някъде да не се пропукало там. Може да лепнеш с хартиено тиксо или нещо над люка за да си сигурен, като тестваш че не е от там преди да слагаш силикони и подобни по перманентни неща.

_________________
A simple act of caring creates an endless ripple that comes back to you.

Пет Ное 05, 2021 6:52 pm
Върнете се в началото
Профил WWW
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 05, 2010 11:01 am
Постове: 197
Местоположение: Кърджали
Автомобил: Outback H6 2002
Рейтинг: 18
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Не съм мислил за такъв вариант, благодаря че ми обърна внимание на това колега. Но не би ли трябвало тогава да се стича вода и по вътрешната страна на предното стъкло.

Пет Ное 05, 2021 10:41 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 06, 2015 8:08 pm
Постове: 632
Местоположение: Бургас
Автомобил: Forester 2.5XT '06AT;Outback B13 H6
Телефон: O8985O54I4
Рейтинг: 346
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Noonelololo написа:
Не съм мислил за такъв вариант, благодаря че ми обърна внимание на това колега. Но не би ли трябвало тогава да се стича вода и по вътрешната страна на предното стъкло.


За съжаление, не мога да ти отговоря. То май са няколко уплътнения. Опитах се да намеря темата за, която говорех но за съжаление не успях. Може пък и да се бъркам, ама мисля че ако изолираш люка и с маркуча поливаш по горната част на стъклото предната на покрива) ще видиш дали е от там. За съжаление, метода е да си наводниш сам колата, та си прецени. Изчакай да видим, някой друг няма ли да се включи с по детайлно инфо. Аз засега да чукна на дърво не съм имал течове и се надявам така и да остане :) Успех с намирането!

_________________
A simple act of caring creates an endless ripple that comes back to you.

Пет Ное 05, 2021 11:34 pm
Върнете се в началото
Профил WWW
Аватар

Регистриран на: Сря Юни 18, 2014 7:34 pm
Постове: 188
Автомобил: Outback '00 2,5 AT / Forester 2.0
Телефон: 897722554
Рейтинг: 75
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Според мен просто дренажите са се запушили! Аз съм го играл този филм няколко пъти, като първият път свалихх целият таван ](*,)
Дренажите излизат под калнита и там е добре да се прожери дали не е затлачено с боклуци. Зимата ми се случи точно така да ми протече от плафона, защото не бях изчистил снега от калника и беше замръзнало там!

Аз на 2 години си продухвам дренажите като вече не свалям целия таван, а само в предната част и затната. Вадя маркъчите и с помоща на друг маркуч ги продухвам с уста, а не с компресор, за да не се откачи някоя снадка ако има запушване в подкалника :idea: Добре е да се чистят и профилите, по които се движи задният люк, защото те играят ролята на "улук" и от него тръгват маркучите за дренажа.

В предната част тръгва един маркуч от този водещ профил и отива към предните подкалници. От предния люк е черния маркуч, който е свръзан към основния.
Аз откачам черният и с помоща на друг маркуч продухвам през него (когато тавана не е свален е малко трудно и затова добавям удължение). С едната ръка стискам маркуча, който е от задния люк, за да продухам към калника дренажа! Така е и от двете страни.


Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
 15

Вто Ное 09, 2021 10:33 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Юни 18, 2014 7:34 pm
Постове: 188
Автомобил: Outback '00 2,5 AT / Forester 2.0
Телефон: 897722554
Рейтинг: 75
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
В задната част е подобна ситуацията, но там има само един маркуч от релсата и в двата края! Аз си сложих и скоби, за да не се откачат случайно :)


Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
 15

Вто Ное 09, 2021 10:36 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Яну 22, 2018 7:26 pm
Постове: 54
Местоположение: Ловеч
Автомобил: OutBack 2002 AT
Рейтинг: 45
От звездите одобренОт звездите одобрен
Отговори с цитат
Според мен не е вариант силикон! Играчка е но проверете уплътненията и дренажите както е написал колегата по-горе.При едно лепене има шанс пак да не спреш теча ,а в последствие да не може и да отвориш люковете без повреди и счупвания! Скоро имах подобен проблем с майстори идиоти които не бяха сложили правилно уплътнението в предната част на рейлинта и ми капеше по предната пасажерска седалка. :beer:

Вто Ное 09, 2021 3:57 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 05, 2010 11:01 am
Постове: 197
Местоположение: Кърджали
Автомобил: Outback H6 2002
Рейтинг: 18
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Благодаря за подробното обяснение и снимките suba4o. Аз досега не успях да намеря майстор на люкове нито в Хасково нито в Пловдив даже, така че явно ще свалям тавана и ще пробвам процедурата описана от теб. Само да питам, тя може ли да се направи при затворен преден люк, защото не мога да го отворя. Има ли нещо за което е необходимо люка да е отворен.

WolfPlamen, за съжаление преди някой майстор да ми отвори люка даже не мога и да сложа силикон, понеже за да стане както трябва мисля че трябва да се сложи от вътрешната страна при отворен люк. Сега мога да го сложа само отгоре както е затворен люка и освен че ще изглежда грозно, според мен силикона ще си замине бързо поради атмосферните влияния. Това е все пак последен вариант де, ако няма друг.

Ако някой знае майстор на люкове в Хасково или Пловдив или някъде около Кърджали моля да пише все пак.

Вто Ное 09, 2021 5:03 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Юни 18, 2014 7:34 pm
Постове: 188
Автомобил: Outback '00 2,5 AT / Forester 2.0
Телефон: 897722554
Рейтинг: 75
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Noonelololo написа:
Благодаря за подробното обяснение и снимките suba4o. Аз досега не успях да намеря майстор на люкове нито в Хасково нито в Пловдив даже, така че явно ще свалям тавана и ще пробвам процедурата описана от теб. Само да питам, тя може ли да се направи при затворен преден люк, защото не мога да го отворя. Има ли нещо за което е необходимо люка да е отворен.


Не ти е необходимо да са отворени люковете. Само отвътре си работиш и ако питаш мен не сваляй целия таван, а го разкачи само в предната и задната част.
Отпред сваляш сенниците, двете кори отстрани на предният прозорец и дръжката на пасажера. Тавана е на щипки и нещо като велкро (вижда се на снимката) и дърпаш. Телефона ми го има на визитката, така че ако се наложи звънкай!
В задната част по спомен беше по лесно да падне тавана само толкова, че да стигнеш до дренажите.

Виж и тази тема:
viewtopic.php?f=5&t=19912

Вто Ное 09, 2021 5:32 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 05, 2010 11:01 am
Постове: 197
Местоположение: Кърджали
Автомобил: Outback H6 2002
Рейтинг: 18
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Супер. С такива подробни указания даже и аз ще се справя сигурно, като се има предвид че нищо не разбирам от коли. Мерси още веднъж. :)

Вто Ное 09, 2021 5:51 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Юни 18, 2014 7:34 pm
Постове: 188
Автомобил: Outback '00 2,5 AT / Forester 2.0
Телефон: 897722554
Рейтинг: 75
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Ето какво трябва да разгобиш отпред, но първо провери подкалниците дали там не е проблема!

Разгледай и този линк https://www.drive2.ru/l/6137488/ може и проблема с блокоиралият преден люк да отстраниш.


Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Вто Ное 09, 2021 6:31 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 05, 2010 11:01 am
Постове: 197
Местоположение: Кърджали
Автомобил: Outback H6 2002
Рейтинг: 18
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
За люка не мисля че ще се справя, но за тавана ще се пробвам събота и неделя. И после и подкалниците ще сваля и там да отпуша дренажите ако се налага. И май друго няма какво да направя, ще си остана така с люка и ще се надявам като паднат снеговете да не потече нещо оттам.

Сря Ное 10, 2021 5:58 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 05, 2010 11:01 am
Постове: 197
Местоположение: Кърджали
Автомобил: Outback H6 2002
Рейтинг: 18
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Днес сутринта започнах да свалям тавана но ме достраша да не си прецакам сам нещо, така че след кратък размисъл отидох при тапицер на автомобили на който това си му е работата. Той се учуди че искам само да му сваля тавана, но като разбра за какво става въпрос каза че той и колегата му редовно правили такива почиствания на протекли коли с люкове и че може да направи всичко. Показах му за всеки случай указанията и снимките на колегата suba4o, разгледа ги, каза ясно и след около 2 часа всичко беше готово. За тези 2 часа свали покрива, изчисти каналите на задния люк, продуха маркучетата за двата люка, сложи отново тавана, махна корите на подкалниците, изчисти там тръбичките и сложи корите отново. Каналите на задния люк бяха целите в кал и там беше текло отвсякъде, просто водата нямаше как да отиде към никое от маркучетата. Иначе там самите маркучета си бяха наред. За разлика от тези в подкалниците, от тях извади няколко шепи пясък. След като приключи пусна с един маркуч силна струя вода върху колата за проба. Не знам доколко може да се пробва така при затворени люкове така или иначе не би трябвало да влиза вода, но накрая като спря водата, тя продължи да се оттича от четирите подкалника и да капе оттам двайсетина минути след като вече нямаше вода отгоре. Така че сега ще чакам силен дъжд да видя какво ще се случи. Според тапицера, би трябвало да нямам проблеми следващите 3-4 години. Процедурата отне около 2 часа и ми взе 150лв за нея. По-важното е, че ако е била успешна, и занапред няма да имам нужда от майстор за люка който досега не можах да намеря, за сметка на това в Кърджали знам че има поне 5-6 автотапицера, предполагам че и в другите градове е същото. Така че ако някой има същия проблем, може да го реши и с тапицер а не само с майстор на люк. Е, може би не всеки тапицер прави всичко това, но все сваля поне тавана и осигурява достъпа до горните маркучета. И после остават тези в подкалниците.
Благодаря на всички отзовали се със съвети в темата и най-вече на suba4o. Ще пиша какво е станало след първия силен дъжд.
 15

Съб Ное 13, 2021 3:09 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 1:22 pm
Постове: 2420
Местоположение: София; Русе
Автомобил: Танк EJ22'94; EJ20G ; D15Z3
Рейтинг: 696
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Цитат:
Не знам доколко може да се пробва така при затворени люкове така или иначе не би трябвало да влиза вода


Напротив, предивдено е да влиза по малко, покрай уплътненията винаги - на всички производители им е ясно, че перфектно уплътнявне не могат да паравя там, а като се суче купето по време на път - съвсем.... та - по принцип е предвидено да си капе вътре винаги - затова и се разчита на дренажите.
Хубаво е да споделиш кой е този тапицер, за да може и другите колеги да се възползват, ако решат.
:good:

_________________
http://www.hostit.bg/

Нед Ное 14, 2021 7:27 pm
Върнете се в началото
Профил WWW
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 05, 2010 11:01 am
Постове: 197
Местоположение: Кърджали
Автомобил: Outback H6 2002
Рейтинг: 18
Приятел всеки ден
Отговори с цитат
Ще споделя естествено. въпреки че става въпрос за Кърджали и не съм сигурен че някой ще дойде чак дотук. Името на тапицера така и не го разбрах, но той работи в края на стотните блокове до автомивката до Хидрострой. Този адрес ми каза да дам на таксито което извиках като му оставих колата. Телефона му е 0889556092.

Сря Ное 17, 2021 9:23 am
Върнете се в началото
Профил
Отговори на тема 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта



Търсене:
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор