Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Пет Мар 29, 2024 10:34 am



Отговори на тема  [ 115 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Летни гуми 
Автор Съобщение

Регистриран на: Нед Май 22, 2016 5:47 am
Мнения: 398
Местоположение: Троян
Автомобил: subaru forester s-turbo
Телефон: 0888959253
Рейтинг: 220
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
nikentce написа:
marian_de написа:
Значи , за да изказваш мнение коя гума е по-добра от другите , трябва да си карал и тях с един и същ автомобил и при равни условия . Силно се съмнявам че някой си сменя летните гуми всеки сезон и слага други за да прави съпоставка . Който го прави това , значи има финансова възможност да сложи премиум гуми и да отпадне дилемата за бюджетния клас . Аз така мисля .
П.С. Между другото и аз съм доволен от Нексен-а , но не мога да ги съпоставя с други марки , защото вече не слагам летни гуми .


Абсолютно съм съгласен за съпоставянето, но не споделям виждането ти за летните гуми. Максимата, че най-добрата лятна гума е старата зимна важи само за каруците( и ладите :) ). Освен ако не караш oсновно извън пътя с AT през лятото и затова да не ползваш летни - ако е такъв случаят игнорирай коментара ми.

Алекс - исках да ти цъкна едно плюсче на твоя коментар, ама не ми дава админът, че съм ти цъкнал последно пак на теб.
Определено не си ръждясал и в тази материя :)


Не съм казвал че зимните гуми са по - добри от летните за пролетно-есенния период , просто с Форестър-а спрях да ги ползвам . Често излизам извън пътя и в дъждовно време си е бая зор . А със зимните на шосе нямам ядове . Първата година като ги сложих им правих тестове първо на един паркинг и спираха добре и завиваха със спирачка ок . За мен единствения минус е шумът .

Съб Мар 23, 2019 6:49 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 29, 2017 11:55 am
Мнения: 836
Местоположение: София
Skype: ypisom
Автомобил: Subaru Forester 2,5XT AT
Рейтинг: 403
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Alxx написа:
kronos написа:
Да не говорим, че на по-тежката XL и дават, че икономисва повече гориво, което си е откровена лъжа!

Невинаги. Тежка гума означава инерционни сили, което е плюс при постоянна скорост(също като тежкия и лекия маховик) ;) XL е с корав борд, който по трудно поддава на деформация, което пък означава по-ниско съпротивление при търкаляне. Онова със скоростните индекси също иска по-дълбок поглед - двете гуми имат еднакъв дизайн на шарката и борда, но доста различна смес каучук и не е изненадваща голямата разлика. Образованието ми е свързано с производството на гуми и макар, че съм позабравил и не го практикувам, имам доста добра идея как стават нещата.

Е няма физика на света, която да ме убеди, че по-тежката гума правена за скорости до 270 км/ч ще е два класа по-горивоспестяваща и с два класа по-добро сцепление от същата гума правена за скорости до 240 км/ч.
Всички помним Nokian WR D4 как уж бяха първата зимна гума в света с клас А на мокро, а се оказаха пълно фиаско - гумата едва изкарва една зима. Така, че няма такъв филм като тежка и отлична гума в горивна ефективност.

Съб Мар 23, 2019 9:12 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 11:23 pm
Мнения: 998
Местоположение: София
Skype: nikentce
Автомобил: Forester 2010, 2.0 D
Телефон: 08осем20четири6044
Рейтинг: 532
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
kronos написа:
Е няма физика на света, която да ме убеди, че по-тежката гума правена за скорости до 270 км/ч ще е два класа по-горивоспестяваща и с два класа по-добро сцепление от същата гума правена за скорости до 240 км/ч.
Всички помним Nokian WR D4 как уж бяха първата зимна гума в света с клас А на мокро, а се оказаха пълно фиаско - гумата едва изкарва една зима. Така, че няма такъв филм като тежка и отлична гума в горивна ефективност.


E кое не разбра от коментара на Алекс? Горивоспестяване не се прави толкова от теглото на гумата, колкото от нейното съпротивление с асвалта, а твърдият каучук и цялостно по-твърдата гума прави по-малко съпротивление, съответно е по-икономична. Резултатите на мокро не зависят от по-мек каучук а от по-добре проектиран графер да отвежда водата.

Съб Мар 23, 2019 1:47 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 29, 2017 11:55 am
Мнения: 836
Местоположение: София
Skype: ypisom
Автомобил: Subaru Forester 2,5XT AT
Рейтинг: 403
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
nikentce написа:
kronos написа:
Е няма физика на света, която да ме убеди, че по-тежката гума правена за скорости до 270 км/ч ще е два класа по-горивоспестяваща и с два класа по-добро сцепление от същата гума правена за скорости до 240 км/ч.
Всички помним Nokian WR D4 как уж бяха първата зимна гума в света с клас А на мокро, а се оказаха пълно фиаско - гумата едва изкарва една зима. Така, че няма такъв филм като тежка и отлична гума в горивна ефективност.


E кое не разбра от коментара на Алекс? Горивоспестяване не се прави толкова от теглото на гумата, колкото от нейното съпротивление с асвалта, а твърдият каучук и цялостно по-твърдата гума прави по-малко съпротивление, съответно е по-икономична. Резултатите на мокро не зависят от по-мек каучук а от по-добре проектиран графер да отвежда водата.

Е точно това не разбрах, визирайки ЕДИН И СЪЩ МОДЕЛ гума. Или имат еднакъв клас на мокро или имат еднакъв за горивоефективност. Как един и същ модел гума ще има различен грайфер?
Сега е мой ред да питам ти кое не разбра или се доверяваш безрезервно на всичко написано, докато не гръмна скандала, че Нокиан давали съвсем различни гуми за тестове от тези, кото се продават?

Съб Мар 23, 2019 1:57 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 11:23 pm
Мнения: 998
Местоположение: София
Skype: nikentce
Автомобил: Forester 2010, 2.0 D
Телефон: 08осем20четири6044
Рейтинг: 532
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
kronos написа:
nikentce написа:
E кое не разбра от коментара на Алекс? Горивоспестяване не се прави толкова от теглото на гумата, колкото от нейното съпротивление с асвалта, а твърдият каучук и цялостно по-твърдата гума прави по-малко съпротивление, съответно е по-икономична. Резултатите на мокро не зависят от по-мек каучук а от по-добре проектиран графер да отвежда водата.

Е точно това не разбрах, визирайки ЕДИН И СЪЩ МОДЕЛ гума. Или имат еднакъв клас на мокро или имат еднакъв за горивоефективност. Как един и същ модел гума ще има различен грайфер?
Сега е мой ред да питам ти кое не разбра или се доверяваш безрезервно на всичко написано, докато не гръмна скандала, че Нокиан давали съвсем различни гуми за тестове от тези, кото се продават?


За проектирането на грайфера говорех по принцип разбира се, а не за една и съща гума. При една и съща гума разликите идват единствено от сместта на каучука(твърдостта) и страницата дали е подсилена или е поп-мека.

Съб Мар 23, 2019 3:27 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 29, 2017 11:55 am
Мнения: 836
Местоположение: София
Skype: ypisom
Автомобил: Subaru Forester 2,5XT AT
Рейтинг: 403
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Аз не споря, че сместа не оказва влияние, но няма как да окаже цели 2 класа влияние на един и същ модел и това да е хем на горивната ефективност, хем на поведението на мокро и хем да е с по-висок скоростен индекс. Това е пълна лъжа и маркетингов трик и за това те посъветвах да не им вярваш напълно и да не търсиш гума само и единствено по тези критерии, защото сам си се уверил, че гума с по-висок скоростен индекс се държи много по-зле в градска среда.
Какво ме вълнува, че при 250 км/ч ще се държи добре на мокро, като никога няма да я карам в такива условия? Тънкия момент тук е, че никой не казва при какви условия, скорост и температура са правени тестовете за горивната ефективност и поведение на мокро.

Съб Мар 23, 2019 7:06 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 11:23 pm
Мнения: 998
Местоположение: София
Skype: nikentce
Автомобил: Forester 2010, 2.0 D
Телефон: 08осем20четири6044
Рейтинг: 532
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Еми въртях го, суках го, и накрая това остана: 225/55/R17 Dunlop SportMaxx RT2 101Y XL с борд за защита на джантата.
Първи впечатления: подсилената страница стои леко изпъкнала и заедно с борда осигурява добра защита на джантата. Грайферът е по-мек на пипане отколкото очаквах - бях се настроил, че ще е "пластмаса" поради скоростния индекс Y. Произведени са в Словения. Зимните ми дойдоха от Полша и мислех, че и тези ще са оттам, но се оказаха от малко по-наблизо :). Към момента съм покарал само малко по завои на сух асфалт - държат се отлично, но и нямам близка база за сравнение, тъй като тези, които хвърлих бяха изтъркани китайски Hifly-та с които купих колата и ги доизлъгвах миналото лято, a на 17" не съм карал до момента други летни гуми. До края на месеца ми предстоят и магистрални карания, а като гледам и дъждове се задават, та ще драсна още някой ред допълнително да допълня отзивите за поведението на гумите при различни условия.
Прикачени файлове:
20190407_152619_res.jpg

Прикачени файлове:
20190407_152605_res.jpg


Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Пон Апр 08, 2019 1:12 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Яну 06, 2013 11:11 pm
Мнения: 656
Местоположение: София
Автомобил: WRX 2001
Рейтинг: 454
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
nikentce написа:
Еми въртях го, суках го, и накрая това остана: 225/55/R17 Dunlop SportMaxx RT2 101Y XL с борд за защита на джантата.




Тези гуми са супер, както на мокро така и на сухо. Колата стои като залепена, но за съжаление щастието трае само една година. След първата година качеството пада доста и няма нищо общо като с това в началото. Казвам го, защото карах с такива (само че друг размер). Дано с тези това да не е така.


Поздрави

Пон Апр 08, 2019 11:34 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 11:23 pm
Мнения: 998
Местоположение: София
Skype: nikentce
Автомобил: Forester 2010, 2.0 D
Телефон: 08осем20четири6044
Рейтинг: 532
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
tst написа:
Тези гуми са супер, както на мокро така и на сухо. Колата стои като залепена, но за съжаление щастието трае само една година. След първата година качеството пада доста и няма нищо общо като с това в началото. Казвам го, защото карах с такива (само че друг размер). Дано с тези това да не е така.


Поздрави


Към тази покупка ме тласна най-вече добрият опит от WinterSport 5 - първата зимна гума, която си позволих да карам 3-ти сезон на служебната, защото не мръдна грам в представянето си до края на 2-ри сезон, но това разбира се не дава гаранция, че и летните ще са така. Ще ги видим.

Вто Апр 09, 2019 6:13 am
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Вто Фев 03, 2015 7:54 pm
Мнения: 4
Skype: ivancholakov
Автомобил: Subaru Forester
Телефон: 087931399
Рейтинг: 88
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Здравейте,
да споделя и аз за избора на гуми форестър 99 -2,0-125к.с.
сложих нови Goodyear Wrangler all terain 205/75/15
С един размер по големи, стойката му се променя и стои по добре според мен.
За шум не забелязвам промяна .


Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Пон Юли 29, 2019 3:30 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Пон Май 13, 2019 7:16 pm
Мнения: 27
Автомобил: Forester SH 2009 2.0 BiFuel
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Аз съм с Uniroyal Rainexpert 3 215/65/16. За момента нямам забележки, много стабилна и на мокро и сухо. Сравнително тиха.
За сега основно на асфалт, извън него не съм пробвал. Четох отзиви, че не е много издръжлива - износвали се бързо...

Чет Авг 01, 2019 5:14 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 29, 2017 11:55 am
Мнения: 836
Местоположение: София
Skype: ypisom
Автомобил: Subaru Forester 2,5XT AT
Рейтинг: 403
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Виждам, че няма тема за летни гуми, защото май повечето предпочитат да карат Субарутата си със зимни или с всесезонни гуми през лятото. Обаче нали 2,5 ХТ е малко с по-спортно поведение, та реших да пиша тук, вместо да отварям нова тема.
Моята навършва пълнолетие тази година и за подарък ще получи нови летни гуми :D
След 5 лета с BRIDGESTONE T005 в 215х55х17, мога да споделя, че гумите са супер и шарката им спомага да се държат добре и в кал.
Сега съм се спрял на CONTINENTAL ULTRACONTACT, които имат подобна шарка - https://www.bggumi.com/eshop/productinf ... 537821730/
Ще споделя впечатления като дойдат от Германия към 15-16.03.

Съб Мар 04, 2023 10:00 pm
Върнете се в началото
Профил
Online
Аватар

Регистриран на: Пет Юни 22, 2018 5:32 pm
Мнения: 350
Местоположение: София
Автомобил: Forester SG9 2.5XT MT 2005
Телефон: 00000000
Рейтинг: 344
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
И аз тази година съм с нови гуми ( взех ги ноември миналата на черен петък :D ) , китайчета - TRACMAX X PRIVILO TX3 235/45/18, след няколко дни ги слагам и ще споделя как са :good:

Вто Мар 07, 2023 6:13 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 29, 2017 11:55 am
Мнения: 836
Местоположение: София
Skype: ypisom
Автомобил: Subaru Forester 2,5XT AT
Рейтинг: 403
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Не е ли прекалено 18-ка за Форко :D
Иначе моите континенталки в 215/55/17 94V пристигнаха по-рано и ги монтирах на джантите, но ще поизчакам със слагането.
Доста са меки, което мен ме устройва. Правени са в Чехия в началото на декември и шарката е доста интересна:
Изображение
Изображение
Изображение
Ще споделя мнения по-нататък.

Съб Мар 11, 2023 8:32 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 29, 2017 11:55 am
Мнения: 836
Местоположение: София
Skype: ypisom
Автомобил: Subaru Forester 2,5XT AT
Рейтинг: 403
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Бързам да споделя впечатления след едва 100 км и една седмица с тях, за да може в началото на пролетта, ако някой се интересува и иска да си купи нови летни гуми, да прочете отзиви по-рано.
Правя сравнение между Континентал Ултра контакт и Бриджстоун Т005, защото нямам друга база за сравнение на Форко за летни гуми, освен Нексенките, с които взех колата, но те не са критерий, защото изобщо не ми допаднаха, понеже бяха твърде тежки и шумни, а возията им беше дървена.
Та в общи линии ги тествах в почти всякакви условия и без жалене на колата, защото в март има всички сезони :D
Първо на сутрешни температури около и малко под нулата, спират и се държат доста по-добре от Бриджоунките, но все пак говорим за летни гуми и това не е кой знае какъв критерий, просто времето е такова. После на 20 градуса, возят малко по-комфортно от Т005, като и двете гуми са много стабилни в топло и сухо време.
В дъжд разлики между двете гуми не усетих, но там нямах забележки и към Бриджстоуна.
Накратко мога да кажа, че тези Континенталки са супер и оправдават очакванията ми, но са по-скъпи от Бриджстоуна.
Остава да ги тесвам в малко кал, но имат хубав грайфер и мисля, че ще се справят, не разбира се като АТ или зимни, но все пак не са типичните сликове.
Препоръчвам ги ако някой им е хвърлил око и се колебае, въпреки цената им :beer:

Пет Мар 24, 2023 10:04 pm
Върнете се в началото
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 115 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: boriss13, gaiman и 29 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор