Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Чет Мар 28, 2024 2:04 pm



Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
 Forester 2014 - фабрични дневни светлини / фарове за мъгла 
Автор Съобщение

Регистриран на: Чет Май 29, 2014 5:46 pm
Мнения: 17
Автомобил: Subaru Forester
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Здравейте колеги,
след 2-3 седмици ще бъда щастлив собственик на Forester 2014, но се появи едно притеснение по отношение на фабричните дневни светлини (DRL), предлагани като стандартно оборудване:

[url]http://www.subaru.bg/13forester-exequip.html#lightbox[1]/4/[/url]
"Многоотражателните фарове за мъгла също служат и за дневни светлини и излъчват широк и плосък лъч, който дава по-малък отблясък при пътуване в мъгла – за повишаване на безопасността."

Това което ме притеснява е дали използването на тези фарове като дневни светлини е законно в България.
Притеснението идва от там, че в закона за движение по пътищата е записано, че карането с включени фарове за мъгла, без това да е необходимо, е забранено и съответно подлежи на санкция.
В същото време производителя ясно е казал, че тези фарове са едновременно и фарове за мъгла и дневни светлини а и всички европейски изисквания за дневни светлини са изпълнени.
Да обаче дали това им е ясно на пътните полицаи или шофьорът ще отнесе акт като едното нищо, само защото за този автомобил дневните светлини и светлините за мъгла са на едно и също място?

Моля споделете дали сте имали подбни преживявания с органите на реда.

Чет Май 29, 2014 7:08 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Сря Апр 30, 2008 1:30 pm
Мнения: 411
Местоположение: София
Автомобил: XV 2.0i, '12 Lin.; 2 х SVX '93
Рейтинг: 253
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
На моята също е така. Карам си без проблеми през деня на фаровете за мъгла.
Само миналата година едни смолянски полицайчета ме спряха на разклона за Пампорово и опитаха да ми съставят изречения за дневните светлини и фаровете за мъгла. Обясних им спокойно това, което си написал и ти - че са си фабрично така, че колата е правена за Германия, в Евросъюза сме като тях; германците са далеч по напред от нас технически... :giggle: Обясних им, че софийските им колеги отдавна вече си го знаят и не спират за такива неща. С доста скръб /сигурно защото не им предложих да се почерпят/ само си вписаха в дневния си отчет проверка на документи и си ме пуснаха.
Поздрави,

Чет Май 29, 2014 7:21 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 6:57 am
Мнения: 593
Местоположение: София
Автомобил: 2011 Subaru Outback 2.5i CVT Ltd.
Рейтинг: 178
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Могат ли да се пуснат фаровете за мъгла без да са включени късите светлини? Няма ли 2014 Форестера дневни светлини вградени в предния фар, които се пускат автоматично със старта на двигателя (различни от габарити и къси)?
Според мен, така даденото описание е подвеждащо (неправилно), защото фарове за мъгла, според закона у нас не могат да се ползват освен при мъгла и намалена видимост!?

Чет Май 29, 2014 8:46 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Сеп 22, 2009 12:36 am
Мнения: 2521
Местоположение: Варна
Автомобил: Forester Boxer Diesel Lineartronic
Рейтинг: 413
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Нямаш грижи.
Това са напълно отделни лампи и светят с намалена сила.
Аз си сложих ДРЛ на халогените да свети на 30 % и нямам грижи.
Почти всички нови коли слагат ДРЛ там.
А и го гледахме в Субару Варна супер е.
Щом автомобилът идва от Завода така всичко е наред

_________________
Продава се 2015 Forester Boxer Diesel Lineartronic

Чет Май 29, 2014 9:03 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Чет Май 29, 2014 5:46 pm
Мнения: 17
Автомобил: Subaru Forester
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
При запалване на двигателя се включват само фаровете за мъгла в режим дневни светлини.
При смрачаване автоматично се включват късите ксенонови светлини и в същото време автоматично се изключват фаровете за мъгла, които до този момент работят уж в режим на дневни светлини.
Когато са включени късите светлини (било то автоматично при смрачаване или ръчно), тогава с отделен превключванел могат да се включат и фаровете за мъгла вече с идеята да са фарове за мъгла.
До колкото разбрах има и други нови модели автомобили освен Субару, при които дневните светлини и светлините за мъгла са на едно и също място - например Шкода Октавия, някои модели Киа, Волво XC90 и WV Tiguan ако не се лъжа.
Като цяло е досат объркващо откъм интерпретация на закона.

Чет Май 29, 2014 9:07 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 6:57 am
Мнения: 593
Местоположение: София
Автомобил: 2011 Subaru Outback 2.5i CVT Ltd.
Рейтинг: 178
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Ясно, значи описанието е правилно, но ще трябва да се променя формулировката за ползване на фаровете за мъгла в закона.
Всъщност, не е много ясно защо е ограничено ползването им у нас. Предполагам поради факта, че много коли са с добавени фарове за мъгла (халогени), които не са добре регулирани и заслепяват!? Но пък денем...!?

Чет Май 29, 2014 9:21 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Сря Апр 30, 2008 1:30 pm
Мнения: 411
Местоположение: София
Автомобил: XV 2.0i, '12 Lin.; 2 х SVX '93
Рейтинг: 253
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
stoyan_c написа:
В същото време производителя ясно е казал, че тези фарове са едновременно и фарове за мъгла и дневни светлини а и всички европейски изисквания за дневни светлини са изпълнени.
Да обаче дали това им е ясно на пътните полицаи или шофьорът ще отнесе акт като едното нищо, само защото за този автомобил дневните светлини и светлините за мъгла са на едно и също място?

Моля споделете дали сте имали подбни преживявания с органите на реда.


Мисля, че полицаите вече са се понаучили да не правят проблеми. Повече от половин година карам така в София и няколко пътувания в страната и само един път са ме спирали за светлините. Ако ви спрат по същия начин, просто си им обяснявате на пътните полицаи, че дневните светлините отговарят на европейските норми (може да им покажете ръководството за експлоатация на автомобила, в края на което има десетина страници само със сертификати за съответствие на всевъзможи норми и стандарти, вкл. европейските), застрелвате ги с аргумента, че общностното право е с предимство пред нашето вътрешно, така че да са така добри да си направят съответната справка и им пожелавате приятно дежурство ;)

Чет Май 29, 2014 9:34 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 11:47 pm
Мнения: 2311
Местоположение: Sofia
Автомобил: EA839,MA1.20
Рейтинг: 506
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Аз от 2 години карам така и няма проблеми. Карай спокойно. Те търсят по-изгодна плячка....

Чет Май 29, 2014 11:56 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Нед Яну 06, 2013 11:11 pm
Мнения: 656
Местоположение: София
Автомобил: WRX 2001
Рейтинг: 454
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Колега,

Аз съм със същия + турбо. Единственото за което могат да те спират е превишена скорост :beer:
Честито и да го караш безаварийно.

Пет Май 30, 2014 2:03 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Регистриран на: Вто Сеп 22, 2009 12:36 am
Мнения: 2521
Местоположение: Варна
Автомобил: Forester Boxer Diesel Lineartronic
Рейтинг: 413
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Откакто Мерцедес ползват халогените за дневни светлини
Проблеми няма :cool:

_________________
Продава се 2015 Forester Boxer Diesel Lineartronic

Пет Май 30, 2014 9:05 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Чет Май 29, 2014 5:46 pm
Мнения: 17
Автомобил: Subaru Forester
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Благодаря за коментарите колеги.
Очевидно на автомобила всичко си мо е според нормите и няма място за притеснение.
Странно защо от Субаро са се спрели точно на това решение, но едва ли е случайно.
Вярно, че Мерцедес също ползват фаровете за мъгла като дневни светлини, но пир тях са LED. Имаше един колега, при който полицаите успорвали дневните светлини на форестъра му, защото не били LED :lipseal: :facepalm:

Нед Юни 01, 2014 7:32 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Чет Май 29, 2014 5:46 pm
Мнения: 17
Автомобил: Subaru Forester
Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
След 5 години безгрижно каране, днес ме спира чичко полицай, за да се заяжда, че не можело халогените да бъдат дневни светлини. Нищо че това е фабрично, и че въпросния халоген си има две отделни крушки за дневни светлини и за фар за мъгла. Та се присетих за тази стара, стара, стара тема :D

Съб Окт 05, 2019 6:51 pm
Върнете се в началото
Профил

Регистриран на: Съб Яну 28, 2017 9:43 pm
Мнения: 282
Рейтинг: 75
Субару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
stoyan_c написа:
След 5 години безгрижно каране, днес ме спира чичко полицай, за да се заяжда, че не можело халогените да бъдат дневни светлини. Нищо че това е фабрично, и че въпросния халоген си има две отделни крушки за дневни светлини и за фар за мъгла. Та се присетих за тази стара, стара, стара тема :D

ROFL

Писаха ли нещо? Аз си карам от 3 години, не са се заяждали до сега.

Да те питам - на ръчката за фаровете имаш ли "AUTO" режим?

Пон Окт 07, 2019 9:21 am
Върнете се в началото
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 13 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Информацията от този форум може да се ползва свободно при условие, че посочите източника. Форумът и всички качени файлове се ползват при условията на Криейтив Комънс договор! Криейтив Комънс договор