Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Пон Авг 20, 2018 8:28 am

Отговори на тема  [ 18 мнения ] 
 Вибро и шумоизолация на автомобил 
Автор Съобщение

Рейтинг: 0
Нов фен
Отговори с цитат
Здравейте!

Виждам, че във форума сравнително често се обсъжда идеята за вибро и шумоизолация и се реализират проекти. Не карам Subaru, но скоро възнамерявам да извърша тази процедура на автомобила си. Избраните материали са на фирмата SilentCoat, съответно: виброизолация 2мм, шумоизолация 4 и 8мм и абсорбатори на звук. Ако някой от вас също смята да си прави и то с тези материали, би могъл да поръча с мен и да си споделим доставката от чужбина (Естония), откъдето посочените неща на мен ще ми излязат около и над 2 пъти по-евтино.

PS. Сайтът е autosound.ee и сравнявам цените с българските вносители. Доставката е 50 евро за материали до 30кг.

Поздрави!

Пет Окт 21, 2016 5:11 pm
Върнете се в началото
Профил

Нов фен
Отговори с цитат
Също така хора, които са си изолирали автомобилите, ще се радвам, ако споделят впечатленията си от постигнатите резултати. В моя случай става въпрос за автомобил с никаква изолация. :)

Нед Окт 23, 2016 11:33 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Автомобил: Танк EJ22'94 ; D15Z3
Рейтинг: 203
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Напиши каква е колата и как смяташ да я изолираш + като пари какво си смятал, моля.
Така ще има повече информация за обсъждане и евентуално мения какво може да се подобри/няма смисъл.
Аз съм се замислял, но да си призная честно не ми се занимава много-много :)

Пон Окт 24, 2016 8:57 am
Върнете се в началото
Профил WWW
Аватар

Автомобил: '97 Fiat Palio '97 Legacy BG 25D AT
Телефон: 0886738903
Рейтинг: 428
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
СТП продуктите са на нивото на Dynamate, но си остават скъпи. Дори сетовете в естонския сайт пак са доста скъпи. Аз ще изолирам също като разглобявам за почистване, фолиране на стъкла, инсталации и други. Спрял съм се и си купих битумна лента за хидроизолация Флашбанд 2-3мм, с лице 30 см по спомен за виброизолацията. Лентата е самозалепваща и с алуминиево фолио отгоре. 35 лв беше за 10 метра, което са си 3 кв.м. Цената е добра. Ползвал съм СТП за старата кола под задната седалка, добре става и лесно се работи, но дадох 40 лв за 4 листа, няма и половин кв.м. Ползвах и тази битумна лента да уплътня един ъгъл на една тереса - малко по кофти е за работа, но също прелепва лесно и плътно, а след 1 седмица беше се втърдила. Не съм усещал да мирише на битум после, но аз сложих малко. По колата освен това има заводска виброизолация от битум по пода, стената, багажника, но не са плътно покрити, остават голи ламарини. Та идеята е да запълня тези дупки, а където няма - таван, под задна седалка и гръб, врати, задните панели, атрки, да налепя изцяло. Не трябва да е много дебело, защото идеята е да не вибрира и да поглъща първични шумове. Върху тях ще сложа звукоизолация от Изолайн - к-флекс 10мм, самозалепваща, с метално фолио отгоре, затворена пореста структура. 100 лв за 6 и малко кв.м. Тук идеята е да не е на гола ламарина, а върху битума, за да не събира вода. Пак не трябва да се прекалява, защото после няма монтиране на седалки, вътрешни панели и тн. Освен това напролет ще купя огнеупорна термо и звукоизолация за стената откъм коша, и за под предния капак, там са поне още 100 лв. Голям фактор за намаляване на шума при стъклата без рамки е монтирането на ветробрани, триъгълници и уплътнения драстично спират да шумят.
Дано съм от помощ. Поздрави!

Пон Окт 24, 2016 10:21 am
Върнете се в началото
Профил

Нов фен
Отговори с цитат
Колата е Москвич 2140. В много форуми чета за flashband, k-flex и други подобни заместителни материали. Нямам възможността да тествам едните и другите материали в лабораторни условия, но определено съм по-склонен да вярвам на твърдението, че ефективността им със сигурност е по-ниска в сравнение със специализираните материали за автомобилна вибро и шумоизолация. Лично за себе си съм решил, ако правя тази процедура, да е с материали, предназначени за целта, ако ще да дам и повече пари.

Смятам да залепя виброизолация SilentCoat 2mm на целия под, откъм двигателя (вътрешната част), арките на калниците, както и във вратите от вътрешната част, за да обере вибрациите, тъй като ламарината е много тънка там и резонира, също и втори път на вратите върху ламарината преди вратите. В общи линии ще сложа навсякъде без тавана, тъй като за него трябва да свалям предно и задно стъкло, а после не е сигурно, че е възможно да се закрепи кожата отново на мястото си.

Върху виброизолацията на пода, над скоростната кутия и откъм двигателя зад таблото ще залепя SilentCoat Noise Isolator 8mm - производителя пише, че това е сандвич от два пласта по 4мм, което изолира значително повече шума от еднопластовите. Във вратите преди да ги запечатам не съм решил дали да сложа и шумоизолация върху виброто все още. На арките на калниците ще сложа SilentCoat Noise Isolator 4mm, както и на всички останали места, където 8mm няма да е подходящо. Под задната седалка и облегалката може би няма да лепя шумоизолация, а само вибро, като отгоре съм взел от Mercedes 190 минерална вата с фолио, която заема цялата площ.

За допълнителна шумоизолация на двигателя ще налепя абсорбиращ материал върху задната част на таблото SilentCoat Sound Absorber SC15 - 15mm.

Вероятно ще ми остане виброизолация и ще залепя и на други панели, като капака на багажника и предния капак.

Цената на материалите:
SilentCoat 2mm - (2 пакета от по 41 листа/4м2 - общо 8м2) - €79
SilentCoat Noise Isolator SC8 - (9 листа - 50х75cm) - €5.90
SilentCoat Noise Isolator SC4 - (9 листа - 40х75cm) - €4.50
SilentCoat Sound Absorber SC15 - (1 лист - 50x60cm) - €7.90

Шумоизолацията може би ще е по-малко като брой отколото съм написал. При регистрация в сайта има 10% отстъпка на поръчката. Това са цените без отстъпката. Тези неща на мен с доставката, която е 100лв, ми излизат около 560лв.

Пон Окт 24, 2016 10:55 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Рейтинг: 897
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
askeless написа:
Голям фактор за намаляване на шума при стъклата без рамки е монтирането на ветробрани, триъгълници и уплътнения драстично спират да шумят.

Битумната лента няма ли шумоизолиращ ефект, че трябва и върху нея да лепиш? 2-3мм+1мм = около 4мм, това няма ли да е проблем за задна седалки и багажник ( кори )?

Ветробрани - не Суби не съм карал с такива, ама на едно БМВ 320, след 90км почват да свирят и то доста повече от стандартния шум от стъкла при Суби - сигурен ли си че решават проблема?

Пон Окт 24, 2016 11:24 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Отговори с цитат
Полезна информация!
Аз по-скоро съм мислил като колегата askeless - по-евтините варианти, които за цената си вършат идеална работа.
Добре би било да направиш запис в колата преди и след и да сравниш нивата в програмка /cooledit или подобна/.
Това, определено ще е интересно.
При мен в легасито, по-скоро трябва да обърна внимание за защита откъм двигателя и прозорците и вратите.
Като цяло е тихо, докато не тръгна да давам повече газ. Тук си влияе много и генерацията, защото съм с проходно гърне и някакво крайно (не е ясно какво). Обърни внимание на генерация, преди тези занимавки.
Също - нещо важно - провери, дали във вратите не ти минава вода като вали - това е стандартно за всички коили, които съм заглеждал. Т.е. ако лепиш изолация във вратите извън найлона, който запечатва - задължително да носи на вода и да не задържа, че ще ти изгние всичко, ако задържа.

Пон Окт 24, 2016 12:44 pm
Върнете се в началото
Профил WWW

Нов фен
Отговори с цитат
Vmax написа:
askeless написа:
Голям фактор за намаляване на шума при стъклата без рамки е монтирането на ветробрани, триъгълници и уплътнения драстично спират да шумят.

Битумната лента няма ли шумоизолиращ ефект, че трябва и върху нея да лепиш? 2-3мм+1мм = около 4мм, това няма ли да е проблем за задна седалки и багажник ( кори )?

Ветробрани - не Суби не съм карал с такива, ама на едно БМВ 320, след 90км почват да свирят и то доста повече от стандартния шум от стъкла при Суби - сигурен ли си че решават проблема?

Битумната лента основно служи за виброизолация - да спре резонирането на големите панели. Има и шумоизолиращи свойства, но не е това предназначението й. Не е задължително да се осигурява пълно покритие. Може да се лепи само на определени места, където е необходимо, но покритието със сигурност не трябва да е под 50%. Шумоизолацията се лепи отгоре с възможно най-голяо покритие. :)

Пон Окт 24, 2016 1:46 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Автомобил: WRX'02
Рейтинг: 111
Субару ФеноменСубару ФеноменСубару Феномен
Отговори с цитат
Не слагайте битумна лента!!! Лятото от слънцето се размеква, разтича, размества и цялата кола става на гъС! ](*,)

Пон Окт 24, 2016 11:04 pm
Върнете се в началото
Профил

Нов фен
Отговори с цитат
Аз съм за експериментите и спестяването от излишно скъпи стоки, но скъпото има причина да е скъпо, както има причина едната изолация да е за къщи, а другата за автомобили. Материалите може да изглеждат еднакво на хартия, но съм убеден, че в свойствата и изпълнението си имат осезаема разлика, а за доверие в качеството трудно може да се говори при нискобюджетните материали. Разбира се, това си е лично мое мнение и не ангажирам никого с него. Така или иначе няма да имам времето да свърша планираното поне през следващите няколко месеца. Смятам да закрепя положението с малко екобон отпред, за да намаля шума от двигателя, доколкото е възможно, а на пролет, като има време, да започна проекта, хем по-лесно ще се работи на топло време. Дотогава оставам отворен, ако някой иска да се включи с моята поръчка.

Междувременно ще се радвам, ако се включат повече хора и споделят мнения и резултати от различни опити в тази насока. Хубаво ще е да съберем повече знания на едно място. :beer:

Вто Окт 25, 2016 1:38 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Автомобил: Toyota, Volvo, Legacy 2.5 GT
Рейтинг: 30
От звездите одобрен
Отговори с цитат
Имам две коли с пълна трислойна звукоизолация, питай какво те интересува.

Поръчвахме материали точно от там, като цяло сме повече от доволни, субективно класът на колата все едно се качва с една стъпка нагоре.

https://www.drive2.ru/l/3982694/

Съб Окт 29, 2016 3:54 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Отговори с цитат
https://vimeo.com/102857529/f0609962e6 - как го правят някои :)

Пон Окт 31, 2016 9:13 am
Върнете се в началото
Профил WWW

Нов фен
Отговори с цитат
Какви предложения бихте дали за шумоизолация на двигателния отсек, като материали и полагане? Засега единствено съм чел за к-флекс 10мм с алуминиево покритие самозалепващ за стената към купето. Отзивите за ефективността са добри. На самия капак ще сложа малко виброизолация по средата да обере вибрациите. Материалът за капака е доста скъп, а и там имам фабрична кора, с която не искам да се разделям.

Вто Ное 01, 2016 4:32 pm
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Автомобил: Toyota, Volvo, Legacy 2.5 GT
Рейтинг: 30
От звездите одобрен
Отговори с цитат
За най-добрия резултат трябва да разглобява таблото, което е pain in the ass, а откъм двигателя - колкото стигаш и това е.

Също така, за максималния резултат е добре да се вибро изолират калниците и/или пластмасата под калниците, единствено това не сме правили с нашите коли.

Сря Ное 02, 2016 11:19 am
Върнете се в началото
Профил

Нов фен
Отговори с цитат
Двама човека сме вече за поръчка евентуално към края на януари месец. Ако има желаещи да се включат да пишат тук или на ЛС. :)

Сря Дек 14, 2016 1:01 am
Върнете се в началото
Профил

Нов фен
Отговори с цитат
Вдигам темата малко. Поръчах си материали SilentCoat, пристигнаха и направих изолацията на пода без врати и таван, който така или иначе няма как да изолирам. Интериорът беше напълно свален. В предната част откъм двигателя сложих 4мм виброизолация, а навсякъде другаде 2мм. Върху виброизолацията положих SC Noise Isolator 8 шумоизолация. Ефектът от тази интервенция е осезаем, особено откъм вибрации. Шумът от настилката, който е нискочестотен, е драстично по-малък и глух. Това се дължи, вероятно, най-вече на виброизолацията. За сравнение, повечето нови автомобили до 2010, в които съм се возил са по-шумни, подчертавам откъм вибрации и шум от настилката. Сега започнаха да ми правят впечатление и да ме дразнят други шумове в купето. Тъй като не изолирах вратите, защото нямах време, а и не бях ги предвидил, сега отчетливо може да се определи, че навлиза шум именно оттам. Двигателят се чува повече отколкото ми се иска все още, макар и по-глухо. Предстои да сменя генерацията, да изолирам вратите и евентуално да помисля нещо за двигателния отсек. Има цялостни решения за предния капак, които абсорбират шума от двигателя като SilentCoat Noise Buffler, но ме притеснява, че топлоизолира, което може да се окаже проблем за москвичовия двигател.

Нека да споделя малко впечатления и от материалите. Изключително лесно се работи с тях. И вибро и шумоизолацията е разграфена на квадратчета, които се оказаха много полезни при изчисляването на подходящите размери. Лепилата са силни и веднъж сложена изолацията е почти невъзможно да се премахне дори веднага след слагането й. Виброизолацията я нагрявах с пистолет за горещ въздух, за да я моделирам по-лесно по по-сериозните гънки на купето. Съвсем спокойно може да се сложи и без. Това беше само за удобство.

Ако някой има желание е възможно скоро пак да пусна някаква поръчка.

Ето малко снимки от резултата:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Сря Май 10, 2017 3:22 am
Върнете се в началото
Профил

Автомобил: Форестър 2006 2.0Х 158кс.
Рейтинг: 3
Нов фен
Отговори с цитат
Ето една българска фирма за всякакви изолации http://www.isoline.bg/ . Ценита са повече от добри, а материалите са качествени. Лично пробвани.

Чет Окт 19, 2017 8:24 am
Върнете се в началото
Профил
Аватар

Автомобил: Не казвам
Нов фен
Отговори с цитат
Колеги, насочете ме къде да ми изолират колата във Варна?

Пет Май 04, 2018 11:57 am
Върнете се в началото
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 18 мнения ]